Hastanelerin Elektronik Hastane Olma Dönemi Başlıyor

/ 29 Eylül 2017 / 121 / yorumsuz
Hastanelerin Elektronik Hastane Olma Dönemi Başlıyor

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın yaptığı açıklamaya göre hastanelerde bulunan tomografi, MR ve röntgen gibi cihazlar için bir takip sistemi kullanılmaya başlanacak. Bu sayede hizmet görülmesi gereken cihaz, alınan randevular nedeni ile dolduysa, kişiler en yakın bölgedeki cihazın bulunduğu merkeze yönlendirilmiş olacak. Demircan tarafından yapılan açıklamada, bir düğmeye basılarak çok uzakta olan bir hastanedeki tıbbi cihazların bile doluluğu, o gün içerisinde kaç kere kullanıldığı gibi bilgilere erişilebilecek. Diğer yandan tıbbi cihazların bozulup bozulmadığı, bozulduysa ne zaman tamire gönderildiği ve geri geldiği gibi ayrıntılı bilgilere de kullanıcılar erişebiliyor olacak.

Elektronik takip sisteminin kullanılmaya başlanacak olmasının en büyük nedenlerinden biri ise hastanelerde beklenen uzun tomografi ve MR sıraları. Belirli bir hastaneye hasta akını olduğunda, kalabalık nedeni ile kişilere cihaz hizmeti için çok uzun bekleme süreleri verilebilmekte. Başka bir hastanede sıra olmayan cihazlar olsa da vatandaşların bundan haberi olamıyordu. Cihaz takip sistemi sayesinde her hastanedeki her cihazın müsait olma durumu öğrenilebildiği için eşit dağılımlı hasta sıraları olması bekleniyor. Diğer yandan çok kalabalık olan hastanelerde cihazların çok sık kullanılması yüzünden bozulmalar daha çok meydana geliyor. Fakat hastalar eğer hastanelere eşit şekilde dağılırsa cihazların kullanım süreleri ve kalitelerinin artması beklenenler arasında.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın yaptığı başka bir bilgilendirme açıklaması da mevcut. Hastanelerde, tomografi ve röntgen merkezlerinde ya da tıbbi test yapan kurumlarda hastaların test sonuçları ellerine bir dosya ya da kağıt şeklinde veriliyordu. Bundan sonra gerçekleşmesi planlanan sistemde ise her hastanın tıbbi test sonucu kimlik numarasına kayıtlı hale gelecek. Test yaptıran ya da film çektiren kişi, bu testlerin ya da görüntülemelerin sonucunu elinde bulundurmak zorunda kalmayacak. Sadece testin ve görüntülemenin yapıldığı hastanede de değil, tüm hastanelerde vatandaşın kimlik numarası girildiğinde sistemde sonuçları gözükebilecek. Bu şekilde kağıt kullanımı azaltılmış olurken aynı zamanda işlemler daha hızlı halledilebilecek.

Cihaz takip sisteminin çalışması için tıbbı cihazlara RFID etiketleri yerleştiriliyor. Bu sayede cihazların hangi markada, hangi modelde, hangi üretim yılı ile ve hangi hastanede bulunduğu gibi bilgilere ulaşılabiliyor. Bunun yanı sıra tıbbi cihaz takibi sistemi ile, tıbbi cihazların bakım ve onarım süreleri, bu bakım ve onarımların yapılıp yapılmadığı ya da garanti süresi gibi detaylı bilgiler de erişime açık olacak. Tıbbi cihazların kullanılamayacak duruma gelmesi, eskimesi ya da bozulması halinde ise cihaz hakkında hurda fişi oluşturuluyor. Cihaz takip sisteminde bütün hurda fişi verilen tıbbi cihazların listeleri de bulunuyor. Bu sayede vatandaşın gitmeyi seçeceği hastane seçeneklerinde olumsuz sonuçla geri dönmesi engellenmiş oluyor.

Cihaz takip sistemi ile sadece tıbbi cihazlar değil, hastanede yer alan çamaşır makinelerinden mutfak birimlerindeki aletlere kadar durum kontrolü yapılabiliyor.