İnternet Kullanımı ve Beynimize Etkileri

/ 24 Ekim 2017 / 78 / yorumsuz
İnternet Kullanımı ve Beynimize Etkileri

Artık modern bir dünyada yaşıyoruz. Hemen her istediğimize anında ulaşabiliyor ve gerekli işlemleri kolaylıkla yapabiliyoruz. Bunları yapmamıza kolaylık sağlayan en büyük alt yapıyı ise internet oluşturuyor. Alışverişlerimizi, iletişimimizi, banka işlemlerimizi, eğlencemizi internet ortamını kullanarak yapıyoruz. Peki hiç düşündünüz mü bu durumda beynimiz nasıl etkileniyor?

Beynimiz dikkat, öğrenme ve algılama üzerine kurulmuştur. Biz ne yaparsak yapalım beynimizin bazı bölümlerinde yeni bağlantılar oluşuyor ve aynı anda başka bağlantılar kopuyor. Bu duruma internet kullanımını da ekleyebiliriz.

İnternet ve Beyin

konusunda çok fazla araştırmalar bulunmaktadır. Bu araştırmalar insan üzerinde sürekli bir kaygıya yol açmaktadır. Dikkat eksikliği, bağımlılık, stres, göz bozukluğu gibi sorunlar teknolojiye olan tepkileri daha da arttırmaktadır.

Eski zamanlarda kitapların yaygınlaşmasıyla birlikte Sokrates gibi isimler, kitaplara tepki vermiştir ve kitap kullananlarda bilgiyi akılda tutamama gibi sorunların olabileceğini savunmuşlardır. Televizyon, telefon ilk çıktığında da aynı benzer bazı endişeler gündeme geldi. En son ortaya çıkan bu teknolojiler gerçekten hem günlük hayatımızı hem gelecek yaşantımızı büyük ölçüde değiştirdi. Fakat yapılan araştırmalar insanların kaygılandığı kadar büyük bir soruna yol açmadığını gösteriyor.

Günlük yaşantımızda beynimizi etkileyen aktivitelerde bulunuyoruz. Bunların en başında düşünmek geliyor. Okuyoruz, geziyoruz, spor yapıyoruz. Fakat bunları yaparken beynimizde neler olduğunu ya da onun sağlını düşünmüyoruz. Bilim insanları uzun bir süre aynı görevi aynı faaliyeti yapan kişilerde beyninin bazı bölümlerinde değişiklik olduğunu gözlemlemişlerdir.

Mesela bir müzisyenin, enstrüman çalabilme ya da müziği ritme dönüştürebilmesine yardım eden bölümünde gelişim görülmüştür. Yada bir taksicinin yön bulma yetisi diğer insanlara göre daha gelişkindir. Peki biz interneti kullanırken biz farkında olmadan beynimizin hangi bölümleri etkileniyor?

Araştırmacılar çoğu kişinin internetin bilgi aramak, ya da konu araştırmak için kullandığını göz önünde bulundurarak, internet kullanımının soyut bilgiyi analiz etme konusunda beynimizi geliştireceğini savunuyor.

İnternet ve teknoloji kullanımı eğer ki hayatımızda başka bir yeteneği kullanmamızı etkiliyor ve engelliyor ise işte o zaman endişe duyulmalıdır. Örneğin, çeşitli iletişim sitelerinde arkadaşlarımızla konuşurken onlarla yüz yüze değiliz fakat bu onlarda görüşmemize engel olabilecek bir unsur değildir. Yani internetteknolojisinin yarattığı büyük bir riskten söz edemeyiz. İnternetten önce hayatımıza giren teknolojiler, kitaplar, CD’ler, radyolar nasıl bir etki yaratıyorsa internette beynimizde o derece bir etki bırakıyor.

Unutmayalım ki, beynimiz aldığımız kokuya bile bir tepki veriyor ve beynimize çeşitli etkileri oluyor. Bu yüzden yararlı ve temkinli kullanmak şartıyla internetinde beynimizde ani bir hasara ya da etkiye yol açmayacaktır.