Xiaomi Mi 6 İnceleme

/ 15 Eylül 2017 / 147 / yorumsuz
Xiaomi Mi 6 İnceleme

Xiaomi’nin üretmiş olduğu kaliteli telefonlardan biri de Xiaomi Mi 6, telefon piyasasında görücüler karşısına çıkış yaptı. Xiaomi telefonlarının ülkemizde belli başlı iş yerleri bulunmuyor. Ama ülke dışından ithalat yoluyla milyonlarca insan ülkemize kullanmak için getirmiş durumdadır. Tabi bu ithalat işlemlerini yapmadna önce de güvenilir ve sağlam olan online siteler aracılığı ile alışverişlerin yapılmasını öneriyorum. Telefonun çıkış fiyatı oldukça makül bir seviyede ve telefonun şıklığı ve sadeliği de tercih edilmesinde önemli rol oynayan diğer faktörler olarak göze çarpıyor.

Tasarım açısından Xiaomi Mi 6, telefonunda kullanılmış olan genelleme bir model düşünecek olursak selef modelleri andırmaktadır. Cihazın arka gövdesi tekrardan cam ile kaplanmış şekilde dizayn edilmiş. Cihazın piyasaya sunumunda  3 farklı renk düşünülmüş. Bu renkler siyah, beyaz ve mavi olarak belirlenmiş. Telefonun kamera çevresi 18k’lık bir altın kaplama ile donatılmış. Bu da telefonu ayrı bir şıklık katmış durumdadır. Cihaz kenarlara doğru gidildikçe yuvarlak bir şekil almaktadır. Telefonun kenarları ise paslanmaz çelikten üretilmiş ve kaplanmıştır. Cihazda güç tuşu ile ses açma kapamaya yarayan tuşlar yan yana konumlandırılmış. Cihazın altındaki mazgallardan biri hoparlörü ait olması ile cihazın ahize kısmı da hoparlör olarak kullanılması sonucunda ortaya stereo kalitesinde ses çıkışları alabiliyoruz. Bu özellik sayesinde de müzik dinlemeyi sevenler açısından oldukça iyi düşünülmüş bir uygulama olarak göze çarpmaktadır.

Xiaomi Mi 6

Xiaomi Mi6 telefonunda hafıza sıkıntısı devam ediyor. Sd kart girişi malesef bulunmamaktadır. Durum böyle olunca da istenildiği kadar yeterli hafızaya sahip olunamıyor. Bir de hafıza arttırma gibi düşüncesi içinde olanlara kötü haberimiz var. Telefonda hafıza arttırma yetkisi de bulunmuyor. Bu cihazı alacaklara bir uyarı; Xiaomi Mi 6 modelinin 128 gb kapasitesinde olan cihazlarını tercih etmelerini öneriyorum. Cihazın ekran kısmına gelecek olursak; 5.5 inçlik bir boyuta sahip olmasının yanında 1080p çözünürlükte de görüntü kalitesini kullanıcılarına sunmaktadır. İşletim sistemi ise güncel halde olan Nougat’tır. Android 7.1.1. sürümüne ait özelleşmiş halini kullanmaktadır. Telefonun pil kapasitesi 3350mah değerindedir. Ve bu değerde telefon kullanıcılarını son derece memnun etmektedir. Çünkü telefon kullanımdayken 17 saat civarlarında kullanım imkanı vermektedir.

Xiaomi Mi 6 zamanının telefonları arasında da ön plana çıkmayı başarıyor. Telefonda 6gb’lık ram kullanılması da gayet hoş bir durum. Cihazın arka tarafında 2 adet kamera bulunuyor. Bu özellik telefonları ile resim çekinmek isteyen kullanıcılar için harika bir özellik olarak biliniyor. Her iki kamera da 12mp görüntü kalitesinde çekimler yapabiliyor. Kameralar sayesinde çekilecek olan videolar da 4k çekimler yapılmasına olanak sağlıyor.

Kısacası Xiaomi Mi 6 hakkında söylenmesi gereken düşünce; işlevselliği ve görünüşü açısından oldukça iyi seviyede olduğunu söyleyebilirim. Telefonun korumalıkları sayesinde de oldukça dayanıklı olması dikkatlerden kaçmayan başka bir detay. Fiyatına gelecek olursak da; 64 gb’lık modelleri 1999 tl iken, 128gb’lık modelleri ise 2389 tl olarak belirlenmiştir.