Smartphone ile Profesyonel Video Çekimi Nasıl Yapılır

/ 1 Mart 2019 / 6 / yorumsuz
Smartphone ile Profesyonel Video Çekimi Nasıl Yapılır

Cep telefonları video kameralara sahip olduğundan, video çekimi akıllı telefonun ayrılmaz bir işlevi haline gelmiştir. Hiç şüphesiz kamera çözünürlüğü, yeni bir telefon alırken göz önünde bulundurulması gereken ana parametrelerden biri. Akıllı telefon üreticileri, rakiplerinden daha iyi bir video ve fotoğraf kalitesi sağlamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Modern telefonlar kelimenin tam anlamıyla birkaç dokunuşla profesyonel görünümlü bir video çekmenizi sağlar .

Ancak, akılda tutulması gereken birkaç önemli husus ve temel kural vardır. Bir videonun nasıl doğru şekilde çekileceğini bilmeden mükemmel bir kamerayla birinci sınıf bir akıllı telefonda bile vasat ve düşük kaliteli bir video çekebilirsiniz.

Video hikayenize başlamadan önce neler düşünmeye değer olduğunu kontrol edelim.

KURAL 1. LENS TEMİZLİĞİ TUTUN

Kamera lensi, ister akıllı telefon ister profesyonel bir kamera olsun, tüm video ve fotoğraf çekim cihazlarının önemli bir bileşenidir. Kamera merceğinin durumu büyük ölçüde videonun sonucunu belirler. Bu nedenle, video parametrelerini ayarlamadan, bir çerçeve oluşturmadan ve Başlat düğmesine basma momentini seçmeden önce, merceğin temiz, lekesiz, çiziksiz ve yüzeydeki küçük kalıntılardan arınmış olduğundan emin olun.

Kameranızın “gözünü” temizlemek için kuru ve yumuşak bir bez kullanın. Optikler için özel mendiller de kullanabilirsiniz. Dijital teknoloji salonlarından satın alınabilir. Lütfen lensi temizlemek için tişörtünüzü kullanmayın. Küçük toz veya kum parçalarıyla kolayca çizebilirsiniz.

KURAL 2. SADECE YATAY ÇEKİM!

Modern telefonların tasarımı, bazı kullanıcıların video çekimi için doğru konumu unutmasını sağlar. Birçok insan, telefonu tuttukları gibi aynı konumda video çeker – dikey olarak. Böyle bir video bir akıllı telefon ekranında aşağı yukarı normal görünüyor. Ancak, bitmiş bir PC’ye aktarmak veya YouTube’a yüklemek isteyebileceğinizi unutmayın. Bu, videonun yatay bir oynatıcıda gösterileceği anlamına gelir. Dikey videonuz hoş olmayan şekilde sıkıştırılır ve yanlarda siyah kareler bulunur. Kimse böyle bir “şaheser” izlemekten zevk almayacak. Ayrıca, dikey olarak çekilmiş videolar sizi tam bir acemi gibi gösterip popüler bir YouTube kanalı yetiştirmenize yardımcı olmuyor.

Bu nedenle, yüksek kaliteli ve tam bir video görüntüsü elde etmek istiyorsanız, akıllı telefonu yatay olarak tutun.

KURAL 3. AYDINLATMA TAKİP EDİN

Fotoğrafta olduğu gibi, video oluştururken, uygun şekilde seçilen aydınlatma nihai sonuç üzerinde olumlu bir etki yaratabilir. Öte yandan, doğal veya yapay ışık ortamındaki hatalar operatörün tüm çabalarını olumsuz etkileyebilir.

Profesyonel kameramanların dış mekanda video çekimi için en iyi zamanın sabahın erken saatlerinde veya gün batımından 2-3 saat önce olduğunu iddia ediyorlar. Bununla birlikte, bulutsuz bir günde parlak güneş, videonuz için de harika olabilir. Burada akılda tutulması gereken en önemli şey, ışığın lense doğrudan çarpmadığından emin olmaktır; Aksi halde, resim aydınlatılacak.

İç mekanda çekim yapmak daha da zordur, çünkü farklı ışık kaynaklarının ışık sıcaklığını göz önünde bulundurmanız gerekir: normal, buzlu, LED veya floresan lambalar. Bu durumda, çerçevenin aşırı pozlanmasının etkisinden kaçınmak için lensi doğrudan ışıktan uzak tutmak da önemlidir.

Diğer önemli kural flaş kullanımını kontrol etmektir. Akıllı telefonun parlak LED’i çerçeveyi kritik bir şekilde aydınlatabilir; bu nedenle temel ayrıntıları ayırt etmek zor olacaktır.

Ana videoyu çekmeden önce, ışığın ve flaşın doğru ayarlanıp ayarlanmadığını görmek için birkaç deneme yapın.

KURAL 4. KAMERAYI GÜZEL SABİTLEYİN

Profesyonel kameraların aksine, akıllı telefonlar nadiren görüntü sabitleme mekanizmalarıyla donatılmıştır. Bu nedenle, cihazı sabit tutmaya özen göstermelisiniz. Çerçevede hareketli nesneler olduğunda dinamik çekimde özellikle önemlidir. Hareketli bir nesneyi çekerken fotoğraf makinesini sallarsanız, yazılımla düzeltilmesi zor olan sözde bulanıklık efekti elde edersiniz.