Drone Savarlar Artık TBMM’de

/ 4 Eylül 2017 / 101 / yorumsuz
Drone Savarlar Artık TBMM’de

 

Drone Savarlar TBMM’de kullanılmaya başlandı.Peki neden Drone savarlar kullanılmaya başlandı.

Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak uluslar arası alanda yada ulusal güvenlik amaçlı da kullanılan bir çok teknolojik gelişme olmuştur. Son dönemin en popüler teknolojik gelişmesi ise drone savarlar olmuştur. Tehdit içeren herhangi bir Droneyi etkisiz hale getiren balık ağı örülmüş bir silahtır.  Ülkemizde yeni kullanılmaya başlanan drone savarların özellikle Türkiye’de son dönemlerde fayda sağlar bir amaç için kullanılmaya başlandığını söyleyebiliriz. Bu drone savarlar, tercihe ve kullanım amacına göre, kimileri tarafından iyi kimileri tarafından ise tehdit oluşturacak şekilde kötü amaçlı olarak kullanılabiliyor. Ülkemizde yaşanan 15 Temmuz darbe girişimiyle beraber oluşan tehditte drone savarların eksikliği hissedilmiştir. Böylece, ülkemizde drone savar sistemin geliştirilmesi çalışmalarına başlanılmıştır. Böylece ülkemizin ilk yerli drone savarları, Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı Fikirtepe’de Kentsel Dönüşüm Projesi’nde görüntülenmiştir.

Drone-savar-tbmm

Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak ülkelerin, ulusal güvenliklerini sağlamak amaçlı kullandıkları Drone savarlar, şu an için iki amaçlı kullanılmaya başlamıştır. Radyo frekansı kullanarak tehlike oluşturan herhangi bir durumda Drone savarları indirmek, durdurmak yada rota değiştirmesini sağlamaktadır. Böylelikle izinsiz uçan kimliği belirlenemeyen Drone uçuşlarında güvenliği oluşturacak ve ele geçirilen Drone’larda çok kolay inceleme yapabilecektir. Drone Savarların kullanımı ülkenin bekası ve güvenliği için tehdit ve risk oluşturmamak için sadece kolluk kuvvetleri ve istihbarat birimleri tarafından kullanılmaktadır.

Drone savarların diğer bir kullanılma yöntemi ise doğrudan yok etmeye yöneliktir. Tehdit oluşturan herhangi bir droge gibi unsurlarda yakarak yok etmek için kullanılmaktadır. Bu da bazı ülkeler tarafından kullanılmaktadır. Ülkemizde ki drone savarlar 15 Temmuz darbe girişiminden sonra harap hale dönen TBMM’nin korunmasına yöneliktir. Böylece Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden TBMM daha güvenilir bir ortamda olacaktır. Ülkemizin ve bürokratik mekanların güvenilirliği için drone savarlara ihtiyaç olacaktır.