Mozilla Firefox’da Büyük Değişim

/ 28 Eylül 2017 / 101 / yorumsuz
Mozilla Firefox’da Büyük Değişim

Artık daha hızlı ve gelişmiş bir Mozilla Firefox geliyor.

Mozilla,efsane bir sürüm ile geliyor beta testi olarak kullanıcılara sunulan Firefox 57 ile beraber bir çok değişim oldu. Öncelikli olarak adını Firefox ile değil Firefox Quantum adıyla değiştirdi. Hız olarak kendini geliştiren Firefox bakalım hangi yeniliklerle gelecek.

Firefox, güç, hız ve yeniden oluşturulmuş motor ile daha güçlü şekilde geliyor. Mozilla değişimin büyük olduğunu ve bu yüzden logo ve isimde değişikliğe giderek dikkat çekmeye amaçlıyor. Firefox Quantum hızı Firefox 52 göre çok daha hızlı olarak gelecek. Mozilla ilk çıktığı günden itibaren tek çekirdek kullanıyordu artık bir den çok çekirdek olacak. Bileşen ve tarayıcıyı daha hızlı hale getirmek için Rust dili kullanıldığı görülüyor. Rust diliyle beraber yeniden kodlanan CSS motoru yükleme hızını yükseltmek için birden fazla çekirdek olacak. Ayrıca Mozilla başka hiçbir şirketin bunu yapamayacağı iddiasında bulunarak Google Chrome  sataştı.

Bundan birkaç yıl önce Mozilla’nın tanıttığı çoklu işlem mimarisiyle beraber açık olan sekmeyi öncelik veriliyordu. Firefox Quantum, ile beraber %30 gibi daha az bir bellek kullanarak hız konusunda Google Chrome’dan daha hızlı olacağı kesin. Ayrıca Mozilla açıklamalarında hızı etkileyen 458 sorununu çözdüğünü açıkladı.

Firefox Quantum son sürümünü 14 Kasım tarihinde kullanıcılara sunulacak. Hız konusunda Google Chrome’in üstüne çıkacağı görülüyor. Beta sürümünü incelemek isteyenler buradan indirerek test edebilir.