Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 59 0

Web Tasarımının Bilinmeyen Yüzü

Günümüzde birçok mesleğin dijital ortamlardan yapıldığı ve medyanın hayatımızın yapı taşlarından biri olduğu kaçınılmaz bir durumdur. Dikkat ederseniz grafikerler, medya ile uğraşan insanlar dışındakiler de bu ekranlara bakıyor, işlerini buradan hallediyorlar. Peki ya bunun sebebi nedir? Muhakkak ki teknolojinin ve hayatımıza getirdiklerinin bir neticesidir.

İlk olarak, her insan ressam olamıyorsa, tasarımcı da olamaz. Bunun bir yetenek olduğu şüphesiz, fakat resim çizmek gibi değildir. Bir bilgisayar ekranına yansıtacağınız her şey sizin elinizin çizimi olmak zorunda değildir. İyi bir web tasarımcısı ya da web tasarımı hakkında yetkin bilgilere sahip olabilmek için internette yazılan ve herkesin uyguladığı şeyleri yapmak yetmez. Hazır kalıplar, renkler, boyalar ve şekiller hep standardize edilmiştir.Tasarım demek özgünlük demektir ve özgün olmayan hiçbir şey özel olamaz. Örneğin, herhangi bir web sitesine girildiğinde ilk olarak dizaynına, butonların yerleşimine ve puntolarına dikkat edilmektedir. Her şey birleştiğinde bir bütün olmalı, göz yormadan dikkat çekebilecek pozisyona getirilmelidir. Öyle değil mi? Aslında değil. Beyaz bir arka planın üzerine yerleştirilen siyah bir sembolü herkes fark eder fakat bu sembolün nasıl yerleştirildiği tasarımcının elindedir. Bir reklam yapılacaksa en dikkat çeken yerlere koyulur, silik gösterilmek istenenler küçük punto ve daha soluk benizli renklerle tasarlanır. Kontrast denilen olay tasarımın vazgeçilmez bir simgesidir ama beyaz bir zemin üzerine yazılıp çizilen siyah bir sembol bunu sıradanlaştırır.

Bir başka bakış açısıyla bakılacak olursa, çok sevilen bir yazar olan Ahmet Ümit’in bir sözü vardır “Aşk yaşamı, cinayet ölümü sıradanlıktan kurtarır” diye. Herkes bu sözün ne demek olduğunu iyi anlar ama tasarımla nasıl bağdaştırılacağını çözemez. Dikkatle incelersek, biz yaptığımız tasarımlarla ve çizimlerimizle bir bilgisayar ekranına hayat veriyoruz. Bir farklılık yaratıyor, güzelleştiriyoruz. Özgürlüğün ve özgünlüğün olmadığı bir yerde öznellik de olamaz. Sanat ruhu, tasarım dediğimiz şeyler yüzde yüz bununla alâkalıdır. İçerik olarak muhteşem bir şey hazırlanmış olsa da, sunum çok önemlidir. Bu yüzden web tasarımı dediğimiz olay aslında içeriğin de önüne geçer. Bir başka örnek verecek olursak bu da kitabını beğenmediğimiz bir kitabı okumamamızdır. Herkes bunun yanlış olduğunu bilir fakat yine de yapar, sunuş her şeydir. En sağlam ürünü kötü bir pazarlama ile sıradanlığa, ucuz bir ürünü muazzam bir pazarlama ile zirveye götürebiliriz.

Web tasarımı hakkında yazılmış makalelere ve araştırmalara bakıldığında işin hep teknik kısımları hakkında olan yazılar ile karşılaştım. Bu yüzden, Google’a yazdığınızda bulamayacağınız, kendi tecrübe ve deneyimlerimi de içerisine katarak oluşturmuş olduğum bir makaleyi sizinle paylaşmayı uygun gördüm. Tasarım, kişinin kendi iç dünyasını yansıttığı ve bunun getirilerini uluslararası bir boyuta taşımasında en büyük katkılardan birine sahip olacağı web ile birleşmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir