Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
nternet-oranında-artış2
Haberler 99 0

Türkiye’de İnternet Kullanımı Artış Gösterdi

Teknoloji geliştikçe Sosyal medya olan ilgimiz sayesinde Türkiye’de internet kullanım oranında büyük artış oldu.

Özellikle son yıllarda akıllı telefonların artık göstermesi ve fiyatlarının makul seviyeye gelmesi ile beraber 7 den 70 e herkesin elinde bir akıllı telefon bulunmaktadır, hatta bazılarında iki. Telefonlara yüklenen programlar artmış ve bu programların işlevide telefon kullanıcılarını cezbetmektedir. Fakat bilindiği üzere bu telefonlar internet olmadan da çok bir işe yaramamaktadır. Son yıllarda Türkiye de internet kullanıcılarının oranı artış göstermiş ve bu oran %66 ya kadar çıkmıştır. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) hane halkı bilişim teknolojileri kullanımına dair yapmış olduğu araştırma sonucunda internet kullanımınında ki artışı gözler önüne sermiştir.

Türkiye de de dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi hem cepten internet hem de eve internet bağlama çığır açmıştır. Yapılan araştırmalara göre her 10 evin 8 inde internet bulunmakta ve kullanıcılar modem yardımı ile internete bağlanmaktadır.

internet-oranında-artış1

İnternet severlerin interneti hangi amaçlar için kullandıklarına bakacak olursak; % 82 sinin en çok girdikleri adreslerin sosyal medya siteleri olduğu ortaya konulmuştur. Facebook, instagram, Twitter, snapchat, WhatsApp en çok girilen sosyal medya siteleri konumundadır. Bu oran dâhilinde büyük bir kışın sosyal medyada video izliyor, haber sitelerini takip ediyor ve internet üzerinden müzik dinliyor.

Evde internet kullanımının ise bu yıl geçen yıla oranla % 4 gibi bir artışın olduğunu görüyoruz. Bu artışın sebebi çağa ayak uydurma ve teknolojinin sağladığı kolaylıklardan yararlanmaktır. Bununla beraber internet firmaları da artış göstermiştir. Arz talep etrafında artış gösteren bu firmalar gerek internet hızı gerek ise ücreti konusunda yarılmaktadır. Günümüzde internet hizmeti neredeyse mecburiyet haline gelmiştir. Artık alışverişimizi internet aracılığı ile yapıyor faturalarımızı yine bu şekilde ödüyoruz. Hal böyle olunca internet kullanımında artış olması gayet normal görünüyor.

Instagram güncelleme yazımız ilginizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir