Korku Filmleri Vücuda Fayda Sağlıyor Mu, İşte Bilimsel Yönden Cevabı

/ 4 Kasım 2017 / 134 / yorumsuz
Korku Filmleri Vücuda Fayda Sağlıyor Mu, İşte Bilimsel Yönden Cevabı

Bilim adamları tarafından gerçekleştirilen bazı deneyler sonucunda korku filmleri izleyenlerin gerek fiziksel, gerek ruhsal ve gerekse de zihinsel olarak bazı olumsuz durumlara maruz kalabildiği ve hatta maruz kalabildiği olumsuz durumları psikolojik olarak üzerlerinden uzun süreli olarak atamadığı tespit edilmiştir.

Bilim adamları tarafından korku filmlerinin insanlar üzerinde ne gibi olumsuz etkiler yapabildiğinin kesin olarak gözlemlenmesi amacıyla yaşları 23 ila 26 arasında değişen toplamda 32 sağlıklı bireyler üzerinde bu konu hakkında deneme yapıldı.Karanlık bir odaya alınan 32 kişiye ”Teksas Katliamı” adındaki korku filmi izletildi.Korku filmini izleyenlerin bazılarında bağışıklık sistemi tarafından vücuda giriş yapmak isteyen virüsler ile savaşırken kullanılan akyuvarların aktif olduğu tespit edildi.

Buna Göre Korku Filmleri Vücutta Şu Gibi Olumsuzluklara da Neden Olduğu Bilimsel Olarak Tespit Edildi;

Kalori Yakmaya Destek Oluyor

  • Bilim adamları, korku filmlerinin insan vücudundaki kalorinin daha kolay bir şekilde yakılmasına destek olabildiğini ve bu durumun bireylerin ruhsal bakımdan yüksek düzeyde tedirginlik yaşaması sonucunda meydana gelebildiğinin altını çizmektedirler.

Algılama Bozukluğuna Neden Oluyor

  • Bilim adamları, korku filmlerinin genel ruhsal yönden bireyler üzerinde algılama sorunlarına zemin hazırladığını ve bir müddet sonrasında bireylerde psikolojik yönden travmalara neden olarak algılama bozukluğuna neden olabildiğinin altını çizmektedirler.

Ruhsal Yönden Huzursuzluğa Neden Oluyor

  • Bilimsel olarak korku filmlerinin özellikle de ergen bireylerde ruhsal olarak huzursuzluk oluşturabildiğini belirten bilim adamları, bu olumsuz durumun çoğu zaman etkisini uzun süreli olarak devam ettirebildiğinin altını çizmektedirler.

Kronik Endişeye Neden Oluyor

  • Bilim adamları, korku filmlerinin ruhsal olarak kronik yani devamlı olarak sürebilen endişe durumuna neden olabildiğinin altını çizerek bu olumsuz durumun da tedavi edilememesi durumunda uzun yıllar boyu devam etmesinin söz konusu olabildiğini belirtmektedirler.

Uyku Problemlerine Neden Oluyor

  • Bilim adamları, korku filmlerinin genel ruhsal yönden özellikle ergenlik döneminde bulunan bireylerde uyku sorunlarına neden olduğunu ve bu olumsuz durumun uzun süreçli olarak devam edebildiğinin altını çizmektedirler.

Panik Ataklara Neden Oluyor

  • Bilim adamları, korku filmlerinin izleyiciler üzerinde ruhsal olarak panik ataklara da neden olduğunu ve bu olumsuz durumun genç kuşakta uzun süreli olarak devam edebildiğini belirtmektedirler.

Bilim Adamları Uyarıyor;

Bilim adamları korku filmlerinin insanlar üzerinde ne gibi olumsuz etkilere neden olabileceği hakkında gerçekleştirdiği bilimsel çalışmalar sonucunda korku filmlerinin daha çok ergenlik döneminde bulunan izleyiciler üzerinde olumsuz etkilere neden olabildiği tespit edilmiştir. Bilim adamları, korku filmlerinin izlendikten bir müddet sonrasında birçok genç ergenlerde ruhsal olarak sorunların oluşabildiğini belirterek bu olumsuz durumun bireylerde uzun süreli olarak devam veya tekrar edebildiğini belirtmektedirler.

Korku Filmlerinden En Az Yetişkinler Etkileniyor;

Korku filmlerinin insanlar üzerindeki olumsuz etkileri hakkında yapılan bazı bilimsel araştırmalar sonucunda korku filmlerinden en az düzeyde yetişkinlerin olumsuz etkilendiği tespit edildi. Bilim adamları korku filmlerinden erişkin bireylere oranla yetişkinlerin daha az düzeyde olumsuz etkilendiğini belirtmektedirler.