IOS 11’in Pek Bilinmeyen Özellikleri 

/ 10 Ekim 2017 / 62 / yorumsuz
IOS 11’in Pek Bilinmeyen Özellikleri 

Apple firmasının piyasaya sürmüş olduğu yeni mobil işletim sistemi iOS 11 sayesinde, kullanıcılar pek çok yeni özelliğe ve geliştirmelere kavuşmuş oldu. Diğer yandan ise iOS 11’de yer alan birçok özellik kullanıcılar tarafından kullanışlı olabilecek özellikler olsa da kişiler bunları pek fazla bilmemektedir.

 • Apple firmasının kullanıcılarına sunmuş olduğu akıllı asistan Siri özelliği bundan öncesinde sadece sesli komutlar ile çalışmaktaydı. Ancak son çıkan iOS sürümü ile beraber kullanıcılar ayarları değiştirerek artık Siri ile yazışma komutları ile de iletişim kurabilecek.
 • Özellikle Youtube kanalı sahibi olan kişilerin fazlasıyla işine yarayacak bir özellik daha eklenmiş durumda. Bu özellik sayesinde kullanıcılar ekranın video kaydını alabilecekler. Tüm yapılan işlemler, gezintiler ya da oynanan oyunları video ile kayıt altına almak mümkün. Bunu gerçekleştirmek için ise denetim masasının üzerine ekran için kayıt özelliği eklenmeli ve kaydı sonlandırmak için de ekranda bulunan mavi çubuğa dokunmak yeterli gelmektedir.
 • Sadece Apple cihazlarında değil, diğer tüm cihazlarda ekran boyutu genişledikçe tek el ile yazı yazmak zorlaşmaktadır. IOS 11 sürümü sayesinde ise tek elle yazma imkanı kullanıcılara tanınıyor. Bunu gerçekleştirmek için de klavyede bulunan küre şekline dokunup kullanılan ele göre seçim yapmak yeterlidir.
 • Ana kilit ekranında yer alan bildirimlerin dağınık ve düzensiz durmasına karşı, bildirimlerin sınıflandırmak da bu sürüm ile mümkün hale gelmiş durumda.
 • Apple cihazlarında Facetime özelliğini kullanan kişiler artık yaptıkları görüşmeler esnasında anlık olarak görüntü alabilecekler. Alınan bu görüntüler ise otomatik olarak fotoğraflar kategorisine aktarılacak.
 • Bir Apple cihazından diğer bir Apple cihazına geçiş yapılacağı zaman ise bilgilerin kablosuz bir şekilde kolayca aktarılmasını sağlayan özellik de bu sürüm ile olanak dahilinde. Bunu gerçekleştirmek için gerekli olan şey; eski cihazı yeni cihaza yakın tutup Otomatik Kurulum seçeneğini etkinleştirmek yeterli. Bu aşamadan sonra şifreler, veriler, dosyalar rahatlıkla yeni cihaza aktarılabiliyor.
 • Kullanıcılar iOS 11 sürümü ile birlikte artık AirPods kulaklıkları istedikleri şekilde özelleştirebilecekler. Bu sayede kişiler Durdurma ya da Oynatma seçeneklerini sol ya da sağ kulaklarına taktıkları şekilde istedikleri gibi yapabilecekler.
 • IOS 11 sürümü sayesinde artık ek bir aplikasyon yüklemeye gerek kalmadan sadece cihazın kendisindeki kamera ile QR kodları otomatik olarak taranabilecek.
 • Son sürümde Parola ve Hesaplar adı altında yeni bir bölüm de açıldı. Bu bölümde yapılacak doğrulama ile iCloud ve E-Mail hesaplarının parolalarına rahatlıkla ulaşılabilecek.
 • Eski sürümlerde yer alan iCloud Kullanımı ve Saklama Alanı’nın yerine son sürümde daha rahat kullanılabilecek olan iPhone Storage geldi. Diğer yandan cihazdaki uygulamalar artık kaplamakta oldukları alana göre sıralanıyor.
 • IPhone Storage özelliğinin uygulamaları kapladıkları alana göre sıralaması sayesinde cihazda yer kalmaması halinde, kullanılmayan uygulamalar otomatik bir şekilde silinebilmekte.