LOGİTECH MX MASTER MOUSE İNCELEME

/ 21 Ekim 2017 / 48 / yorumsuz
LOGİTECH MX MASTER MOUSE İNCELEME

Günlük yaşamını evde bilgisayarları başında geçiren kişiler için bilgisayarın aktif halde kullanımı tabiki de çok önemlidir. Bilgisayar üzerinden istenilen hervşeyi yapmak artık neredeyse mümkün hale gelmiş durumda. Bilgisayarlar aracılığı ile ister oyunlar oynayabilir, ister ödevler yapabilir, isterse de internet sayesinde gezintiler yapabilirsiniz. Bunları yaparken de kaliteli ve şık donanımlar olan fare dediğimiz mouse’lere ve klavyelere ihtiyaç duyarız. Özellikler bilgisayar üzerinden yapılan her türlü işlemlerimizde Mouse kullanımını gerçekleştiriyoruz. Kaliteli bir gezinti yapmak içinde mouse’ın rahat kullanımı ve fazla özelliğe sahip olmasını isteriz. Bu yazımızda Logitech Mx master mouse’un incelemesini yapacağız;

Öncelikli olarak mouse’un özellikleri hakkında bilgi vermek istiyorum. Cihaz usb ile veya bluetooth smart sayesinde bilgisayarınıza tanıtımını yapıp eşleştirme işlemi sonrasında kullanıyorsunuz. Mouse’un fiziki özellikleri açısından; yüksekliği 85.7 mm, genişliği 126 mm ve derinliği ise 48.4 mm’lik değerlere sahiptir. Mouse’a pil takılıyken ağırlığı 145 gram olarak ölçülmüştür. Cihazda kullanılmış olan pil Li-on bataryaya sahiptir ve tekrardan şarj edilebilir özelliği var. Kaydırma ve hareket ettirme tuşlarına sahip olduğunu belirteyim. Mouse’un sinyal alıcısının kapsadığı en uzun mesafe 10 metredir. Bu mesafede bilgisayar kullanıcılarını tatmin edecek bir uzunluk ölçüsü değerinde olduğunu belirteyim.

Logitech firmasının üretmiş olduğu mx master mouse’lar sayesinde bilgisayarınızda istediğiniz her türlü işlemlerinizi konfor ve rahatlık içinde yapmanıza yardımcı oluyor. Bazı mouse’lar bilgisayara kablo aracılığı ile bağlantısı oluyor. Kablolu mouse’lar genellikle hareketleri kısıtladığı için kullanıcıları pek de memnun etmişe benzemiyor. Bu yüzden kablosuz mouse’lar kullanıcılar tarafından öncelikli olarak tercih edilen seçimler arasında kendine yer buluyor. Logitech’in üretmiş olduğu mx master mouse, bilgisayara bluetooth sayesinde kablo kullanmadan bağlantısını yapıyor ve rahat kullanım imkanı sunuyor.

Bu mouse’u şarj etme özelliği sayesinde uzun süreler kesintisiz bir şekilde kullanmak mümkün olmaktadır. Gün içerisinde 4 veya 5 dakikalık bir şarj etme işlemi sonrasında 7 saate yakın kullanım imkanı sunuyor. Cihazı tam olarak şarj edildiğinde ise 40 güne varan kesintisiz kullanıma sahip olabiliyorsunuz. Şarj edilmesinin yanında bir kullanıcı mouse’dan öncelikli olarak rahat kullanımını beklemektedir. Böyle bi durumda da kullanıcıya hak vermek lazım. Rahat kullanımının yanında da tasarımının şık ve kaliteli olması bu cihazı tercih etmedeki önemli unsurlar arasında gösterebiliriz. Cihazın ön yüzeyinde girintili yapıya sahip olması ele tam oturma olanağını da artırıyor ve bu sayede istenildiği rahatlıkta kullanmak mümkün oluyor. Mouse iyi bir şekilde kavrandığı zamanda sağ elin baş parmağının olduğu kısımda pürüzlü bir yapı vardır. Bu yapıda mouse’a hakim olmayı artırmaktadır.

Mouse’un üst ve yan taraflarında konumlandırılmış butonları incelemek gerekirse; cihazın yan tarafında fonksiyon yani işlevsellik tuşlarına sahip olduğunu söylemeliyim. Bu tuşlar bilgisayarda gezintiler yaparken internet sayfalarında aşağı yukarı geçişlerde kullanımda kolaylıklar sağlıyor. Cihazın diğer yan tarafında ise mouse’un bataryasının ne kadar kaldığını gösteren uyarı bildirimleri konumlandırılmış. Mouse’un üst tarafında ise genelde her mouse’ta olan bir adet tekerlek bulunuyor. Bu tekerlekte internette gezinti halindeyken veya bilgisayarda herhangi bir belgeyi okuma halindeyken sayfayı aşağıya veya yukarıya kaydırma görevini üstleniyor. Bu tekerlek basit bir donanım aracı olarak görülebilir ama acil bir dosya sunumu işi yaparken veya internette acil bir araştırma görevini tamamlamanız gerekiyorsa oldukça kullanışlı ve faydalı bir donanım aracı olarak bizlere gereğinden fazla yardımcı oluyor. Tabiki de bu tekerleğin en önemli görevi de kaydırma işlemlerini yaparken oldukça hızlı bir şekilde kaydırmaları yapmasıdır.

Genel anlamda cihazı inceleyecek olursak;

Farklı zemin ve şartlarda kolaylıkla kullanımının olması artı bir özelliği konumunda. Tasarımının ve şıklığının yanında rahat kullanımının olması da kullanıcıları oldukça memnun eden bir başka detay olarak göze çarpıyor. Pilinin şarj etme özelliği sayesinde fazladan pil alıp maddi açıdan zarara girmenizi önlemesi güzel düşünülmüş. Kablosuz olarak üretilmesi ve bluetooth smart desteğinin olması da bu mouse’u tercih edilmesindeki önemli detaylardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Negatif açıdan özellikleri pek fazla olmasa da mouse’u sol eliyle kullananlar için oldukça fazla sıkıntılı durum yaratıyor. Cihazın yan taraflarına konumlandırılan fonksiyon tuşlarının kullanımı da biraz olsun zor bir durum yaratıyor. Bunların haricinde genel anlamda alınıp rahat bir şekilde kullanmanızı önerebileceğim mouse’lardan bir tanesi olmuş. Fiyatına gelecek olursak da ülkemizde piyasa fiyatı 300 tl civarlarındadır. Fiyata biraz yüksek gözüyle bakmanız haliyle olağan olarak duruyor ama gerek tasarımı, gerek şıklığı gerekse de kullanım konforluğu açısından tercih edilecebilecek bir ürün olduğunu söyleyebilirim.