Vimeo’yu Youtube’dan Farklı Kılan Özellikler Nelerdir ?

/ 8 Eylül 2017 / 129 / yorumsuz
Vimeo’yu Youtube’dan Farklı Kılan Özellikler Nelerdir ?

Vimeo’yu Youtube’dan hangi özellikleri farklı iki video paylaşım devini ayıran durumlar neler yazımızın devamında.

Dünya üzerinde en fazla kullanılan video yükleme platformu olan Youtube artık bu özelliğini kaybetmeye başlarken rakipleri de bir adım öne geçmek için çabalamaktadır. Youtube da rakiplerinin ilerleyişine karşı farklılıklar yaratmak adına çalışmalarına devam etmektedir. Youtube ‘un en büyük rakiplerinden birisi de Vimeo adlı video yükleme platformudur.
1- Daha kaliteli videolar bulunmaktadır.
Youtube çok geniş kapasiteli bir platform olduğu için anlık olarak yüklenen videolar fazla olduğundan veriler sıkıştırılmaktadır. Bu durum video kalitesinin düşmesine sebep olmaktadır. Oysa vimeo ise farklı tekniklerle videolarında kaliteyi korumak için büyük özen göstermektedir.

Ayrıca ses kalitesi açısından da Youtube’a oranla bir adım öndedir. Fakat hem video görüntüleme açısından hem de ses açısından kaliteli bir hizmet sunduğundan bazen ücretli paketler satın almak gerekebilmektedir.
2- Vimeo da en az Youtube kadar prestijli bir platformdur.
Vimeo platformu daha çok proje geliştirenler, kısa film yapımcıları, uygulama yöneticileri gibi daha profesyonel bir kitle tarafından kullanılmaktadır. Youtube ise kullanım kolaylığı ve daha esneklik sağlayan kuralları ile herkesin kullanabildiği, genellikle her türlü yoruma açık olabilmekte ve kötü içerikli videolar da olabilmektedir. Bu durumlar Vimeo’yu daha öne geçiren durumlardır.
3- Sanatsal yeteneklerin gösterimi ve dinletisi bakımından daha iyi bir alan sunmaktadır.
Youtube’da bulunan telif koruma programı ile Youtube platformu, kişilerin saatlerce emek harcayıp hazırladığı videoları herhangi bir bildirim yapmaksızın kaldırabilmekte veya sesini azaltabilmektedir. Vimeo patformu ise telif konusunda daha özenli davranmaktadır. Örneğin telif hakkına sahip bir müziği paylaşmadan önce daha dikkatle bir inceleme yapmakta ve daha sonradan video kaldırma veya sesini azaltma gibi durumlara pek rastlanmamaktadır.
4- Vimeo platformunda şifreli video izleme özelliği de bulunmaktadır.
Bu özellik sayesinde o videoyu sadece şifresi olan Vimeo kullanıcıları izleyebilmektedir
5- Vimeo ‘nun video oynatıcısı kısmında şirketler kendi logosunu ekleyebilir ve videoyu kişiselleştirebilirler.

Dolayısıyla Vimeo, sunduğu özelliklerle yükselen bir grafik çizmektedir. Fakat bazı uygulamaların ücretli olması ise Vimeo platformunun, Youtube‘ dan öne geçmesini engellemektedir.

WhatsApp Yenileniyor

Etiketler