Çin Ülkesinden Tüm Ülkeyi Kapsayan Yüz Tanıma Sistemi

/ 16 Ekim 2017 / 68 / yorumsuz
Çin Ülkesinden Tüm Ülkeyi Kapsayan Yüz Tanıma Sistemi

Teknolojik alanlarda gerçekleştirdiği birçok başarıları sayesinde isminden sıklıkla söz ettiren Çin ülkesi, şimdi de teknoloji alanında yepyeni bir adım daha atarak ülke genelini kapsayan yüz tanıma teknolojisine imza attı. Geliştirilen yüz tanıma sisteminin en önemli özelliklerinden biri ise, tüm güvenlik kameralarında ve tabanlarında doğrudan çalışabilmesidir. Bu sayede Çin, ülke genelinde meydana gelebilen trafik kazalarında, anarjist olaylarında doğrudan yüz tanıma sisteminden faydalanarak olayların çok daha kolay bir biçimde çözümlenmesini hedeflemektedir.

Kamu Güvenliğı Bakanlığı bünyesinde 2015 tarihinde aktif hale getirilen ulusal yüz tanıma projesinin geliştirilmesinde ise merkezi Şanghay eyaletinde yer alan İsvision adlı bir teknolojik sistemler geliştirme firması tarafından üstlendiği belirtilmektedir. Yüz tanıma sistemi sayesinde kimlik resmi ile kameradan alınan resmin doğrudan eşleştirilmesi hedeflenmektedir. Güvenlik kameraları, doğrudan bulut veri tabanı ve bilgisayar merkezleri ile verilerin iletişiminin sağlanması, yüz tanıma sistemi sayesinde istenilen bilgiyi tüm ülke ve tüm ilgili ve yetkili mercilere dağıtılması hedeflenmektedir.

Çin Ülkesinde Uygulanmaya Başlanan Yüz Tanıma Sistemi Hakkında Uzmanlar Ne Diyor?

Uzmanlar, dünyada 1 milyar 300 milyondan fazla nüfusa sahip olan ve bu sayede dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Çin ülkesinde, yüz hatlarının birbiri ile benzerlik teşkil eden insanların oldukça fazla olduğunu ve bu durumun da beraberinde yüz tanıma projesinin güç bir duruma düşebilmesine neden olabildiğinin altını çizmektedirler.

Uzmanlar, ayrıca Çin ülkesinde hayata sunulan yüz tanıma sistemi üzerinden toplanan milyarlarca bireye ait olan kimlik bilgilerinin dijital ortamdan aktarılması durumunda güvenlik riskinin meydana geleceğinin de altını çizmektedirler.

Çin Ülkesinde Hizmete Sunulan Yüz Tanıma Sistemi Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

  • Çin ülkesinde hizmete sunulan yüz tanıma sistemi ülke genelinde yer alan banka ATM’lerinde
  • Restaurantlarda
  • Üniversitelerin kız yurtlarında
  • Umumi tuvaletlerde
  • Şangdong, Hınan, Cıangsu, Guangdong eyaletinde yer alan en işlek caddelerinde
  • Son olarak da Çin ülkesinden başkenti olan Pekin kentinde yer alan dünyaca ünlü Cennet Tapınağı Parkı içerisinde yer alan tuvaletlerde yüz tanıma sistemi uygulanmaya sunulmuştur.

Yüz Tanıma Sistemi Ülke Genelinde Nasıl Karşılandı?

Çin ülkesi ülke genelinde hizmete sunduğu yüz tanıma sistemi sayesinde vatandaşlarının da düşüncelerine başvurarak bu teknoloji projesi hakkında vatandaşlarının değerlendirmede bulunmasını hedeflemiştir. Ülkede yaşayan insanların büyük bir kısmı tarafından sevinçle karşılanan yüz tanıma sistemi, özellikle de trafik akışının daha sağlıklı bir şekilde devam etmesi açısından hayati bir önem taşıması sayesinde, ülkede araç kullananlar tarafından beğeni topladı.

Ayrıca Çin ülkesinde özellikle de hırsızlık olaylarının sıklıkla meydana geldiğini dile getiren ülke vatandaşları, yüz tanıma sistemi sayesinde bu olumsuz durumda da ciddi bir azalma olacağını dile getirmiştir. Dünyanın önde gelen teknoloji devlerinden Çin, yüz tanıma projesinin ülkeye ciddi anlamda katkılar sunacağını belirtmekte ve yüz tanıma sistemi sayesinde ülkedeki suç oranlarında da ciddi anlamda düşüş meydana geleceğini dile getirmektedir.