Robot Polisler Devriye Gezmeye Başlayacak

/ 1 Eylül 2017 / 108 / yorumsuz
Robot Polisler Devriye Gezmeye Başlayacak

Teknoloji günümüze kadar ileri bir noktaya gelebilmeyi başarmıştır. Hayatımız teknolojik gelişmeler sayesinden birkaç sene öncesine nazaran çok daha kolaylaşmıştır. Artık tek bir tuş yardımıyla istediğiniz makinayı çalıştırabilme kabiliyetine sahibiz. Hal böyle olunca robot teknolojisi de hızla gelişti. Son yıllarda ilerleme kaydeden robot teknolojisi sayesinde farklı özelliklere sahip robotlar üretildi. Böylece bir kesimin işi kolaylaşırken diğer bir kesimin ise işi zorlaştı diyebiliriz. Hayatımızın her alanına giren robotlar kafede garsonluktan müşteri temsilciliğine kadar her işi yapabiliyorlar. Robot teknolojisi bir ivme daha göstermiş ve polis robotlar piyasaya sürülmüştür.

Ortadoğu’nun zengin ülkelerinden biri olan Dubai, bütün teknolojileri yakından takip eden ve ülke sınırları içerisinde bulunduran bir ülke haline geldi. Teknolojik gelişmelerde ileriden giden Dubai basını birkaç ay önce uçan taksi projesini açıklamıştı. Bundan sonra da robot polisler teknolojisi Dubai de konuşulmaya başlandı. Kısa bir süre içerisinde Dubai sokaklarında gezmesi beklenen robotik polisler oldukça dikkat çekici görünüyor. Dört tekerlekli olan şoförsüz araba şeklinde olan bu robotlar oldukça küçük boyuttadırlar.

Bu arabaların trafikte gezmesi planlanmaktadır. Polis robotların bütün yüzleri tarayabilen ve kaydedebilme özelliği bulunmaktadır. Ayrıca kamera sistemi de oldukça gelişmiştir diyebiliriz. Polis robotların güçlü kamera sistemi sayesinde kaydettiği veriler, bilinen suçlarla karşılaştırılacak ve suçluların daha kolay yakalanmasına neden olacaktır. Robot polisler daha iyi bir görünüm yakalayabilmek için yer değiştirme özelliğine de sahiptir. Yani yerden yukarı çıkabilme, havalanma özelliğine sahiptir. Bu sistem kaydettiği verileri güvenlik güçleri ile paylaşacağından dolayı suç oranların da bir azalış olması beklenmekte ve suçlu yakalanmaların da ise bir yükseliş olması beklenmektedir. Görüldüğü üzere oldukça ileri bir teknoloji olan robot polislerin, birçok ülkede yaygınlaşması beklenmektedir.