Nanoteknoloji Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

/ 25 Ekim 2017 / 263 / yorumsuz
Nanoteknoloji Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Nanoteknoloji Nedir?

Maddenin atomik, moleküler ve supramoleküler düzeyde oluşturulmuş yapıların inşa edilmesi ve kullanılmasına nanoteknoloji denir. Nanoteknolojideki en büyük unsur, söz konusu inşa edilmiş yapıların beşeri yani insan eliyle yapılmış olmasıdır. Doğanın kendi kendine oluşturduğu atomik ve moleküler yapılar nanoteknolojiye girmez.

Nanoteknoloji çok küçük bir birimdir. Bir metre uzunluk bir milyar nanometreye eşittir. Bir A4 kağıdının kalınlığı yaklaşık olarak yüz bin nanometredir.

 

Nanoteknoloji Tarihçesi

İlk olarak Nanoteknoloji ve Nanobilim kelimeleri 1959 yılında Amerika’nın Kaliforniya Eyaleti’nde, Amerikan Fizik Kurumu tarafından düzenlenen bir sunum sırasında bu alanda bir çok ödüle sahip Richard Feynman adındaki fizikçi tarafından kullanılmıştır.

Modern olarak ilk nanoteknoloji adımları 1981 yılında atomları inceleyen mikroskopun icadı ile atılmıştır. Bu mikroskobun adı “Scanning Electron Microscope(SEM)” dir.

Günümüz tarihinde en çok yatırım yapılan alanlardan biri Nanoteknolojidir. Amerika Birleşik Devletleri Nanobilime bu yıl 1,5 milyar dolar bütçe ayırmış bulunmaktadır. 15 sene de ise 25 milyar doları nanoteknolojiye harcamış bulunuyor.

 

Hangi Alanlarda Kullanılır?

Amerikalı fizikçiler nanoteknolojiyi 4 ana grupta inceler.

+ Birincil nesil nanoteknoloji: Bu gruptaki nanoteknoloji pasif olarak adlandırılır. Sadece tek bir görevi yerine getirebilmek için inşa edilmiş yapılardır.

+ İkincil nesil nanoteknoloji: Bu gruptaki nanoteknoloji aktif olarak adlandırılır. Bir çok görevi yerine getirebilmek için inşa edilmiş yapılardır.

+ Üçüncül nesil nanoteknoloji: Bu gruptaki nanoteknoloji maddeleri birbiri halinde iletişim kurabilen maddeler olarak inşa edilmiş yapılardır.

+ Dördüncül nesil nanoteknoloji: Bu gruptaki nanoteknoloji maddeleri birbirinin içine geçmiş şekilde inşa edilmiş yapılardır.

 

Günümüzde kullanılan nanoteknoloji şu an için ikincil nesil nanoteknolojidir. Fakat şu an bile bir çok devrime imza atmış olan bu teknoloji ileriki zamanlarda neler yapılacağını düşünülemez kılıyor.

 

Elektronik alanında kullanılan nanoteknoloji:

Bilgisayarların yapıtaşları nanoteknoloji sayesinde gittikçe küçülmektedir. Nanoteknoloji geliştikçe daha küçük parçalar sayesinde bilgisayarların olağanüstü gelişeceği aşikar.

Nanoteknolojinin gelişmeye devam etmesiyle esnek cihaz üretimi de gittikçe hız kazanıyor. Esneyebilen elektronik aletler nanoteknoloji sayesinde üretiliyor. Ayrıca yeni çıkan ışıklı tişörtler de nanoteknoloji sayesinde kumaşa dikiliyor.

Nanoteknolojinin gelişimi televizyon ve ekran çözünürlüğünün de gelişmesine katkı sağlıyor. Yüksek kalitedeki görüntüler nanoteknoloji sayesinde daha az enerji harcayarak daha kaliteli olmasını sağlıyor.

 

Tıp alanında kullanılan nanoteknoloji:

Elektroniğin yanı sıra, nanoteknoloji tıp alanında da oldukça fazla fayda sağlamakta.

Şu an için nanoteknoloji tıpta görüntüleme ve teşhis alanında kullanılmakta. Fakat projeler arasında vücuda iğneyi sokmadan aşı, organ naklinde kolaylık, kanser tedavisi vs. uygulamalar vardır. Kısa süre içerisinde bu projelerin hayatımıza gireceğine hiç şüphe duymuyoruz.

 

Çevre alanında kullanılan nanoteknoloji:

Nanoteknoloji sayesinde çevremizde bulunan içme suları daha masrafsız ve kolay bir şekilde temizlenebiliyor. Ayrıca ucuz bir şekilde yer altı suları da yeryüzüne temiz bir şekilde çıkarılabiliyor.