Milyar Euro’luk Dev ‘‘Kuantum Teknolojisi’

/ 9 Ekim 2017 / 49 / yorumsuz
Milyar Euro’luk Dev ‘‘Kuantum Teknolojisi’

Teknolojinin artık insan beyninin sınırlarını zorlayacak kadar ileri seviyeye ulaşması ile birlikte firmalarında bu alanda oldukça büyük yatırımları göze çarpıyor. Teknolojinin daha ne kadar ilerleyeceği bilinmez ama şu günlerde dillere dolanan yeni bir macera var: ‘‘Kuantum Teknolojisi’. Bu maceranın yöneteni ise Avrupa Komisyonu. 1 Milyar Euro bütçe ayrılacak olan bu teknoloji; güvenli haberleşme ağından, ultra ağırlık sensörlerine kadar birçok alanda Kuantum Teknolojisi kullanımına ağırlık verilecek.

Komisyon sözcüsü Nathalie Vandystadt geçtiğimiz günlerde Nature dergisine verdiği röportajda bu teknolojinin 2018 yılında başlatılacağını söyledi. Bununla birlikte bu projenin büyüklüğünün, Avrupa Komisyonu’na ait olan Grafen Projesi ve İnsan Beyni Projesi ile benzer özellikleri taşıyacağını da vurguladı.

Bu 1 Milyar Euro’luk dev projenin finansmanını ise Avrupa Komisyonu fonu, çeşitli Avrupa fonu ve ulusal fonlar karşılayacak.  Tüm dünya genelinde bu teknolojinin var olduğunu, Avrupa’nın bu konuda acilen bir adım atmasını vurgulayan Almanya’daki Stuttgart ve Ulm Üniversiteleri’nde Entegre Kuantum Bilimi ve Teknolojisi bölümünde çalışmalarını sürdüren Tommaso Calarco, bu projenin şu an için Avrupa’nın öncelikli projelerinden biri olması gerektiğini de belirtmişti.

Kuantum Söylentileri

Kuantum projeleri dünyanın her yerinde bilim insanlarının üzerinde sıkça durduğu projelerdendir. Bu bağlamda Amerikalı şirketler kuantum hesaplamaları için büyük yatırımlar yapmış durumda. Aynı şekilde Çinli bilimciler, Beijing’den Shanghai’ya kadar olan 1000 km’lik dünyanın en uzun mesafeli kuantum iletişim ağı için çalışmalarının son aşamalarına geldiler.

Bu gelişmeler karşısında ise Avrupa, bu gelişmelerin, birçok gelişmeyi de beraberinde getireceğini ifade ediyor. Transistörler ve lazerlerin icadı ile kuantum hakkında bilginin temeli oluşması sonucunda, bu proje devrim niteliği olarak “İkinci Kuantum Devrimi” olarak lanse ediyor.

Bu proje ile yeni materyaller tasarlama olanağı sunan kuantum iletişim şebekeleri, hassas kameralar ve kuantum simülatörlerinin daha bir üst seviyeye ulaşması da amaçlanıyor. Bunun dışında uzun süreli tasarılarda fütüristik bilgisayarlar ve yüksek hassasiyetli sensörlerin tasarım projeleri de yer alıyor.

Calarco, bu projenin ne ölüde başarılı olup olmadığının ölçüsünü, teknoloji endüstrisinin yeni yatırımları sonrasındaki hareketliliğin belirleyici olduğunu ifade etmişti. Calarco ayrıca: “ bu proje hedefine ulaşmaması demek başarısızlık demektir. Ancak herkes bu projenin amacına ulaşacağı konusunda çok güveniyor.”

Bu dev teknoloji ayrıca Avrupa Birliği’ne üye bazı ülkeleri de kapsamakta. Bu bağlamda öne çıkan kuantum teknoloji projeleri ‘‘Birleşik Krallık Kuantum Teknolojisi Programı’’ ve Hollanda’nın ‘‘QuTech’’ bunlardan sadece birkaçı. Kuantum çalışmasını İtalya’da yapan Marco Genovese ise, halihazırdaki Avrupa endüstrisinin çok kısıtlı olduğunu öne sürere bu çalışmaların ticari seviyeyi yükseltmek amacıyla yapılmasını ve bu çalışmalarında Avrupa geneline yayılmasının daha olumlu sonuçlar vereceği üzerinde duruyor. Yakın zamanda etkilerini göreceğimiz bu devrimsel teknolojik gelişmenin hangi alanlarda ne gibi işlevsellik kazanacağı ise merakla bekleniyor.