Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Sosyal Medya 77 0

İnstagram’da Çektiğiniz Resminiz Hakkınızda Neler Söylüyor

Son yılların en gözde sosyal medya teknolojik ürünlerinden biri olan instagram üzerinden çekmiş olduğunuz resimlerinizi sosyal medya üzerinden paylaşmadan önce, uygulama üzerinden çekmiş olduğunuz resminizin sizlere neler söylediğini bilmenizde faydalar bulunmaktadır. Nitekim bu konu hakkında Amerika Birleşik Devletleri bilim adamları tarafından gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda instagram üzerinden çekilen resimlerin beraberinde kullanıcıların genel karakterist özellikleri ve içerisinde bulundukları genel ruh hali hakkında önemli ipuçları sunabildiği gözlemlenmiştir. Dünyanın en kaliteli üniversitelerinden biri olan Harward Üniversitesi’nde görev yapan psikologlar tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre de, instagram üzerinden çekilen resimlerin gerçek anlamda kullanıcıların genel psikolojisini doğrudan yansıttığı yönündedir.

İnstagram Üzerinden Partneriniz İle Birlikte Devamlı Olarak Resim Paylaşmanız

Uzmanlar, instagram üzerinden kullanıcıların partnerleri ile özellikle devamlı olarak resim paylaşımında bulunmaları, bilinenin aksine kullanıcıların mutlu ve mesut bir yaşam içerisinde olmadığını, aksine güvensiz bir ortam içerisinde olduklarını gösterdiğini belirtmektedirler. Resimlerin özellikle de sıradan bir mekan içerisinde çekilmesi ve aşkım, sevgilim, canım gibi kelimeler ile birlikte paylaşılması, durumu daha da ciddi bir hale dönüştürdüğü uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır.

Inkwell’e Dikkat

Resimlerin sık sık gri, mavi ve siyah renk tonları üzerinden kullanılması ve ınkwell filtresinin tercih edilmesi uzmanlara göre kullanıcıların özellikle depresyon hastalığına daha yatkın olduğu anlamına gelmektedir. Uzmanlar ayrıca bu ayrıntıyı sunan kullanıcıların daha karamsar bir ruh hali taşıyabildiğinin altını çizmektedirler.

Derli Toplu Bir Biçimde Tek Başına Resim Çektirenler

Yapılan araştırmalar sonucunda instagram uygulaması üzerinden derli toplu bir biçimde resim çektirenlerin ise, sosyal medyada olgun biri izlenimini sunmak istediği yönündedir. Saçın ve kıyafetin derli toplu olması ve yüz ifadesinin ciddi olması gibi önemli ayrıntılar ile resmini çeken veya çektiren kullanıcıların gerçek anlamda olgun olup olmadığı ise uzmanlara göre ancak profesyonel bir instagram takipçi kitlesi tarafından fark edilebilmektedir.

İnstagram Takipçi Kitlesi Uyanıyor

Yapılan bir başka araştırmaya göre instagram uygulaması takipçi kitlesinin uygulamadan ilk faydalanıldığı döneme oranla bugün çok daha bilinçli olduğu ve bu sayede instagram üzerinden çektirilen resimlerden kullanıcıların genel karakterist özellikleri ve içerisinde bulundukları genel ruh hali üzerinden doğru yönde fikir yürütebildiği gözlemlenmiştir.

Bu bakımdan uzmanlar, instagram uygulaması üzerinden kullanıcıların resimlerini sosyal medya üzerinden paylaşmadan önce bir kez daha düşünmeleri gerektiğinin altını çizmektedirler. Çünkü, bilinenin aksine instagram üzerinden paylaşılan resimlerin milyonlarca sosyal medya takipçilerine ulaşması söz konusu olabildiğinden dolayı resimlerin yeniden geri alınması söz konusu olamayabilmektedir.

Uzmanlar Uyarıyor

Uzmanlar instagram uygulaması üzerinden resimlerin paylaşımı konusunda kullanıcıların daha bilinçli bir şekilde hareket etmesi ve uygulama üzerinden daha gerçekli bir durumda resim paylaşımında bulunması gerektiğinin altını çizmektedirler. Nitekim gerçek dışı resimlerin paylaşılmasının artık sosyal medya üzerinden pek yankı bulamadığını belirten uzmanlar, kullanıcıların oldukları gibi görünmeleri gerektiğini belirtmektedirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir