Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Nasıl Yapılır 128 0

iPhone Ön Bellek (RAM) Temizleme Nasıl Yapılır?

Apple’nın efsanevi akıllı telefon modeli iPhone, her ne kadar üst düzey bir cihaz olsa da öne çıkan eksikliklerinin olduğunu net olarak söyleyebiliriz. Bu eksikliklerden biri de iPhone RAM temizliğinin oldukça zor olmasıdır. Genel manada akıllı telefonların ön belleğini temizlemek için birçok uygulamayı kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar sayesinde telefonunuzun ön belleği temizlenecek ve telefonun kasmasını engelleyeceksiniz. Ancak iPhone marka akıllı telefonlarda RAM temizliği nasıl yapılır? iPhone RAM temizleme işlemi için ekstradan bir uygulama kullanmak gerekli midi? İşte merak edilen tüm bu soruların cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz.

iPhone Reboot İşlemi Nedir? Ne İşe Yarar?

iPhone akıllı telefonlarının birçoğunda yer alan bu özellik sayesinde telefonunuzu kapatmayarak RAM temizliği yapmanız mümkündür. Reboot işlemi oldukça kısa sürede yapıldığından ve telefonu kapatmanıza gerek duyulmadığından iPhone RAM temizliği için en çok tercih edilen işlemlerden biridir. Bu işlemin sadece iPhone 4 modelinden sonraki modeller uygulanabildiğini hatırlatmak gerekir. İşte size maddeler halinde Reboot ile Ram temizleme işlemi:

  • Bu işlemi yapabilmek için telefonunuzu kilit ekranından çıkarmanız gerekir. Kilidini açtığınız telefonunuzun “Power” tuşuna basılı tutun.
  • Uzun süre basıldıktan sonra karşınıza kapatma menüsü seçenekleri çıkacaktır. Karşınıza çıkan seçeneklerin hiçbirine dokunmadan, Home tuşuna basılı tutarak menünün ekrandan gitmesini bekleyin. Menü ekrandan gider gitmez Home tuşuna basın. İşlem sonrasında ise Reboot işlemi ile Ram temizliği gerçekleşmiş olacaktır.
  • Bu birkaç adım dışında ekstra bir şeyler yapmaya gerek olmadığını söyleyelim. Bununla birlikte bu işlemin sadece iPhone 4 sonrası modellerde geçerli olduğunu bir kez daha hatırlatmakta fayda var.

Yeniden Başlatma (Restart) İle Ram Temizliği

iPhone akıllı telefonunuzu ön belleğini temizlemek için kullanabileceğiniz bir diğer kolay yöntem ise telefonunuzu yeniden başlatmak olacaktır. Android cep telefonlarında sık sık tercih edilen bu yöntem iPhone Ram temizliği içinde geçerli bir yöntemdir. İPhone cep telefonunuzun önce “Power” tuşuna sonrada “Yeniden Başlat” seçeneğine tıkladığınız zaman telefonunuz yeniden başlatılacaktır. Bu sayede telefonunuzun bir önceki Ram temizliğinden sonra ön bellekte tuttuğu tüm veriler temizlenecek ve ön bellek temizlenecektir. Bu temizleme işlemi her ne kadar çok detaylı bir sonuç verecek olmasa da aralıklar ile yapıldığında iPhone donma ve takılma gibi problemleri ortadan kaldırmaya yeterli olacaktır.

RAM’ın temizlenmesi gerektiğini telefonunuz zaman zaman donduğunda, uygulamaları açarken uygulamalarda hata verilmesinde, tarayıcıların kendi kendine kapanıp yanıt vermemesinden anlayabilirsiniz. Bu durum sonucunda yukarıda bahsettiğimiz iPhone ön bellek temizleme işlemlerini uygulayarak telefonunuzu rahatlatabilirsiniz. Bu yaşanan sorunlar genellikle ön bellek tıkanıklığı ile alakalı sorunlar olsa da zaman zaman yazılımsal olarak da bu tür sorunların olabileceğini bu yüzden ön bellek temizliği yapıldığı halde sorunlar devam ederse yetkili servise telefonunuzu göstermeniz önerilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir