İlk Apple Car kazasında insan sürücü suçlandı

/ 9 Eylül 2018 / 17 / yorumsuz
İlk Apple Car kazasında insan sürücü suçlandı

Bir Apple Car’in ilk söylentilerinin ortaya çıkmasından üç yıl geçti ve bir sene boyunca bakış açıları ve haber başlıkları hâkim oldu. Daha sonra, yakın bir tarihte, proje şu ana kadar bakış açısından düşmüş görünüyordu – şimdiye kadar. 

Ve bu iyi haber değil; California Motorlu Taşıtlar Dairesi’nden (DMV) bir rapor , Apple Car’in bir sorun noktasına dönüştüğünü ve modelin ilk çöküşünü yaşadığını belirtti. Olay, 24 Ağustos’ta, Kaliforniya’daki Sunnyvale’de, teknoloji devi olan Cupertino karargâhından uzak değildi. Söz konusu model, bir Nissan Leaf ile çarpıştı, son arka uçtaki Apple’ın ateşli devam eden çalışması bekleniyor. 

Bu, eserlerde bir anahtar kelime anlamına gelmez; uygun mekanik bir ifade kullanmak anlamına gelir; Apple suçu, Nissan Leaf’in insan sürücüsüne koyuyor. Nitekim, Apple’ın otonom araç oldu bildirildi saatte 15 mil hızla hareket eden Nissan ile, saatte bir mil hızla seyahat ediyor.

“Apple test aracı, bir 2016 Nissan Leaf’in Apple test aracına yaklaşık 15 mph değerinde temas ettiğinde birleşmeyi tamamlamak için güvenli bir boşluğu beklemek için 1 milden daha kısa bir yolculuk yapıyordu”, raporu açıklıyor.

Bu arada, Apple’ın otomobille ilgili çalışmaları hakkında spekülasyonlar oldukça fazladır. Bazı yorumcular, esrarengiz bir proje olan Titan’ın, bir Apple Car’dan ziyade, otonom sürüş teknolojisiyle ilgili olduğunu iddia ediyor . Sadece zaman gösterecek.

Peki, Apple Car hakkında başka ne biliyoruz? Öğrenmek için okumaya devam et.

Apple Car hakkında ne biliyoruz?

Apple, Apple’ın geliştirilmesinde, Tesla’nın eski mühendislik bölümü olan Doug Field’ı yeniden işe alma kararında son noktayı gösterdi . Daring Fireball’un  John Gruber’i , Tesla’da beş yıl süren Field’ın, daha önce firmanın Mac donanım mühendisliğinin VP’si olarak görev yaptıktan sonra Apple’a döndüğünü haberlerini kırdı.

Bu düşük seviyeli bir çalışan değildir; MIT’den bir MBA ve MS’e sahip olan Alan, Tesla Model 3’ün üretimini denetlemede seminaldi . Tarla’nın dönüşünü çevreleyen furore arasında, Apple onun rolü hakkında bilgi vermeyi reddeden, sessizce sessiz kalıyor. Kariyer yörüngesi satın alınacak bir şey olsa da, pazarlama departmanı için çay yapmasını öngöremeyiz. Bu alanı izle…

Geçen yılın sonunda Apple, Apple Car projesinde henüz ayrıntılı bir bilimsel makale yayınladı.

Yin Zhou ve Oncel Tuzel dergisinin 17 Kasım tarihli arXiv gazetesine gönderdiği bu makalede, Apple’ın kendi kendini sürdürebilen otomobillerinin, mevcut teknolojiden daha iyi bisikletçiler ve yayaları fark edebileceklerini belirten LiDAR, yeni bir yazılım yaklaşımı sayesinde ‘VoxelNet.’

Zel, Apple’da AI Research’ün üst düzey araştırma bilimcisi ve yöneticisidir. Zhou, teknoloji devi bir AI araştırmacısıdır, bu nedenle araştırma doğrudan şirkete bağlıdır, ancak Apple, makalede bulunanın ötesinde araştırmaya resmi olarak yorum yapmıyor.

Yolda test edilmiş olan kendinden tahrikli otomobiller, uzay aracı ve robotlardan her şeyde bulunan ve silahları hızlandıran LiDAR teknolojisini kullanıyor. Nesneye doğru ışık darbeleri gönderir. Bu ışık nesneleri sarar ve sensörler, ışığın geri yansıtma süresine göre çevrelerini çizebilir.

Her ne kadar derinlik bilgilerinin sağlanmasında mükemmel olsa da, LiDAR sistemlerinde kullanılan sensörler düşük çözünürlüktedir, yani ek bir kamera yardımı olmaksızın küçük, uzaktaki nesneleri tespit etmek daha zor olmaktadır. Bu, sensörler ve kamera arasında geçen verilerle kısa bir süre olsa gecikmeye neden olabilir ve herhangi bir gecikme potansiyel olarak tehlikeli olabilir.

Apple’ın yazılımı ile araştırmacılar, sadece LiDAR verileriyle yayaları ve bisikletçileri daha iyi tespit edebilen bir sistem geliştirdiler.

Apple Car olduğuna inanılanların prototipleri ilk olarak Twitter’da ortaya çıktı. MacCallister Higgins tarafından yayınlanan bir video, aracı Apple Car olarak tanımladı ve araçta Apple logosu olmasa da, çok fazla spekülasyon yaptı. Öncelikle, Higgins kendinden tahrikli bir teknoloji şirketi olan Voyage için çalışıyor, bu yüzden endüstri hakkında bir iki şey bilmeli.

İkincisi, Apple’a verilen izin, otonom teknolojiyi üç Lexus RX450hs üzerinde test etmesini sağladı ve bu videodaki tam araba.

Son olarak, başka bir Twitter kullanıcısı aynı arabayı görmenin bir Apple servis durağına kalktığını ve ardından yola çıktığını bildirdi. 

Bu arada, Cult of Mac’in raporları, Apple patronlarının Nisan ayında motorlu araçlarla ilgili görüşmek üzere Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Departmanı ile görüştüklerini iddia ediyor  . Kaynaklar , müdür yardımcısı Bernard Soriana ve yönetmen Jean Shiomoto’nun da aralarında bulunduğu altı  DMV yetkilisinin, 2 Nisan’da Apple’ın 1 Infinite Loop HQ toplantısına katıldığını söyledi.

Ne tartışıldığı bilinmese de, büyük olasılıkla Apple’ın California’daki halka açık yollardaki otonom arabaları test etmesine izin verdiği izinlerle ilgili. Toplantı, aynı zamanda, Apple’ın otomobilin hızı ve hareketi ile senkronize etmek için tasarlanan VR görüntüleri gösteren ekranlı penceresiz bir patentle ödüllendirildi. Özellikle,  Apple’ın patenti  , insanların seyahat rahatsızlığı duygularına yardımcı olacak bir sistemi tarif etmektedir. 

Temmuz başında bir Bloomberg röportajında , Apple CEO’su Tim Cook, Apple’ın bir süredir şoförsüz bir sistem üzerinde çalıştığını itiraf etti.

 Cook, “Otonom [otomobil] sistemlere odaklanıyoruz” dedi. “Bunu tüm AI projelerinin annesi olarak görüyoruz, ve muhtemelen üzerinde çalışılması en zor AI projelerinden biri.

“Özerklik bizim için inanılmaz derecede heyecan verici bir şey” diye ekledi. “Ama bizi nereye götürdüğünü göreceğiz. Gerçekten ürün bakış açısından değil, ne yapacağımızı söylüyoruz. Bu çok önemli gördüğümüz çekirdek bir teknoloji. ”

Beklediğiniz gibi, Apple buna dahil oluyor, ama sadece rakiplerine bir yürüyüş yapmak istediği için değil. Tim Cook için de genel olarak çok ilginç bir alan:  “Orada baş gösteren büyük bir aksaklık var” dedi, “sadece kendi kendini süren araçlar için değil, aynı zamanda otomobillerin elektrifikasyonu için de. Tamamen elektrikli bir araba sürdüyseniz, aslında harika bir deneyim. Benzin istasyonunda durmamak harika bir deneyim. Ayrıca, bunun üstünde binmek paylaşımı var. Yani genel olarak aynı zaman diliminde meydana gelen üç değişme vektörünüz var. ”

Apple Car Berlin’de bir şube alır

Frankfurter Allgemeine Zeitung tarafından hazırlanan bir rapora göre  , Apple Berlin’in merkezinde bir mağaza kurdu ve 15 ila 20 çalışan arasında işe yeni başladı. Rapor, bu çalışanların çoğunun, önceki işlerinde boğuşan “ilerici düşünürler” olduğunu söylemeye devam ediyor – Apple’ın ihtiyaç duyabileceği düşünürler.

İlginç bulduğum şey, projenin yeridir – tabi eğer doğruysa. Almanya hâlâ otomotiv endüstrisinin kalbidir, bu yüzden Silikon Vadisi’nin yanı sıra Apple da oraya gideceği gerçeğini, otomobil pazarına girmenin zorluklarını anladığını ve alabileceği herhangi bir tecrübe ve uzmanlığın yardımcı olacağını göstermektedir.