DÜNYA’NIN MARS’I DUBAİ’DE

/ 18 Ekim 2017 / 48 / yorumsuz
DÜNYA’NIN MARS’I DUBAİ’DE

Birleşik Arap Emirlikleri Mars’ta şehir kurmayı planlıyor. Bu plan kapsamında Dubai şehrine 1 milyon 900 fitkarelik alana Mars şehri kuruyor. Projenin Şubat 2017’de düşünüldüğü ”Mars 2117” olarak adlandırıldığı bilgilendirildi.

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkan Yardımcısı ve Başbakan olan Dubai Hükümdarı Muhammed bin Raşid el-Mektum ile Abu Dabi’nin veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid el Nahyan işbirliği ile Dubai’deki Müşrif Parkı’na projeyi inşa etme kararı aldılar.

MARS ŞEHRİNİN AMACI

Kızıl Gezene 100 yıl içinde yaşanabilir bir ortam kurmayı ve Kızıl Gezende yaşamayı planlayarak pilot bir şehir kurmacı amacı gütmektedir. Bu şehir ortamı Mars koşulları ile birebir tasarlanacak ve deneyim sağlanmasına ön ayak oluşturacak.

Kızıl Gezegen tasarısının Mars ile aynı ortamlardan oluşması oradaki hayatı nasıl idame ettirileceğini gözler önüne sermiş olacak. Hava, iklim koşulları bunlarla baş etme yöntemleri bir nevi test edilmiş olacak.

Bu şehirde 1 yıl boyunca yaşanılacak olması da büyük bir önem taşıyor. Mars şehrinde geçirilen 1 yılın sonunda burada yaşamış olanların psikolojisi gözlemlenecek ve böylece Mars koşullarının etkisi de görülebilmiş olacak.

MARS SADECE ŞEHİR DEĞİL AYNI ZAMANDA MÜZE

Proje kapsamında büyük bir yatırım yapılan şehre sadece Mars taslağı oluşturulmayacak aynı zamanda uzay müzesi kurulacak. Bu müzede insanlık tarihinde uzay ile ilgili bulgu ve belge barındırarak bir ilki oluşturacak. Dünya üzerinde en büyük alanda yapılacak bu şehir uzay müzesi projesi ile de kapsamını önemli ölçüde genişletmekte.

İHTİYAÇ DUYULACAK TEÇHİZAT 3D YAZICILARLA SAĞLANACAK

1 yıl boyunca bu yapay uzay şehrinde yaşayacak ekip birçok deneyi gerçekleştirme fırsatı bulacak. Mars’a gitmeden aynı koşullardaki bir ortamda yapılması planlanan deneyler hayat bulacak. Aynı zamanda burada kullanılacak araç gereçte 3D yazıcı teknoloji ile sağlanacak.

MARS ŞEHRİ TASARIMI

Kubbe olarak tasarlanmış dış görünüm ve sütunsuz bir iç dizayn ile dekore edilecek. Aynı zamanda dış çerçeve eklendikten sonra kubbe içi kazılarak toprak koşulları uygunluğu düzenlenecek. Duvarlar için 3D baskı yazıcıları kullanılacak. Işık yayılma sistemi Mars gezegeni ortamına uygun koşul sağlanacak. Yüzeydeki kumlar çöldeki kumlar kullanılarak inşa edilecek.

Proje için başarılı bilim, mühendis, mimar kadrosu oluşturulacak. Mimari tasarımı da Google’ın Londra’daki merkezini tasarlayan Bjarke Ingels hayata geçirecek.

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ MARS PROJELERİ

Mars şehri projesinin yanı sıra 2015’te yola çıkan 2021’de ulaşması beklenen araçlarının duyurusunu yapmıştı. Bu araç sonda projesi ile gönderilip yine Mars gezegenin ilgilenildiği atılımdır. Mars yörüngesinden alınacak kopyalar ile uzay yolculuğunda Birleşik Arap Emirlikleribüyük adımlar atmaktadır.

PROJE MALİYETİ

Projeye alan, teknoloji bakımından büyük bir yatırım yapan Birleşik Arap Emirlikleri bu tasarının kadrosunu da güçlü bir ekipten oluşturmaktadır. Gelecek ile ilgili hayalleri gerçekleştirmeye ön ayak olacak bu proje için 140 Milyon Dolar harcanacak.