Galaksilerin Merkezinde 5 Çift Süper Kütleli Kara Delik Bulundu

/ 23 Ekim 2017 / 65 / yorumsuz
Galaksilerin Merkezinde 5 Çift Süper Kütleli Kara Delik Bulundu

Amerika Birleşik Devletleri Uzay Ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından gerçekleştirilen açıklamaya göre Chandra X-ışını Gözlemevi, Geniş Alan Kızılötesi Gözlem Keşifi WISE ve Arizona eyaletindeki gelişmiş teknolojili teleskop tarafından uzay içerisinde bulunan tüm galaksiler içerisinde 5 çift kara deliği yer aldığı gözlemlendiği dile getirildi. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre, bu 5 adet kara deliğinin hemen hemen tüm galaksiler içerisinde yer aldığı ve güneşten milyonlarca kat daha büyük olduğu vurgulandı.

Kara deliklerinin kütle çekim dalgalarından adını alan dev çaplı kütle devinimlerinin evren içerisinde uzam-zaman dokusunu meydana getirdiğive sonucunda ise meydana gelen titreşimlerin bilimadamları tarafından inceleme altına alındı. Kara deliklerin en geniş kütlesi olarak belirtilen süper kütlenin tüm galaksilerin merkezi kısmında yer aldığı bilimadamları tarafından belirtildi.

NASA Tarafından Gerçekleştirilen Bu Başarı Dünya Kamuoyunda Büyük Yankı Buldu

Dünyanın en büyük uzay araştırma kuruluşu olan NASA tarafından gerçekleştirilen galaksilerin merkezinde 5 çift süper kütleli kara deliğinin bulunması, beraberinde başta Amerika Birleşik Devletlerinde olmak üzere dünyanın birçok ülkelerinde geniş yankı uyandı.İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri resmi kanalları üzerinden kamuoyuna duyulan haberde, NASA kurumunun birçok uzay denemelerinde olduğu gibi, galaksilerin merkezinde 5 çift süper kütlelik delik araştırmasının da son derece başarılı bir şekilde neticelendirildiği duyurulmuştur.

Galaksilerin Merkezinde 5 Çift Süper Kütleli Delik Keşfedilmesi Ne Gibi Olumsuz Durumlara Neden Olabilecektir?

NASA tarafından gerçekleştirilen galaksilerin merkezinde 5 çift süper kütleli delik bulunması, beraberinde birçok bilimadamları tarafından doğru yönde ve olumsuz yönde öngörüler yapılmasına da neden oldu. Buna göre bazı bilimadamları, galaksilerin merkezinde 5 çift süper kütleli delik keşfinin beraberinde gelecekte atmosfer tehlikesine zemin hazırlayacağı savunulurken, bazı bilimadamları tarafından da, galaksilerin merkezinde 5 çift süper kütleli kara deliği bulunmasının gelecekte herhangi bir olumsuz durumun oluşmasının söz konusu olamacağını dile getirmektedirler.

Galaksilerin Merkezinde 5 Çift Süper Kütleli Deliklerin Oluşumu Hakkında İse Henüz Net Bir Açıklama Yapılmadı

NASA tarafından keşfedilen galaksilerin merkezinde 5 çift süper kütleli deliklerin nasıl meydana geldiği hakkında ise, kurum tarafından henüz kesin olarak bir açıklama yapılmadı.Yetkililer tarafından yapılan son açıklamaya göre, galaksilerin merkezinde yer alan 5 çift süper kütleli deliklerin özellikle çap ve kapladığı alanının ne kadar olduğu hakkında henüz kesin olarak bir bilginin bulunamadığı, ancak bu detay hakkında da çalışmaların devam ettirildiği belirtilmektedir.

Uzay araştırmalarında dünyanın en önemli kurumu olan NASA, galaksilerin merkezinde 5 çift süper kütleli delikler hakkında ileriki süreçlerde daha detaylı bir şekilde bilgilendirmeler yapması beklenmektedir. Kuruluş tarihinden buyana bilimse çalışmalarda birçok başarılar elde eden NASA, son çalışması olan galaksilerin merkezinde 5 çift süper kütleli deliklerin keşfinde de uzun süreli olarak çalışmalara imza atmıştır.

Tavsiye

Samsung Galaxy M10 incelemesi