Teknolojinin Yok Ettiği 7 Şey!

/ 6 Kasım 2017 / 29 / yorumsuz
Teknolojinin Yok Ettiği 7 Şey!

Teknolojinin bugünkü geldiği noktada dünyanın bazı noktalarda değişim göstermesine neden olmuştur. Günümüzde birçok teknolojik gelişme yer edinmiş ve birkaç yıl sonrası için ortaya akıl almaz teknolojik gelişmelerin olacağına dair fikirler atılmıştır. Gelecekte ne olacağı bilinmez ama geçmişten bugüne kadar teknolojinin yok ettiği şeylerin hayatımızda daha önce ne kadar önemli bir yer kapladığını da hayretle içinde karşılayacaksınız. İşte teknolojinin yok ettiği o 7 şey:

1 )TV Çerçeveleri

Yaşı ilerlemiş olanların veya herhangi bir antikacıya gidip de 1950’li yılların Televizyonlarına bakanların göreceği şey TV’lerde ekran kadar ekran çerçevesinin olduğudur. Yıllar sonra teknoloji her ne kadar ilerlese de bu ekran çerçeveleri yine çok büyük boyutlarda kalmıştır. Ancak son zamanlarda ortaya çıkan LED teknolojisi ile neredeyse yok denecek kadar küçük çerçevelerle üretilmektedir. Bu arada tamamen ekran olacak yeni ürünlerinde ortaya çıkmasının an meselesi olduğunu hatırlatalım.

2 ) Kablolar

Geçmişte kablosuz hiçbir teknolojik aleti kullanamadığımız gibi var olan kablolarda karma karışık olurdu. Ancak teknoloji o kadar gelişti ki artık kabloya duyulan ihtiyaç minimum seviyeye geldi. Kablosuz şarj edilme özelliği, kablosuz ağ özelliği, televizyonların bile kablosuz kullanılabilme özelliği teknolojinin hayatımızda kabloları götürdüğünün en güzel örneklerinden biri.

3 ) Diskler

Bill Gates’in Blu-Ray için söylediği “Dünyanın göreceği son disk biçimi olacak” sözleri fazlasıyla doğrulanmıştır.  Dijital içeriklerin ortaya hızla çıkması ile paketlenmiş yazılımların pabucu da dama atıldı. DVD yerine internet üzerinden herhangi bir disk kullanmadan MP3 indirebiliyoruz.

4 ) Video Kameralar

Kamera sistemleri eski dönemlerde oldukça ön planda olmakla birlikte kameraya sahip bir cihaz devasa bir büyüklüğe sahipti. Ancak geçmişten bugüne kadar hem kamera boyutu küçüldü hem de çözünürlükte inanılmaz gelişmeler yaşandı. Öyle ki şuan normal bir akıllı telefonda bile 4K video çekebilme özelliğinin olduğundan bahsedebiliriz.

5 ) Sabit Telefonlar

Eski dönemlerde bir mahallede veya bir köyde sadece bir kişinin evinde bulunan sabit telefonlar lüks sayılırdı. Zaman ile birçok insanın kullandığı bu telefon şu an için eşantiyon niteliği taşımaktadır. Nitekim 7’den 70’e birçok insanın cep telefonunun olduğunu düşünürsek sabit telefona olan ihtiyaç da bir hayli azalmıştır.

6 ) Gizlilik

Teknolojinin getirdiği zararlar arasında sayabileceğimiz gizlilik de teknolojinin yok ettiği şeyler arasında yer alır. Öyle ki günümüzde casus yazılımlar ile kameranız kontrol altına alınabiliyor ve 24 saat izlenebiliyorsunuz. Bunun yanı akıllı telefonlarda, sosyal medya hesaplarımızda kendimizi o kadar ele veriyoruz ki, gizlilik anlamında pek de saklı bir şeylerimiz olmuyor.

7 ) 3 Boyutlu Gözlükler

İlk çıktığı zamanlar birçok insan tarafından merakla takip edilen 3 boyutlu televizyonlar ve 3D teknolojisi, ne yazık ki başarısız bir süreç geçirmiştir. BBC’ye konu olan araştırmaya göre 3D gözlüklere çoğu insanın dayanamadığı ve bu suretle de 3 boyutlu gözlüklerin başarısız bir girişim olduğu ortaya konmuştur.