Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haberler 228 0

F-35 Lightning 2 Savaş Uçakları Ne Zaman TSK Envanterine Girecek?

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ABD’den alacağı F-35 Lightning 2 Savaş Uçakları ne zaman gelecek yazımızdan bakabilirsiniz.

ABD’nin üreteceği ve son nesil insanlı uçak olan ve 2019 yılından itibaren Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine girmesi planlanan F-35 saldırı uçağı gerçekten bir teknoloji harikasıdır. F-35’in üretim aşamasında 9 ülke yer almaktadır. Türkiye de bu ülkeler arasındadır. Türkiye halen elinde bulundurduğu ve hava kuvvetlerinde kullanmakta olduğu F-16 uçaklarını F-35’lerle takviye edecek bir süre sonra F-16’ları Türk Hava Kuvvetlerinin envanterinden çıkaracaktır. Yakın gelecekte silahlı kuvvetlerimizin hava gücüne güç katacak olan F-35’i daha yakından tanımak için yazımızın devamını konunun meraklılarına sunuyoruz.
F-35 Nasıl Bir Uçaktır Ve Türkiye Kaç Adet Alacaktır?
F-35 saldırı ve avcı uçağı F-22’nin yapımında kullanılan teknolojilerden yararlanılarak üretilmektedir. F-22 kadar küçük radar izine sahip olmasa da diğer uçaklara göre çok daha küçük radar izine sahiptir. Radar izini küçültebilmek için de uçağın silah istasyonları gövdenin içine konumlandırılmıştır. Tek motorlu ve tek pilotlu bir uçaktır.
Türkiye bu uçaklardan 100 tane sipariş etmiştir. Uçağın tam adı F-35 Lightning 2’dir. Üretici firma tarafından ve bu uçağın üretimine dahil olan ülkeler tarafından 2030’lu yıllarda dünyanın en önde gelen avcı uçağı olması planlanmıştır. Uçağın tüm tasarımı ve teknolojik yapısı bu yönde hesap edilmiştir.
Önceleri F-35 Lightning 2’nin ilk 2 adedinin 2016 yılında Türkiye’ye teslim edilmesi planlanmıştı. Fakat bu 2 adetlik teslimatın gecikme olasılığı ABD’li üretici firma olan Lockheed Martin’in yöneticileri tarafından yapılan anlaşma esnasında Türkiye’ye bildirilmişti. Firma ile gerçekleştirilen en son görüşmelerde teslim edilmesi planlanan ilk 2 uçağın 2019 yılı içerisinde gerçekleşmesi konusunda kesin bir anlaşmaya varıldı.
Uçağı kullanacak olan pilotun gerekli eğitimi alması için 6 aylık bir eğitim sürecine ihtiyaç olduğunu belirten yetkililer bir uçağın üretilip uçar duruma getirilme sürecinin ise yaklaşık iki yıl aldığını belirtiyorlar.
Türkiye ile birlikte ABD, İngiltere, Kanada, İtalya, Danimarka, Avustralya, Hollanda ve Norveç bu uçağın üretim aşamasında çalışmaktadır. F-35 Ligtning’lerden toplamda 3000 tane üretilmesi planlanmıştır. Her ülke ihtiyaçları oranında bu uçaktan almayı taahhüt etmiştir. Adet açısından en çok alımı ABD yapacaktır ve bu sayı 2450’dir.
Türkiye’nin ise projeye dahil olma aşamasında 100 adet almayı taahhüt ettiği ancak gelişmelere bağlı olarak zaman içinde oluşacak ihtiyaçlar doğrultusunda alım adedini 100 taneden 134’e kadar çıkarabilme opsiyonunu anlaşmaya eklediği uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Bazı ülkelerin ise almayı taahhüt ettiği uçak adedi sayılarında azalmaya gittiği de yetkililer tarafından belirtilmektedir. Aynı yetkililer Türkiye’nin taahhüdüne sadık kalmasının da memnuniyet verici olduğunu vurgulamaktadırlar.
Pentagonun en ısrarcı olduğu konu ise yazılım ve şifrelerin verilmemesi konusudur. Ve bu ısrarını halen devam ettirmektedir. Türkiye ve İngiltere ise bu konudaki açık itirazlarını net bir biçimde olarak ortaya koymaktadırlar. Ayrıca Türkiye ve İngiltere F-35 uçaklarını sadece ABD’nin önderliğinde yürütülebilecek operasyonlarda değil milli harekatlarda da sınırsız bir şekilde kullanmayı istemektedirler. İşte bu amaçla görev bilgisayarlarına tam erişim ve tam nüfuz hakkı konusunda ısrarcıdırlar. Bütün görevleri tanımlayabilme, ulusal ve uluslararası operasyonlarda kısıtlama olmaksızın kullanabilme olanağını Türkiye ve İngiltere ısrarla istemektedir. ABD’nin bu konudaki direnci henüz kırılabilmiş değildir ama önümüzdeki süreç içerisinde bu konuda bir netlik oluşması söz konusudur. Çünkü Türkiye’ye teslim edilecek 2 adetlik uçağın teslimat tarihi giderek yaklaşmaktadır. Türkiye bunun yanında kaynak kodlarının paylaşımı konusunda da ısrarcıdır. Ayrıca uçağa milli tasarım silah sistemlerinin de entegre edilebilme konusunu gündeme getirmiştir. Ancak gerçekleştirilen en son son toplantıda bir neticeye varılamamıştır. Türkiye bu konudaki ısrarını ve baskısını halen sürdürmektedir.
Türk Silahlı Kuvvetleri 2020 yılında F-4E 2020 uçaklarının tamamını envanterinden çıkaracaktır. Bu nedenle envantere alınacak olan F-35’ler uçak sayısının azaltılmaması açısından hayati önem taşımaktadır. Alınacak olan F-35 uçakları adet sayısının azalmasının önüne geçecek, diğer taraftan da silahlı kuvvetlerin vurucu gücünün çok daha üst seviyelere çekilmesi sağlanmış olunacaktır. Ayrıca zaman içerisinde envanterde bulunan ve halen en aktif şekilde kullanılan F-16’ların bazılarının da kullanım dışına çıkacağını askeri yetkililer belirtmektedirler. İşte bu nedenle yetkililer F-35 saldırı uçaklarının Türk Ordusuna kazandırılmasının çok elzem olduğunu önemle vurgulamaktadırlar.
2019 yılında ordu envanterine girecek olan ilk 2 uçağın öğretmen pilot eğitiminde kullanılacağını gene askeri uzmanlar belirtilmektedirler.
Türkiye’ye Maliyeti Nedir?
Türkiye‘nin projeye dahil olma aşamasında 100 adetlik uçağın maliyetinin 11 milyar dolar olduğu Savunma Bakanlığı tarafından açıklanmıştır. Fakat yakın zamanda bakanlık yetkilileri 11 milyar dolarlık bu maliyetin daha sonraları 16 milyar dolar seviyelerine çıktığını ancak tam olarak net bir rakam verilememekle birlikte alınacak olan bu uçakların toplam maliyetinin 25 milyar dolar seviyelerine çıkabileceğini de belirtmişlerdir. Toplamda ve ilk aşamada 100 tane alınacak uçakların tamamının kaç yıl içerisinde teslim edilebileceği konusuna dair kesin bir tarih verebilmenin şimdilik imkansız olduğu da belirtilmektedir. Askeri yetkililer ilk F-35 üssünün Malatya’daki 7. Ana Jet Üs Komutanlığı olacağının planlandığını belirttiler. Diğer üssün ise Eskişehir’de bulunan 1. Ana Jet Üs Komutanlığının olmasının planlandığı vurgulanmaktadır. En azından şimdiki planlama bu yöndedir.
Türk Silahlı Kuvvetlerinin mevcut gücüne fazlası ile güç katacak olan F-35 Lightning 2 uçaklarının maliyeti ülkemize en az 25 milyar dolar gibi bir paraya mal olacak ama ordu gücümüze de çok fazla güç katacaktır. Oluşacak bu maliyete karşın gerek şimdi ve gerekse önümüzdeki yıllarda dünyanın alacağı durum göz önünde bulundurulacak olursa bu yeni nesil ve son insanlı savaş uçağına Türk Hava Kuvvetleri’nin ve Türk Ordusunun fazlası ile ihtiyacı olduğu net bir biçimde anlaşılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir