Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Oyun 144 0

”Mavi Balina” Oyunu Ergenleri Tehdit Ediyor

Son dönemlerin en gözde oyun türlerinden Mavi Balina bağımlılığına bağlı olarak ölüm vakalarının yoğun olarak meydana gelmesi, uzmanların Mavi Balina oyununu yakından inceleme altına almasına neden oldu. Dünyada yüz binlerce kullanıcısı bulunan Mavi Balina oyunu hakkında uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda oyunun gerçek anlamda oyun özelliklerine sahip olamadığı, ve uygulamayı yöneten bireyin kullanıcılara psikolojik yönden baskı yaptığı yönündedir. Uzmanlar, Mavi Balina adını alan tehlikeli uygulamanın özellikle de ergen ve genç yaş kuşaklarını tehdit edebildiğini ve bu olumsuz durum sonucunda ise anne babaların endişe taşıdığı belirtilmektedir.

Mavi Balina Uygulaması Nedir?

İnternet dünyasında ve sosyal medya uygulamalarında Mavi Balina olarak bilinen uygulama gerçek anlamda oyun olmamakla birlikte uygulama yöneticisi tarafından tüm kullanıcılara psikolojik baskı uygulanıp, uygulama yöneticisinin kullanıcılara birtakım eylemler gerçekleştirmesi yönünde talimatlar sunulduğu ve kullanıcıların belirtilen eylemleri gerçekleştirmemesi durumunda ise, uygulama yöneticisi tarafından tehdit edilme, aşağılanma, küçümseme türü söylentilere maruz kalabilmekte, kullanıcıların uygulama yöneticisi tarafından belirlenen eylemleri yerine getirmesi durumunda ise, uygulama yöneticisi tarafından yüceltilme ve övücü sözler ile ödüllendirilmesi söz konusu olan oyun imajı verilen tehlikeli bir uygulamadır.

Özgüven Sorunu Bulunanlar Risk Altında Bulunuyor 

Uzmanlar, Mavi Balina uygulaması kullanıcıları arasında özellikle de özgüven duygusu henüz yeteri kadar gelişmemiş olan kullanıcıların risk altında bulunduğunu ve bu bakımdan ebeveynlere önemli görevler düştüğünü belirtmektedirler. Uzmanlar, Mavi Balina adındaki uygulamayı kullananlarda sosyal bağımlılığın yoğun olarak oluştuğu ve bu sebeple de kullanıcıların sosyal aktivitelerden hızla uzaklaşarak içekapanık, karamsar ve agresif bir karakter kazandığı vurgulanmaktadır.

Anne Babalara Düşen Görevler Nelerdir?

Uzmanlar, anne babaların bu durumda çocuklarına daha fazla zaman ayırması gerektiğini, çocuklarının Mavi Balina ve benzeri uygulamalardan uzaklaşması açısından gerekli önlemleri alarak çocuklarının genel ruh halinin ne durumda olduğu açısından yakın takip altına alması ve gerekirse, uzman bir psikiyatriden destek talep edilmesi gerektiğinin altını çizmektedirler. Uzmanlar, ebeveynlerin Mavi Balina uygulaması bağımlılığı bulunan çocuklarını gereğinden fazlaca baskı altın almaması gerektiğini ve durumun sağlıklı bir biçimde çözüme kavuşması açısından bilinçli bir şekilde hareket etmesi gerektiğini belirtmektedirler.

Mavi Balina Uygulaması Ergenlerin Ruh Sağlığını Bozuyor

Uzmanlar, Mavi Balina adındaki riskli uygulamanın kullanıcıların genel ruhsal dengesi üzerinde ciddi anlamda tahribatlara neden olduğunu ve bu durum sonucunda ise bireylerin sosyal çevreden ve aileden hızla kopmasına neden olarak bunalıma girmesine ve sonucunda da yaşamına son verme düşüncesine sahip olmasına neden olduğunu belirtmektedirler. Uzmanlar, Mavi Balina uygulaması bağımlılığına sahip olan çocukların bu tehlikeli uygulamadan uzaklaştırılması açısından ebeveynlerin psikiyatri servisine başvurması gerektiğini belirtmektedirler. Dünya üzerinde çok sayıda kullanıcısının intihar etmesi ile gündeme oturan Mavi Balina isimli uygulamanın mutlak olarak kapatılması gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir