Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Ünlü-iran-filmleri
Sinema 178 0

Ünlü İran Filmleri?

Ünlü İran Filmleri neler,İranlı sinemacılar çok büyük engeller ile karşı karşıya. Tüm filmler, sıkı bir kültürel, ahlaki ve dini kurallara uygunluğu için Kültür Bakanlığı tarafından yoğun bir incelemeye tabi tutuluyor. Fakat kısıtlamalara rağmen, İran Yeni Dalga’nın yönetmenleri, kontrol sınırlarını test eden birçok güçlü film ortaya koymaya devam ediyor. Peki İran sinemasını dünyaya tanıtan bu yönetmenler kimlerdir? Eserleri nelerdir?  10 örnekle inceleyelim.

 

  1. Elly Hakkında (2009)

 

Yönetmeni Asghar Farhadi. Üç günlük bir tatil için Hazar Denizi’ne giden birkaç üniversite arkadaşının yaşamlarını gösteren psikolojik bir dram filmi. Derin bir anlatımla İran orta sınıf yaşamının karmaşık bir incelemesini gözler önüne seriyor. Grup etkileşimleri, ahlaki seçimler ve her şeyden önce, sıkı sıkıya sarılmış ve yakından izlenen bir toplum tarafından ortaya çıkarılan gizlilik ve sahtekârlık kültürüyle ilgili kışkırtıcı sorular ortaya koymaktadır.

 

  1. Bashu, the Little Stranger (1989)

 

Yönetmeni Bahram Beyzaie. İran’ın mevcut sosyo-politik manzarasını sorgulamak için geleneksel İran sanat ve kültürüne kapılmak gerekiyor. Bunun sinemadaki belki de en ünlü filmi Bashu, Little Stranger filminde çağdaş toplumsal meselelere şiddetle karşı koyma pratiğini sürdürüyor. İran-Irak Savaşı sırasında yetim kalan bir çocuğun hikayesini anlatıyor.

 

  1. Children of Heaven (1997)

 

Yönetmen Majid Majidi. En İyi Yabancı Film Oscar’ı’na aday gösterilen ilk İran filmidir. Kızkardeşi Zahra’nın ayakkabılarını kaybeden küçük Ali’nin hikayesi anlatılır. Ailelerinin fakir olduğunu bilen kardeşler, ayakkabılara yeniden sahip olabilmek için bir plan yapıyorlar. Film merhamet ve aile bağlarına dokunaklı ve canlandırıcı bir yaklaşım sunuyor.

 

  1. No One Knows About Persian Cats (2009)

 

Yönetmen Bahman Ghobadi. Casuslukla suçlanan gazeteci Roxana Saberi 2009’da İran’da tutuklanmıştır. Tahran’da bir yer altı rock grubu kurmaya çalışarak yasayı çiğneyen iki genç müzisyen vardır. Film, rejimin sanatları sansür altına alma konusundaki saldırının yanı sıra, özgürlük için savaşmaya kararlı genç kuşaktan oluşan bir grubun başkaldırışını anlatıyor.

 

  1. Offside (2006)

 

Yönetmen Jafar Panahi. Kadınların İran’da futbol maçlarına katılmaları uzun yıllar yasaklanmıştı. Filmde genç bir kadının Dünya Kupası Turnavasına katılmak için kılık değiştirip çıktığı yolculuk anlatılıyor. Film, gerçekten kadınların yaşadığı baskıcı sistemle ilgili soruları gündeme getiriyor. Bu yüzden İran devletince yasaklandı.

 

  1. Santouri (2007)

 

Yönetmen Dariush Mehrjui. Santouri, yetenekli bir müzisyenin eroin bağımlılığına yakalanmasını dramatik bir kurguyla anlatıyor. Bir santur sanatçısı olan Ali’nin bağımlılığının şiddet ve perişanlığını, bir zamanlar mutlu olan evliliğini ve onun enstrümanını çalmaya başlaması, sonrasında yaşadığı yabancılaşma duygusu ustalıkla anlatılır.

 

  1. A Separation (2011)

 

Yönetmen Asghar Farhadi. İran sinemasının en başarılı yapımlardan biri kabul edilen film; din, toplumsal cinsiyet ve sınıf farklılıklarını ortaya koyuyor. En İyi Yabancı Film Oscar’ı kazanan ilk İran yapımı filmdir. Bunun yanı sıra En İyi Orijinal Senaryo dalında da Oscar’a aday gösterildi.

 

  1. This Is Not a Movie (2011)

 

Yönetmen Jafar Panahi. Yönetmen Panahi, İran’ın otoriter rejiminde uzun süredir yasaklı bir usta yönetmendir. Beyaz Balon, Ayna ve Ofsayt gibi filmleri dünyada büyük yankı bulmuştur. Ülkesinde tutukluluk yaşamıştır. 2010’da altı yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ülkesinde 20 yıl film yapmaktan da yasaklandı. Bu film kaçak yollarla hazırlanarak Cannes Film Festivalinde gösterilme imkanı bulmuştur.

 

  1. Where Is the Friend’s Home? (1987)

 

Abbad Kiarostami tarafından yönetildi.Günlük kahramanlık, çocukların nezaket ve masumiyetleri ve kırsal alanlardaki toplumsal ruhu konu ediniyor. Çoğunlukla profesyonel olmayan kişiler tarafından yapıldı. Kiaroastami’nin 2016’da ölümü İran sinemasında büyük bir kayıptır.

 

  1. The White Balloon (1995)

 

İran’ın en büyük iki film yapımcısı Abbas Kiarostami ve Jafar Panahi’nin yeteneklerini birleştiren bir yapımdır. Hikaye tamamen küçük bir kız çocuğunun bakışıyla anlatılır.

Star Wars: Episode IX’in yönetmeni Colin Trevorrow Bıraktığını Açıkladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir