Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haberler 24 0

YouTube’dan “Las Vegas” yasağı

Geçtiğimiz günlerde Las Vegas’ta konsere yapılan ve 59 kişinin hayatını kaybetmesine, 500’den fazla kişinin ise yaralanmasına yol açan silahlı saldırı sonrası, çeşitli kanallar tarafından Youtube’un silah kullanma teknikleri ile ilgili videoları oldukça fazla eleştiri almıştı. Dev video platformu Youtube, yaşanan silahlı saldırıdan sonra videolara birtakım kısıtlamalar getirerek önlem alma yoluna gitti.

ABD’nin Las Vegas kentinde meydana gelen silahlı saldırının ardından, yayın politikalarını yeniden gözden geçiren Youtube, silah kullanım teknikleri ile ilgili videolara yasak getirdi. Youtube sözcüsü tarafından açıklanan bu karara göre, Youtube’da ateşli silahların modifiye edilerek daha hızlı ateş etmesini sağlayan teknikleri anlatan videoların kaldırılması gündeme geldi.

Öğrenilen bilgilere göre Las Vegas saldırganı, Youtube’dan kolayca erişilebilen videolarda anlatılan bir teknik ile silahını modifiye etmişti. Ateşli silahlarda atış hızını arttırmak amacıyla kullanılan şarjörleri birbirine bağlama yöntemi, Las Vegas saldırganı tarafından konser alanında kullanılmıştı.

Youtube’un almış olduğu, silahların modifiye edilmesi ile ilgili videoların yasaklanması kararı, sosyal medya kullanıcıları tarafından olumlu karşılansa da geç kalınmış olan bir uygulama olduğu düşüncesi belirdi. Uzun yıllardır bu videoların kullanıma açık olması nedeniyle tepkiler bitmiş değil.

Youtube, yayın politikası gereği, içerikten rahatsız olan kullanıcılar tarafından “yayın politikasına aykırı” sekmesinin işaretlenmesi ile şikâyeti değerlendiriyor. Global ekip tarafından değerlendirilen şikâyetin eğer haklılık payı var ise, video platformdan kaldırılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir