Uydu Sistemleri Nelerdir?

/ 26 Ekim 2017 / 69 / yorumsuz
Uydu Sistemleri Nelerdir?

Dünya’ya binlerce kilometre uzaklıkta yüzlerce aynamsı cihazlar var. Bir yerden alınan herhangi bir bilgiyi başka bir yere ulaştıran bu cihazlar, kimsenin görmediği isimsiz kahraman görevi görürler. İnsanlar için yapılmış bu hizmetlerin arkasında, çok sayıda görevi olan bu cihazlar, sessiz sakin bir şekilde bizden çok uzakta görevlerini yaparlar. Kafanızı kaldırıp yukarı baktığınız zaman onları görmesiniz bile onlar kesinlikle oradadırlar.

Dünya insanlara küçük geldiğinden beri uzayı keşfederek uzay çağına geçtik. Ay nasıl, Mars nasıl, diğer gezegenler nasıl diye araştırarak günümüzde uzayla bir hayli haşır neşir olduk. Yakın bir zamanda uzay gezintileri ve uzay turizmi başlayacak. Bu nedenle uydu sistemlerinin sayı ve görevleri de baya bir artacak. Bütün ülkeler kendi uydu sistemlerini kullanarak uzaya hükmetme peşinde. Askeri ve ya bir çok alanda bu uygular birer büyük güvenlik kamerası görevi görüyor, her uydu bir şeyleri izliyor.

Uydu Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

Uydu sistemi çeşitleri, farklı amaçlara göre uydu sistemlerince gruplanır. Üç çeşit uydu sistemi çeşidi vardır. Her birinin kullanım amacı ve çalışma prensipleri farklıdır. Uydu sistemi çeşitlerini şöyle sayabiliriz:

Haberleşme Uydu Sistemleri: Dünya’dan 36.000 kilometre uzaklıkta ki Jeosenkron denilen yere eş zamanlı yörüngeye yerleştirilir. Bu uydu sistemi döngüsünü yaklaşık olarak 1 günde tamamlarlar. Bu uydular; Dünya’daki bir verici istasyonundan gönderilen (Uplink) elektromanyetik dalga sinyallerini alarak sinyallerin taşıyıcı frekanslarını değiştirip tekrar Dünya’daki alıcı bir istasyona (Downlink) gönderir. Oldukça kullanışlı olan bu uydu sistemleri; telefon, radyo, internet, televizyon, faks, data, veri toplama gibi uygulamaları bir noktadan bir noktaya, tek noktadan birden fazla noktalara, birden fazla noktadan tek veya birden fazla noktalara iletme imkanı sağlar. En çok kullanılan uydu sistemleri çeşididir. Dünya yörüngesindeki uyduların büyük bölümü haberleşme uydusudur.

Askeri Uydu Sistemleri: Uydu sisteminin adından da görüldüğü gibi askeri alandaki amaçlar için kullanılan uydu sistemleridir. Bildiğiniz gibi askeri alanda istihbarat çok önemli bir kavramdır. Ama ülkelerdeki askeri birliklere konu ve veri bilgisi sağlama, bilgi alışverişi gibi görevlerde de kullanılır. Belirlenen bölgelerin, noktaların fotoğraflarını çekebilirler. Diğer ülkelerin askeri adım ve olaylarını, askeri birliklerini, araçlarını ve füze hareketlerini takip etmek için de kullanılan askeri uydular vardır. Çeşitli yörüngelerde, farklı özellikli askeri uydu sistemleri bulunur. Bu uydu sistemleri şunlardır: Haber alma uyduları, konumlandırma uyduları, saptama uyduları, erken uyarı uyduları.

Uzay Araştırma Uydu Sistemleri: Uzay araştırmaları için birden fazla yörüngelerde 7 farklı uzay araştırma uydu sistemi bulunur. Bunlar; Astronomi uydu sistemi, Jeodezi uydu sistemi, Magnetosfer uydu sistemi, Meteor Gözlem uydu sistemi, İyonosfer uydu sistemi, Güneş Gözlem uydu sistemleri, Atmosfer uydu sistemleri şeklinde adlandırılır. Belirtilen uydu sistemleri uzay araştırmalarının önemli unsurlarıdır.