Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haberler 148 0

Nüfus Cüzdanı: Çipli Kimlik Kartı

Teknolojik Nüfus Cüzdanı: Çipli Kimlik KartıTeknolojinin hızla ilerlemesi ile birlikte, herkesin kullandığı ve yasal olarak bulundurması gerektiği nüfus cüzdanları artık çipli hale dönüştürüldü. Çipli kimlik kartlarına ilgi oldukça büyük. Hala başvuruları devam eden çipli kimlik kartı edinmek için online randevu sistemi aracılığı ile alınabiliyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü olan Sinan Güner, çipli kimlik kartı için başvurudan sonraki teslim süresinin 3 veya 4 hafta kadar uzun bir süre iken, 1 haftaya düşürüldüğünü açıkladı. İşte çipli kimlik kartı hakkında bilinmesi gerekenler…

Kimlik kartı başvurusu

Çipli kimlik kartı edinebilmek için genel müdürlüğün web sitesine başvuru yapılabiliyor. Bununla birlikte, çağrı merkezi aranarak randevulu veya randevusuz olarak nüfus müdürlükleri aracılığı ile çipli kimlik kartı başvurusu gerçekleştirilebiliyor. Yurt dışında olan vatandaşlar ise çipli kimlik kartı başvurusu için dış temsilciliklere başvurabilirler.

Kimlik kartı başvurusu için gerekli belgeler

Çipli kimlik kartı edinebilmek için yapılan başvurular, bazı belgeleri önceden hazırlamayı gerektiriyor. Bu belgelerin başında, kimlik belgesi olarak geçebilecek fotoğraflı bir belge bulundurmak olarak belirtiliyor. Askeri kimlik kartı, nüfus cüzdanı, pasaport, basın kartı, avukat kimlik kartı, sürücü belgesi, uluslararası aile cüzdanı, memur cüzdanı veya muhtarlıklar tarafından düzenlenmiş olan talep belgesi gibi belgelerin her biri kimlik belgesi olarak nitelendiriliyor. Bununla birlikte, kimlik başvurusu için gerekli bir belge de son altı ay içinde çekilmiş olan biyometrik fotoğraf olarak belirtiliyor.

Çipli kimlik kartı için kimler başvuru yapabilir?

Çipli kimlik kartı alabilmek için 15 yaşının altında olan kişilerin vasi ile birlikte başvuru yapmaları gerekiyor. 15 yaşını tamamlamış veya 15 yaşından büyük olan kişilerin, başvurularını münferiden yapmaları geçerli sayılacaktır.
Hangi biyometrik veriler alınır?

15 yaş ve üstü kişilerin parmak damar izi, parmak izi ve el ayası damar izi, başvuruda alınan biyometrik veriler olarak belirtiliyor.

Kimlik kartı edinmenin maliyeti

Yasal bildirim süresi haricinde doğum sebebi ile düzenlenen kimlik kartı 16 TL, değişim sebebi ile kimlik kartı düzenleme işlemi 16 TL ve kayıp sebebi ile kimlik kartı düzenleme işlemi ise 32 TL maliyet gerektiriyor. Bu bedel, başvuru esnasında talep ediliyor.

Kimlik kartı başvurusu takibi nasıl yapılır?

Kimlik kartı edinmek için yapılan başvuru sonrasında, kişi isterse süreci takip edebiliyor. Kişi, web sitesi, e-posta veya çağrı merkezi aracılığı ile bu süreci takip edebilme imkânına sahip.

Çipli kimlik kartları için pin kodu

Çipli kimlik kartı başvurusu esnasında kişiye 6 haneli bir PIN kodu veriliyor. Bir telefonu açarken veya banka kartlarını kullanırken şifre kullanılması gibi, bu şifre de kimlik kartı ile işlem yaparken kullanılıyor.

Kimlik kartı şifresini değiştirme

Kimlik kartlarının şifresini değiştirmek için kişi, ilçe nüfus müdürlüklerindeki KIOSK cihazlarını kullanabilir. Bu cihazlar aracılığı ile PIN kodu değişimi, PIN kodu blokesini kaldırma, kart kontrolü gibi işlemler yapılabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir