Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haberler 53 0

Elon Musk Yine Devrede: 8 Saatlik Yolu 29 Dakikaya Düşüren Proje

Amerikalı ünlü iş adamı Elon Musk, herkesin ilgisini çeken yeni bir proje açıklamasında bulundu. Ünlü milyarder, 8 saat süren uçak yolculuğunun 29 dakikaya inebileceği bir proje açıklayarak, ulaşım alışkanlıklarımızı değişeceği düşüncesini yaratmaya devam ediyor.

Elon Musk kimdir?

Elon Musk’un Amerikalı ünlü bir milyarder olduğunu yukarıda söylemiştik. Peki, uzun yolculukları kısa süreye sığdırmayı planlayan bu iş adamı aslında kim?

Elon Musk 28 Haziran 1971 doğumlu ve aslen Güney Afrikalı olan Amerikalı bir mühandis olarak biliniyor. Tek mesleğinin mühendislik olduğunu söylemek haksızlık olur; çünkü Musk, aynı zamanda bir mucit, girişimci ve yatırımcı. Bununla birlikte Musk’un, SpaceX (Uzay Keşif Teknolojileri Şirketi)’in kurucusu, Tesla Motors (elektrikli araç ve araç malzemeleri üretim firması) ve Paypal ödeme sisteminin de kurucu ortaklarından olduğu biliniyor. Musk, SpaceX’te CEO ve tasarımcı olarak; Tesla Motors’ta başkan, ürün mimarı ve CEO olarak bulunuyor. Elon Musk ayrıca, güneş enerjisi ile elektirik üretimi yapan Solar City’nin de başkanı olarak biliniyor.

Elon Musk’un yeni projesi

 

Günümüzde, pek çok kişi, gerek iş için gerek gezi için, gerekse okumak için çeşitli ülkelere ve şehirlere yolculuk etmek durumunda kalıyor. Bu yolculukların en kısa olanı ise uçak yolculuğu olarak biliniyor. Ancak, uçak yolu ile bile oldukça uzun süren seyahatler bulunuyor. İş adamı Elon Musk’a göre, hava yolculukları şu anda sürdüğünden çok daha az sürebilir.

 

Uçak yerine uzay aracı

 

Elon Musk, yöneticisi olduğu SpaceX firmasının BFR uzay aracını, uçakların yerine kullanmanın, aradaki ülkeler arası mesafeyi oldukça aza indireceğini belirtiyor.

 

Uçaktan 3 kat hızlı

 

Musk’un ifade ettiğine göre, BFR uzay aracı, saatte 27 bin km hıza ulaşabiliyor. Bu hız ise, yolcu uçaklarının bir saatte ulaştıkları hızın yaklaşık olarak 3 katına tekabül ediyor. Elon Musk’un ifadesine göre, bu yöntem ile örneğin 8 saatlik bir Londra New York uçuşu 29 dakikaya inebilir. BFR uzay aracı yörüngeye çıkarak seyahat ettiği için yer çekimsiz ortamda bir uçaktan yaklaşık 3 kat hızlı ilerleyebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir