Televizyonun Bireylere Verdiği Zararlar Nelerdir

/ 2 Ekim 2017 / 106 / yorumsuz
Televizyonun Bireylere Verdiği Zararlar Nelerdir

Kitle İletişim araçlarından çok önemli bir yere sahip olan televizyon 20.yüzyılın başında icat edilmiş olan en büyük buluşlardan biri olmuştur. O çağların gelişmesine çok büyük katkısı olan televizyonun yararlarını kesinlikle unutmamak gerekir. Hala 2000 li yıllarda olmamıza rağmen televizyonun hayatımızdaki yeri çok büyüktür. Televizyonun bize faydaları dokunduğu kadar zararları da vardır. Televizyon karşısında büyüyen yeni nesil görsel olarakta işitsel olarakta duygusal olarak ta çok fazla gelişmiş bir nesil olmamaya devam etmektedir. Şunu da unutmamak gerekir ki bizden alıp götürdüğü zamanı görmezden gelemeyiz.

Televizyonun bireylere verdiği zararlar nelerdir ?

Hangimiz televizyonun hayatımıza getirdiği maliyeti hesapladık. Televizyonunun hayatımızdan aldığı hem maddi hem manevi görüntüleri çok fazladır. Buna kısa bir örnek verecek olursak bir günde sadece 2 saatimizin televizyon karşısında geçtiğini düşünürsek ki bu asla 2 saat ile kalmayan bir zaman dilimidir. Bu durum yılda 730 saat demektir. Buda 45 gün ve 45 gece televizyon karşısına hiç kalkmadan oturmuş oluyoruz demektir. Bu durum gerçekten çok korkunç bir süredir. Bu zaman diliminde neler neler yapılır. Durum bu kadar vahim bir haldeyken bile televizyonun girmediği ev yok denecek kadar azdır. 4 ile 7 yaş arasındaki çocukların çok fazla televizyon izlemesi çocuğun dil ve sosyal gelişiminde bir takım sıkıntılar oluşmasına neden olur. Bu çocuk televizyonda gördü görüntüleri tamamen somut yorumlar olarak algılamaktadır.

Televizyonun zararlarını sıralayalım

Televizyonun zararlarını daha birçok örnek ile sıralayabiliriz. Örneğin bir çocuk çizgi filmde gördüğü herhangi bir sahneyi kendiside yapmaya çalışabilir. Ayrıca çocuklar bu dönemde izleyecekleri korku şiddet veya gerilim içeren filmlerden aşırı derecede etkilenebilir ve bunun sonucunda uykusuzluk ve korku gibi problemler ortaya çıkabilir. Birçok televizyon programı eşleri gerçekten birbirinden koparmaktadır. Televizyonda gösterilen reklamlar sadece kazanç uğruna birçok değeri yok etmektedir. Çocukların sevebileceği bir çok zararlı ürünü çok güzel göstererek çocuklara kötü örnek olmaktadır. Televizyonda görülen birçok sevîşme sahnesi şiddet görüntüleri veya farklı görüntüler kişilere sıradan görünebilmektedir. Günümüzün en büyük hastalığı olan obezite televizyon ve televizyon gibi ürünler sayesinde gün geçtikçe artmaya başlayan tehlike bir hal almaya başlamıştır. Günde 4, 5 saatten fazla televizyon izleyen çocuklar aşırı kilolu olmaya başlamışlardır. Okumak yerine televizyondaki programlar izlenerek okuma kültürümüz yok olmaktadır. Bazı insanlarda televizyona bağımlılık ciddi derecede ilerlemiştir. Uzun süre televizyon izlemek kişide enerji kaybına neden olur. Televizyonda insanlara çalışmadan para kazanma köşeyi dönme veya ünlü olma zihniyeti aşılanmaktadır. Uzun süre televizyon izlenmesi beyindeki hücrelerin ölmesine neden olmaktadır.