Facebook gizlice senin güvenilirliğini derecelendiriyor

/ 24 Ağustos 2018 / 18 / yorumsuz
Facebook gizlice senin güvenilirliğini derecelendiriyor

Facebook, kullanıcıları sahte haberlere karşı savaşta sıralayan gizli bir itibar sistemine sahip

Facebook , kullanıcılarının güvenilirliğini derecelendirmek için bir Uber tarzı itibar sistemi kullanıyor .

Bu yeni bir sistem değil, şirket geçen sene üzerinde çalışıyor ve sessizce kullanıcılara 0’dan 1’e kadar derecelendiriyor. Facebook’un sistemi, kullanıcılarının oyunlarının güvenilirliğini ölçerek oyunlarının oyun oynamasını önlemeye yardımcı olmak için tasarlandı. Onların arasında çürük elmaları vurgulayarak.

Washington Post gazetesinin haberine göre, Facebook’un platformdaki sahte haberlerin yayılmasını engelleme çabalarının bir parçası olarak geldi . Bir röportajda, projenin sorumlusu olan Tessa Lyons, böyle bir sisteme duyulan ihtiyacın, kullanıcılara kasıtlı olarak yanlış bir şekilde haberlerin yanlış bildirilmesi gibi komplikasyonlardan kaynaklandığını açıkladı.

Lyons, “insanların bize bir şeyin yanlış olduğunu söylemesi nadir değildir, çünkü onlar sadece bir hikayenin önermesine katılmıyorlar ya da bir yayıncıyı kasten hedeflemeye çalışıyorlar.” Bundan dolayı, Facebook bireyin güvenilirliğini önceden değerlendirmek zorunda. rapor ettikleri bir şey üzerinde hareket etmeye başlayabilirler.

Bir Facebook güvenilirlik puanı uğursuz gibi gelse de, Lyons, kullanıcının güvenilirliğinin mutlak bir göstergesi olmaması gerektiğini vurgular. Bunun yerine, Facebook’un, başka bir kullanıcı için platformun dikkat etmesi gereken bir kişi olup olmadığınızı belirlemeniz için sizinle ilgili olarak ölçtüğü diğer birçok değişkenin yanı sıra yalnızca bir metriktir.

Facebook, kullanıcılarına da göz kulak olmak için bunu kullanmıyor. İnsanların güvenilir veya sorunlu olarak işaret ettiği yayınları ve sayfaları değerlendirerek, hangi markaların ve yayınların hüküm sürdüğünü veya tanıtılmasının gerektiğini bilir. Kullanıcı dürüstlüğü gerektiren bir dengeleme eylemidir.

Facebook’un kullanıcılarını değerlendirmesinin bir yolu, kullanıcıların sitede makalelerle nasıl etkileşimde bulunduğunu görmektir. “Birisi daha önce bir makalenin yanlış olduğunu ve makalenin bir kontrolör tarafından yanlış olduğunu doğruladıysa,” diye açıklıyor Lyons, “o zaman o kişinin gelecekteki yanlış haber geri bildirimlerini, yanlış haber geribildirimi sağlayan birinden daha fazla ağırlayabiliriz. doğru olarak derecelendirilmiş olanlar da dahil olmak üzere birçok makale üzerinde. ”

Facebook neden güvenilirliğinizi sıralıyor?

Açıkça karmaşık bir sistem ve Facebook’un korku kullanıcıları için derinlemesine açıklamak istemediği bir şey, bir kez daha kazanmaya başlayacak. Ancak, Facebook’un oturduğunu bilmek, güvenilirliğinizi sessizce yargılamak, sosyal medyayı kullanarak pek çok kişiyi kapatmak için yeterlidir.

Bununla birlikte, distopik sesin ne olduğu önemli değil, Facebook’un veya Twitter’ın bir kullanıcının çevrimiçi sosyal çevresini kendi değerlendirmesi gibi bir derecelendirme sisteminin trolleri körfezde tutmak için gerekli olduğu görülüyor.

Son zamanlarda, aktivist grubu Sleeping Giants’ın takipçilere kapatılması için çağrıda bulunan Infowars komplo teorisyeni Alex Jones , kullanıcı raporlama araçlarının bir sistemde oyun oynamak için kullanılabileceğini kanıtlıyor. Bu özel durumda, doğru nedenlerdi, ancak geçmişte pek çok uzmanın belirttiği gibi, bir sayfayı kitlesel bir şekilde raporlayan kullanıcıların durumları, doğrudan doğruya tacize dayalı çevrimiçi taciz kampanyasının kitabından alınmış bir taktiktir.

Facebook için, kullanıcıların diğer kullanıcılara veya içeriklere karşı yaptıkları raporları bireysel olarak değerlendirmediği için güvene dayalı bir derecelendirme sistemi oluşturmak önemliydi. Bir şeyi yanlış ya da sorunlu olarak bildirdiğinizde, bir üçüncü taraf gerçek-denetçilerine dosyalanır. Bu kişilerin gerçekten önemli ve sorunlu olanlara ilişkin temelsiz iddialarda zaman harcamadığından emin olmak için, hatalı raporlamayı filtrelemek için kullanıcı güvenilirliğini derecelendiren bir sisteme ihtiyaç vardı.

– tüm süre kesinlikle çok sonunu ve kasvet sesler süre Yani, Facebook sessizce güvenilirliğini değerlendirirken olduğunu kişisel bilgilerin çiftçilik , büyük şirketlerin size ilgili bilgi paylaşımına ve dolaşmış olan on yılın en büyük veri skandalların biri – bu yapıyor herkesin yararına.