Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Nasıl Yapılır 39 0

MacBook Pil Ömrünü Nasıl Artırırsınız?

MacBook piliniz size sorunmu yaratıyor?, bunu daha uzun süre nasıl çalıştıracağınız aşağıda açıkladık.

Evindeki en az bir aygıt olduğunu bilen herkesin belirttiği gibi, üreticilerin aktardıkları pil ömrü, açtıktan sonra cihazdan aldığınız pil ömrü değildir.

Doğası gereği, tüm şarj edilebilir pillerin şarj döngüsü sayısı sınırlıdır ve nihayetinde servise ihtiyaç duyulabilir. Cihazınızı daha sık şarj ediyorsanız, yeni bir pil zamanı gelmiş olabilir, ancak böyle ciddi önlemleri almak zorunda kalmadan veya para harcamak zorunda kalmadan pil ömrünü korumak için geçici olarak yapabileceğiniz bir dizi iş var.

Macbook’unuz sorunsa, bunu daha uzun süre çalıştırmak için nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır. Madde işaretleri bir özet verir ve aşağıdaki her bir adım hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Macbook pil ömrünüzü nasıl artırırsınız?

 1. Yazılımlarınızı ve uygulamalarınızı, mümkün olduğunca enerji verimli kılmak için güncel tutun
 2. Enerji Tasarrufu modunu etkinleştir
 3. Ekranınızın ve klavye arka aydınlığınızın parlaklık düzeylerini ayarlayın
 4. Kullanılmadığı zaman Wi-Fi’yi devre dışı bırak
 5. MacBook’unuzun aşırı ısınmasını veya çok soğuk olmasını önleyin
 6. Yarım ücretli olarak sakla

Güncel kal

Apple yazılımı ve donanımı tipik olarak birbirlerini güçlendirmek için tasarlanmıştır; böylece en güncel MacOS’lar pil verimliliğinde bir gelişme görebilmenin basit bir yoludur.

Apple güncellemeleri ayrıca düzenli olarak enerji tasarrufu sağlayan teknolojileri veya özellikleri içerdiğinden, MacBook’unuzu güncel tutmak, bunlardan her zaman tam olarak yararlanmanız anlamına gelecektir.

İnternete bağlısanız, MacBook’unuz her hafta yazılım güncellemelerini kontrol eder, ancak güncellemeler ne zaman kurulduğunu siz de denetlersiniz. En yeni yazılımı kullanıp kullanmadığınızı görmek için MacBook’unuzdaki (sol üst köşedeki) Apple menüsüne gidin ve Yazılım Güncelleme’yi tıklayın.

Yine de akıllıca olan bir kelime. MacBook’unuz (veya iPhone / Watch / iPad) yeni modellerle değiştirildiğinde, eski donanım bazen en yeni yazılımı desteklemek için uğraşıyor olabilir. Çoğu zaman, iki veya üç yıllık bir cihazın güncellenmesi, güncellemezseniz olduğundan daha fazla sorun, gecikme ve pil ömrü neden olabilir.

Ayarlarınızı kontrol edin

Genellikle, MacBook pilinizdeki en büyük boşaltma, düşünmediğiniz bir şeydir. Örneğin bir iPhone’da ekran parlaklığının neden olduğu enerji boşaltımından zarar görüyor ve arka plan uygulamaları çalışıyor.

Apple, pil ömründen tasarruf eden bazı ayarlar yapmıştır, bazıları varsayılan olarak etkindir; diğerleri manuel olarak değiştirmeniz gerekir.

Enerji tasarrufu

Enerji Tasarrufu tercih bölmesinde (Apple logosu | Sistem Tercihleri ​​tıklanarak bulunur) MacBook’unuzun güç düzeylerini belirleyen bir dizi ayar bulunmaktadır.

Bu menüde şunları yapabilirsiniz:

 • Ekranın ne süre etkin kalacağını seçin. MacBook’u kullanmadığınızda ekranı daha erken uyku moduna geçirmek pil tasarrufu yapmanıza yardımcı olacaktır. Kaydırıcıyı tercih edilen konuma sürükleyin.
 • Mümkünse sabit diskleri uyku moduna geçirin
 • MacBook ana şebekeye takılı olmadığında ekranı biraz soluklaştırın
 • Güç Nap’ı etkinleştir

Herhangi bir değişiklik yapmak için, tercih bölmesinin sol alt köşesindeki kilit simgesini tıklayın ve şifrenizi girin (etkinleştirilmişse).

Parlaklık

Parlaklık tercih bölmesinde şunları yapabilirsiniz:

 • Maksimum pil ömrünü artırmak için ekranın parlaklığını en düşük seviyeye indirin. Örneğin, bir tren veya uçakta bir video izlerken, tam parlaklığa ihtiyaç duymazsınız.

Kablosuz internet

Telefonunuzda Wi-Fi ve 4G’nin etkin olmasının pil ömrünü nasıl etkileyebileceğine benzer şekilde, telefonunuz sürekli olarak bir ağa bağlanmaya çalıştığından aynı şey bir MacBook’ta gerçekleşir.

Kablosuz ağ, bir ağa bağlanmak için kullanmasanız bile güç tüketir. Wi-Fi’yi, gerekmedikçe menü çubuğundaki (sağ üst köşedeki) Wi-Fi durumu menüsünden veya Ağ tercihleri ​​bölmesine giderek kapatabilirsiniz.

Işıkları söndür

Mac’lerdeki arka aydınlatma klavyesi, loş ışıklı ortamlarda çalışırken yararlıdır, ancak açılmasına gerek duymuyorsanız pil tüketimine neden olabilir.

Ekrandaki simge düşene kadar F5 tuşuna basarak arka plan aydınlığını azaltabilir veya Sistem Tercihleri ​​| Klavye | “Düşük ışıkta klavye parlaklığını ayarlama” kutusu işaretini kaldırın | Kaydırıcıyı sola beş saniye süreyle “Bilgisayar kullanılmadığında kapat” hareket ettirin.

MacBook’unuzun aşırı ısınmasını veya çok soğuk olmasını önleyin

Sıcaklık, Lityum iyon piller ve cihazlar, özellikle de MacBook’lar üzerinde önemli bir rol oynar, özellikle 16 ° C’den 22 ° CC’ye (62 ° – 72 ° F) kadar çeşitli sıcaklıklarda en iyi performansı alacak şekilde tasarlanmıştır.

Bu aralığın her iki tarafında da çalışmaya devam edecek, ancak Apple pilin sıcaklığın 35 ° C’den yüksek veya 10 ° C’ın altına düşmesine izin vermemektedir.

Cihazı yüksek sıcaklıklarda şarj etmek, bataryaya daha fazla zarar verebilir.

MacBook’unuzu yarı şarj edilmiş olarak saklayın

MacBook’unuzu bir süre kullanmayı planlıyorsanız, pili doğru şekilde saklayarak koruyabilirsiniz.

 • MacBook’u yaklaşık% 50’ye şarj edin. Bir cihazı pil tamamen boşaldığında saklarsanız, pil, Apple’ın “şarjı tamamen boşaltma” yapmayı bıraktığı anlamına gelen “derin deşarj durumu” ne düştüğü yere düşebilir. Tam şarjlı olarak uzun süre şarj ederseniz (Apple belirli bir süre değildir), pil kapasitesini kaybedebilir.
 • MacBook’u 32 ° C’den daha serin ve kuru bir yerde serin tutun
 • Cihazınızı altı aydan daha uzun süreyle saklamayı planlıyorsanız, altı ayda bir yüzde 50’ye şarj edin

Apple, depodan çıkardıktan sonra MacBook’u orijinal adaptörle 20 dakika şarj etmeniz gerektiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir