Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haberler 125 1

Yeni “Zaman Makinesi” İçin Geri Sayım Başladı

NASA ( Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı) ve ESA (Avrupa Uzay Ajansı) tarafından ortaklaşa çalışmalar yürütüldükten sonra 1990 yılında, uzayda sadece görünür ışıkta değil, yakın kızılötesi ve yakın morötesi ışık altında da gözlem yapabilme kapasitesine sahip Hubble Uzay Teleskobu dünya etrafındaki yörüngesine yerleştirilmişti. O dönemden bu döneme, Hubble Uzay Teleskobu, uzaya gönderilen ilk teleskop değildi; ancak sahip olduğu teknoloji ve başarı sayesinde bizim uzaydaki gözümüz olmuştu. Ayrıca uzaya yerleştirilmiş olan en büyük teleskop olma özelliğini taşıyordu.

Son zamanlarda ise, Hubble Uzay Teleskobu’nun yerini almak üzere, yeni bir teleskop geliştirmek için heyecanla yapılan çalışmalarda sona yaklaşıldı denilebilir. Bu uzay telekobuna James Webb Uzay Teleskobu adı veriliyor. Adını, NASA’da 1961-1968 yılları arasında başkanlık yapmış olan ve başkanlığı süresince pek çok önemli çalışmaya imza atmış olan James Edwin Webb’den aldığı biliniyor.

Yeni uzay teleskobu ile ilgili son testler NASA’ya ait Johnson Space Center tesisinde yapıldı ve artık mutlu sona oldukça yaklaşıldı. Son testlerin ardından artık teleskobun sorunsuz çalıştığı bildiriliyor.

Geçtiğimiz aylarda yapımı tamamlanmış olan James Webb Uzay Teleskobu, 2018 yılında Adriana 5 roketi ile birlikte fırlatılacak. Adına Kısaca Webb de denilen bu uzay teleskobu, NASA, ESA ve Kanada Uzay Ajansı’nın iş birliği ile geliştirilmiş bir uzay gözlemcimiz olarak biliniyor.

Yeni “Zaman Makinesi” 

James Webb Uzay Teleskobu, sahip olduğu oldukça gelişmiş kızılötesi mercekler sayesinde evrendeki ilk yıldızların ve galaksilerin oluşumunu, ayrıca başka yıldızların yörüngelerinde bulunan gezegenlerin de doğrudan gözlemlenmesini sağlayacak olan, oldukça hassas bir algılama sistemine sahip bir teknoloji ürünü olacak. Yıldızların geçmişteki hallerinin gözlemlenmesini sağlayacak olan James Webb Uzay Teleskobu, bu özelliği ile bir nevi geçmişi gözlemlememizi de sağlamış olacak. Bu özelliği sebebi ile, James Webb Uzay Teleskobu’na bilim dünyası tarafından “zaman makinesi” ismi de verilmiş durumda.

Yapımı için yaklaşık 8 milyar dolar harcanan James Webb Uzay Teleskobu’ndan bilim dünyasının beklentisi de oldukça fazla. Teleskobun, bundan yaklaşık 13 buçuk milyar yıl önceki evrenin oluşumunu sağlayan Big Bang ( Büyük Patlama) olayından 200 milyon yıl sonraki halini gözlemlemesi bekleniyor. Hubble Uzay Teleskobu’nun sahip olduğu teknoloji ile ulaşılamayan yerlere, onun gelişmiş ve günümüz teknolojisine uyarlanmış hali olan James Webb Uzay Teleskobu ile ulaşılması planlanıyor. Hubble’dan beş kat büyük bir ışığı toplama alanına sahip olan bu yeni teleskop, Hubble’a göre daha detaylı gözlemler yapacak. Hubble Uzay Teleskobu’nun sahip olduğu merceklere oranla 3 kat daha büyük mercekleri olan James Webb Uzay Teleskobu, bilim dünyasına Hubble’ın kazandırdığı verilerden 100 kat daha fazla veri kazandıracak. James, yakın ve orta kızılötesi yelpazedeki ışınlara odaklanarak gözlemler yapacak.

“Yeni “Zaman Makinesi” İçin Geri Sayım Başladı” üzerine 1 yorum

  1. caner dedi ki:

    uzayın geçmişini bize anlatacak yeni zaman makinesi insanlık için çok faydalı olacka bakalım daha bilmediğimiz neleri öğreneceğiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir