Geleceğin üstün nitelikli gözlük

/ 14 Eylül 2017 / 171 / yorumsuz
Geleceğin üstün nitelikli gözlük

Nano teknoloji sayesinde geleceğin gözlükleri üretilmeye başlanacak.

Teknolojinin nimetlerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Gözleri güneşten koruyan, estetik amaçla da kullanılan güneş gözlükleri özellikle yaz aylarında çok kullanılıyor. Göz bozukluklarına sahip olanlar da ince, kalın veya silindirik kenarlı mercekler içeren, görüntüyü düzelten, daha iyi görmeyi sağlayan numaralı gözlükler de kullanıyor. Gözlük denilen optik aletlerle ilgili geliştirme çalışmaları hızla sürüyor ve artık nano çipler, video kamera, mp3, bilgisayar, cep telefonu gibi teknolojinin farklı parçalarını da kapsayacak özelikler kazandırılmaya çalışılıyor. Bu tür üstün nitelikli gözlükler henüz araştırma aşamasında. Bilim insanları prototipler üzerinde çalışılsa da yakın bir gelecekte yaşama katılmasına mümkün gözüyle bakılıyor.

Yenilikleri takip edenlerin hatırlayacağı gibi nano teknoloji giyilebilir cihazlar üretmeye başladı. Bunlardan biri de önümüzdeki on yılda birçok kişinin kullanmaya başlayacağı çok fonksiyonlu, yüksek nitelikli gözlükler olacak. Öyle bir zaman gelecek ki boyunlara asılmış fotoğraf makineleriyle veya akıllı telefonlarla fotoğraf çekmeye uğraşmak yerine bu işi kullanılan özel gözlükler yapacak.

Arkanızı da görebileceksiniz

Geleceğin olası gözlükleri sadece daha iyi görmek için kullanılmayacak, kişiler 360 derecelik bir sahada bulunan tüm nesneleri de görebilecek, öndekiler kadar arkadaki şeylerden de haberdar olacak. Geleceğin bu mükemmel gözlüklerinde çevredeki her şey çözünürlüğü yüksek olan bir sanal ekranda görülebilecek. Kullanıcılar istediği anda karşısındaki herhangi birinin yaşı, adı, soyadı, mesleği, bir suçtan aranıp aranmadığı ve ülkesi gibi herhangi bir bilgiye kolayca ulaşabilecek. Aynı bilgi erişimi araçlar veya mekânlar için de geçerli olacak.

Bilgi gözünüzün önünde olacak

Gelecekte kullanılacağı düşünülen bu teknoloji harikası gözlüklerle sanal geziler yapılabileceği gibi fotoğraflar da çekilebilecek. Konu hakkında çalışan bilim insanlarının varsayımları ve düşünceleri içinde gözlükten müzik dinleyebilmek, telefon çaldığında arayan kişiyle görüntüsüz ya da görüntülü görüşme yapılabilmek de var. Yetmedi, gerçekleşmesi beklenen fikirler arasında yabancı olunan bir şehre ait harita veya krokinin görülmesi, park yerleri, şehrin önemli mekânlarının görülebilmesi, sanal klavye veya sesle çalışan işlemciler yoluyla hızlı bir şekilde otel, restoran, uçak, tren, otobüs için rezervasyon yaptırılabilmesi de var.

Bir havalimanına gidiyorsunuz ve sizi tanımadığınız biri karşılayacak. İşte yine gözlüğünüz imdadınıza yetişecek. Bluetooth kulaklığınıza kişinin adını söylediğinizde sanal ekrana o kişinin görüntüsü veya fotoğrafları gelecek. Bu görüntüleri baz alarak kalabalık içinde bulunan birine baktığınızda ekrandaki fotoğrafla eşleşip eşleşmediğini de anlayacak ve o yabancıyı tanıyacaksınız. Bu gözlük ile Parmağınızı bile kıpırdatmadan fotoğraf ve video çekebilecek olan müthiş gözlük dürbün olarak da kullanılabilecek.

Kitap da okuyabileceksiniz

Teknolojinin gelecekte ulaşacağı noktada yerini alacak olan gözlüklerle istediğiniz zaman kitap okumanız da mümkün olacak. Fikir üretmekte o kadar ileri gidiliyor ki, isteyenler kitabın seçtiği bölümünü sesli olarak da dinleyebilecek. Tıpkı masal dinler gibi. Ertesi günü erken mi kalkacaksınız. Gözlükleriniz gelecekte bunu bile halledecek. Size sadece alarmı istediğiniz saate ayarlamak ve gözlüğünüzün şarjını kontrol etmek kalacak. Peki, ya canınız film izlemek isterse? Ona da çare düşünülmüş olacak. Oscar ödüllü bir film ya da ilgi alanınıza uyan bir belgesel de izlenebilecek.

Günümüzde sayılan fikirlerin bazıları ayrı cihazlarla kısmen de olsa gerçekleşebiliyor. Mesele bütün bunları bir gözlükte toplamak olacak. Bu da gelecek 10 yılda son derece mümkün görünüyor. Neden olmasın ki? Bilim kurgu filmlerinde görülen bazı hayaller bir gün gerçeğe dönüşmüyor mu?