SpaceX, 130 milyon dolarlık askeri sözleşme imzaladı

/ 27 Haziran 2018 / 32 / yorumsuz
SpaceX, 130 milyon dolarlık askeri sözleşme imzaladı

Elon Musk, nispeten denenmemiş Falcon Heavy roketi ile Boeing’i geri getirdi

SpaceX , Elon Musk’ın özel roket şirketi, ABD Hava Kuvvetleri AFSPC-52 uydusunu 2020’de yörüngeye fırlatmak için 130 milyon dolarlık bir anlaşma imzalayarak büyük bir ABD askeri anlaşması kazanmıştır. Anlaşma, SpaceX’in ortak girişimi geride bıraktığını görmektedir. Masaya konan Boeing-Lockheed Martin ve United Launch Alliance.

Daha fazla kurulan Boeing / Launch Alliance ortaklığı ile bir roket fırlatması için SpaceX ile gitme kararı görünüşte tamamen maliyetin altında. Boeing’in teklifi, yükü yörüngeye taşımak için bir Delta 4 roketi kullandı. Space News’e göre , bir Delta 4 roket fırlatması 350 milyon dolara mal olacak, bunun anlamı SpaceX’in Falcon Heavy’i tercih ederek ABD Hava Kuvvetleri’nin bu süreçte çok fazla para biriktirdiğini gösteriyor.

Görüldüğü gibi, buradaki süreçteki tek faktör, Falcon Heavy’den sadece sınırlı bir test sürüşüne sahip olmasından ötürü , askeriyenin daha önce askeri kullanım için Falcon 9’u kabul etmekte zorlandığı gibi . Aslında, roket onaylamak için USAF karşı dava açmak için SpaceX aldı .

2020’de gerçekleşen lansman ile SpaceX, Hava Kuvvetleri’nin değerli gizli yükünü havaya uçurmadığından emin olmak için Falcon Heavy roketini bilemek için hala çok zaman aldı. Musk, çok milyarlı Zuma uydusunun kaybolmasıyla bir ABD Hava Kuvvetleri sözleşmesini çoktan doldurdu . Yine yanlış gitmek için SpaceX’i orduyla birlikte kötü bir pozisyona sokarız, ama fırlatma öncesinde bilinen sorunları düzeltmek için zaman vardır ve umarım daha fazla sözleşme kazanırız.

SpaceX Başkanı ve Operasyon Sorumlusu Gwynne Shotwell, CNN Money’e yaptığı açıklamada, “SpaceX, Air Force’un Falcon Heavy’i rekabetçi bir şekilde ödüllendirilen AFSPC-52 misyonunu başlatmak için seçilmesiyle onurlandırıldı” dedi . “SpaceX, Amerikan vergi mükelleflerine hayati ulusal güvenlik alanı misyonları için en uygun maliyetli ve güvenilir fırlatma hizmetlerini sunmaya devam etmekten memnuniyet duyuyor.”