Twitter Lite Android ile Tasarruflu Kullanım

/ 26 Eylül 2017 / 135 / yorumsuz
Twitter Lite Android ile Tasarruflu Kullanım

Dünya üzerinde bulunan sosyal medya kullanıcılarının en çok tercih ettikleri ve kullandıkları dev sosyal paylaşım platformlarından bir tanesi olarak bilinen Twitter, Latin Amerika, Asya ve Afrika pazarları gibi gelişimi devam eden pazarlar için Nisan ayı içinde Twitter Lite adı ile bir mobil web site açmıştı. Bu günlerde ise şirket, veri kullanım açısından önceki uygulamaya göre daha hesaplı olan ve sadece androidler için kullanabilecek olan Twitter Lite Android uygulaması ile testlere başlamış bulunuyor.

Twitter Lite Özellikleri

Twitter Lite Android uygulaması, Android 5.0 ve üzerini çalıştırabilen cihazlar ile uyumlu bulunuyor. Uygulamanın İngilizce ve Filipin dil desteği bulunuyor. 2G ve 3 G ağları ile de kullanmak mümkün.

Kapladığı alan yalnızca 3GB olan Twitter Lite Android, Twitter’ın kendi uygulamasının veri kullanım oranına  nazaran neredeyse %70 oranında daha az miktarda veri kullanan bir uygulama olarak öne çıkıyor. Ayrıca, Twitter Lite Android, Twitter’ın kendi uygulamasının internet hızı göz önünde bulundurulduğunda yaklaşık olarak %30 oranında daha hızlı bir uygulama olmak ile de dikkatleri üzerine çekiyor.

Twitter Lite, mobil veriyi minimum seviyede ve yüksek hız ile kullanmasının yanı sıra, bir kullanışlı özelliği daha bulunuyor. Twitter Lite uygulamasına yeni eklenen “Extreme Data Saver”modu sayesinde, kişiye gönderilmiş olan fotoğraf ve videoların otomatik olarak android cihaza yüklenmesi sorununu ortadan kaldırıyor. Kullanıcı, bu modu aktifleştirdiği zaman, gönderilmiş olan fotoğrafları ve videoları, ancak kendisi isterse, üzerlerine dokunarak cihaza yüklenmesini sağlıyor. Böylece, telefon hafızası gereksiz fotoğraf ve videolar ile dolmuş olmuyor.

Türkiye’de kullanılabilir mi?

Twitter’ın kendi uygulaması ile neredeyse birebir özelliklere sahip olduğu belirtilen Twitter Lite Android’e , Google Play üzerinden indirilerek sahip olunabiliyor. Ancak, şu an sadece Filipinler’de aktif bir şekilde kullanılabiliyor. Twitter yetkilileri tarafından TechCrunch’a yapılan bazı açıklamaya göre Twitter Lite’ın Filipinler’deki Google Play uygulaması için yapılmakta olan testin, Twitter’ın ülke pazarında, çok daha fazla insana ulaşması için fırsat sağlayacağı düşünülüyor. Twitter yetkilileri, mobil internet hızının oldukça yavaş olmasına rağmen yüksek ücretledirme olması, android cihazların donanımlarının yetersiz olması ve android cihazların depolama alanlarının az olması sebeplerini göz önünde bulundurarak, Filipinler’i seçtiklerini belirtiyorlar.

Hali hazırda Filipinler’de test edilmekte olan Twitter Lite Android uygulaması, Twitter’ın ortaya çıkardığı en taze yenilik. İnternet bağlantısı zayıf olan veya sınırlı internet ağına sahip olan ve ayrıca eski model android telefonları kullanan ülkeler için tasarlanmış olan uygulama, bu ülkelerde, internetin yavaş olması ve eski model telefonlar ile iyice kullanılamaz hale gelmesi sorununu ortadan kaldırarak büyük bir kullanım kolaylığı sağlamış olacak. Uygulamanın henüz diğer pazarlar içinde de test edilip edilmeyeceği hakkında kesin bir bilgi bulunmuyor.