NASA 2033’TE MARS’TA INSAN GÖNDERECEK

/ 5 Nisan 2019 / 0 / yorumsuz
NASA 2033’TE MARS’TA INSAN GÖNDERECEK

NASA’nın yöneticisi Jim Bridenstine Salı günü yaptığı izahta, bu emeleulaşmak için, uygulamanın başka kısımlarının – bir ay inişi de dahilolmak suretiyle – daha süratli ilerlemesi gerekliliğini ifade etti.
Britanstine, Capitol Hill kurultayında düzenlenen bir duruşmada milletvekillerine “2033’te Mars inişini sağlamak istiyoruz.” Diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Donald Trump doğrulusunda atanan eski Cumhuriyetçi kurultay azası, “Ayın inişini yukarı kaldırarak Mars’ın inişini yükseltebiliriz.
Ay ispatlama alanıdır” diye ilave etti.
NASA, Başkan Muavini Mike Pence’i gönderen Trump’ın planlarını tatbik etmek için yarışıyor, bir kez daha Ay’a insan koymayı tasarıladığı vakit çizelgesinin 2024’e kadar dört sene kesildiğini açıkladı.

Yeni tarih siyasi olarak önemli: Trump’ın Beyaz Saray’daki ikinci dönemindeki nihai sene olacak.
Pek defa uzman ve milletvekili, NASA’nın bilhassa uzay nakliyeciliği devi Boeing doğrulusunda inşa edilen yeni ağır kaldırma roketi, Uzay Fırlatma Sistemi’nin geliştirilmesindeki devasa gecikmeler hasebiyle nihai tarihi veremeyeceğinden kaygı duyuyor.
Mars’a yapılacak herhangi bir misyon, gidilebilecek uzaklık göz önüne alındığında minimum iki sene alacaktır.

Mars’a bir gidiş-dönüş yanlızca Kızıl gezegen, Güneş’in Dünya ile aynısıyönüne konumlandırıldığı vakit gerçekleşebilir – başka bir deyişle her 26 ayda bir olur, başka bir deyişle tarihler 2031, 2033 vb.
2017’de, bir NASA bütçe faturası 2033’ü Mars’taki ilk insanlı misyon içinamaç tarih olarak saptadı, fakat NASA’nın kendi yol haritasındaki “2030’lar” ile ilgili konuştu.

NASA, Ay’ın güney kutbunda bulunan tonlarca buzun nasıl çıkarılacağını ve kullanılacağını öğrenmek istiyor.

Bridenstine, “Su buzu solunacak havayı, içilecek suyu, yakıtı temsil ediyor” dedi.

“Elbette ki amaç sadece insanları Ay’ın yüzeyine çıkarmak değil, başka bir dünyada yaşayabileceğimizi ve çalışabileceğimizi kanıtlamak.”

Demokratik milletvekili Bilim, Uzay ve Teknoloji Evi Komitesi’nin başkanı Eddie Bernice Johnson, Bridenstine’den yeni programa bir fiyat etiketi koymasını istedi.

NASA şefi, 15 Nisan’a kadar güncellenmiş bütçe talebinde bulunacağını söyledi

Etiketler