Yapay Zeka Nedir

/ 20 Ekim 2017 / 103 / yorumsuz
Yapay Zeka Nedir

Gelişen dünyamızda bilim ve teknolojinin hızına ayak uydurmakta güçlük çekiyoruz. Her yeni bir günde yeni programlamalar, sistemler ve gelişen aplikasyonlara erişebilmek inanılmaz zor bir hal almış oldu. Öteki taraftan, bilimin ve teknolojinin son derece hızla gelişmesi insanoğluna verilmiş bir nimettir. Ekonomi, politika ve siyaset bile bununla ilişkilidir. Yazılan yeni kodlamalar, ülkemize yapılacak olan yeni yatırımların da öncüsü olacaktır. İnsanlar  bilgisayar programlarını ve yazılımlarını yalnızca iş olarak değil, aynı zamanda hayatlarını kolaylaştırmak adına da yapıyorlar. Robot yapımı gibi, günlük yaşamlarında onların işlerini kolaylaştıracak kodların yazılması epey bir zaman alabiliyor. Temizlikten tutun, sizin yapmanız gereken birçok şeyi halledecek yazılımları kurmak ve hayatınızdan yapmak zorunda olduğunuz bir takım işleri çıkartmanız mümkündür. Bu konuda, özellikle Japonlar oldukça başarılıdır. Robot yazılımının bir diğer ismi, güncel teknolojide yerini daima koruyan yapay zekadır.

  • Yapay zeka, en temelde zayıf ve güçlü olarak iki ana başlık altında incelenmektedir. Apple’ın iPhone telefonları için yazdırmış olduğu Siri gibi belirli bir görev için yazılan zayıf yapay zekalar elimizin altında bulunan ve verdiğimiz kısa kısa komutlarla çalışan bir yazılımdır. Siri, zayıf  yapay zekaya verilebilecek en güzel örneklerden biridir.
  • Güçlü yapay zeka ise zayıf olana göre daha genelleştirilmiş, tıpkı bir insanda olduğu gibi bilişsel ve yeteneksel özelliklere sahiptir. Özetle, tanınmayan bir komut verildiğinde de çözüm üretebilmektedir.

Yapay zeka denilen olay yalnızca teknolojiyi değil aynı zamanda bilimi de beraberinde getirir. Birçok bilim ve teknoloji insanı tarafından gelişmeleri takip edilen yapay zeka, teknoloji ile çok içli dışlı olmayan birinin bile ilgisini çekebilecek kadar mühim bir konudur. Yapay zeka, içerisinde canlı bir hücreyi ya da organizmayı bulundurmadan tamamen yapay materyaller ile oluşturulan fakat bununla birlikte de sanki gerçek bir insan gibi davranabilecek olan makinelerin üretim teknolojisindeki genel ismidir. Tıpkı bir insan günlük hayatında neleri yapıyorsa, onları yapması üzerine kodlanır. Yemek yapmak, ütü yapmak, hatta ve hatta araba kullanmak.

Her ne kadar üzerinde durulup ciddi çalışmalar yürütülse de, bir robottan insan gibi hislerinin olmasını ve duygusal olmasını bekleyemeyiz. Fakat, güncel teknolojideki son duruma göre tasarlanan yapay zekaya “ağlamak” gibi bir opsiyon yakın zamanda katılacaktır. Robotun gözünde ya da hizasına bir delik olup, verilen komutlara ve yapay zekanın getirdiği, oluşturduğu haşin denilebilecek hareket ve davranışlardan sonra bir robotun ağlaması da yakın gelecekte birçok bilim insanı için mümkündür.

Gelecek yıllar için de yapay zeka çalışmaları ile alakalı iyi ya da kötü her türlü hikayenin taslağının hazır olduğunu da belirtmek gerekir. Birçok bilim ve teknoloji insanına göre yapay zekanın gelecek yıllarda çok daha iyiye gideceğine ve geliştirileceğine inanırken, kimilerine göre de yapay zekanın oluşturulduğu ve geliştirildiği makinelerin (robotların) gelecekte insanlığa fayda sağlaması ya da yapmak istemedikleri zor işleri gerçekleştirebilmesi bir ütopyadan ibarettir.