Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
recuva-nedirr
Nasıl Yapılır 585 0

Recuva nedir, Recuva nasıl kullanılır?

Sizlere bu yazımızda piyasadaki en popüler ve aynı zamanda da ücretsiz sistem araçlarından birinden bahsedeceğiz. CCleaner yapımcısı Piriform tarafından geliştirilmiş olan dosya aracı Recuva…

Recuva nedir?

Recuva kısaca bir dosya kurtarma aracıdır. Bu araç ile flash bellek, sabit disk, ipod, kamera gibi depolama alanlarından silinmiş olan verileri kurtarabilrsiniz. Bilgisayarınıza format attınız ancak kurtarmayı unuttuğunuz dosyalarınız oldu ya da yanlışlıkla sizin için önemli olan dosyalarınız silindi. Bu program sayesinde hepsini kurtarmanız mümkün.

Recuva nasıl kullanılır?

Bu faydalı dosya kurtarma aracı olan recuva nasıl kullanılır sizlere ayrıntılı bir şekilde anlatacağız. İlk olarak ücretsiz olan recuva programını bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir.Programının bir diğer avantajı ise Türkçe dil desteğine sahip olmasıdır.

Recuva sihirbazını açın. Karşınıza çıkan ekranda ileri butonunu seçin. Ekranda kurtarmak istediğiniz dosyaların türleri olarak belgeler, resimler, görüntü, müzik, e-postalar, sıkıştırılmış ve diğer menülerden kullanmak istediklerinizi seçin. Daha sonra ise alt taraftaki “sonraki” seçeneğiniz seçin. Kurtarmak istediğiniz dosyaları nerede aratmasını istediğinize dair bir pencere açılacak. Bu penceredeki seçiminizi de yaptıktan sonra “sonraki” seçeneğini seçin ve devam edin. En son ise karşınıza kurtarma işlemine başlamadan önce silinmiş olan dosyalarınız için diskleri aramayı başlatacak ve tanıyacak olan pencere açılacak. Bu açılan pencerede derinlemesine taramayı açı tiklerseniz, bilgisayarınızı arama süresi büyük ölçüde fark edecek ve işlem uzayacaktır. Tabi bu şekilde tarama yapmanız daha sağlıklı olacaktır. “Başlat”ı seçtikten sonra recuva silinmiş olan dosyalarınızı aramaya başlamaktadır.

İşlem tamamlandıktan sonra karşınıza kurtarılabilecek olan dosyaların sıralandığı bir ekran gelecek. Bu bölümde hangi dosyaların kurtarılmasını istiyorsanız seçebilirsiniz. Daha ayrıntılı şekilde bilgileri görmek için ise gelişmiş kipe geç seçeneğini kullanabilirsiniz. Dosyaların yan tarafında yeşil renk varsa dosyayı kurtarabileceğinizi gösterir. Kırmızı renk olanlar ise dosyayı kısmen kurtarabileceğini göstermektedir. İstediğiniz dosyaları seçtikten sonra “kurtar”ı seçiyorsunuz. Önünüze kurtarmak istediğiniz dosyaları nereye kaydetmek istediğinize dair bir pencere daha çıkacak. Buradan nereye kayıt edilmesini istiyorsanız seçip “tamam” seçeneğini seçiyorsunuz. Bundan sonra ise programın dosyalarınızı kurtarmasını bekliyorsunuz.

 Telefonunuz Isınırsa Yapmanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir