Çevrimiçi Güvenliğinizi Artırmanın En İyi Yolları

/ 1 Eylül 2018 / 19 / yorumsuz
Çevrimiçi Güvenliğinizi Artırmanın En İyi Yolları

İnternette gezinirken hangi sitelerin güvenli olduğunu ve hangilerinin bulunmadığını bilmek zordur. Kişisel bilgilerin, özellikle kredi kartı veya banka kartı detaylarının girilmesi söz konusu olduğunda, paranoya ya da güvensizlik duyguları genellikle daha da kötüleşebilir – ve haklı olarak.

Resmi Birleşik Krallık Hükümeti rakamları, geçen yıl işletmelerin yaklaşık yüzde 40’ının siber saldırılara veya diğer güvenlik ihlallerine maruz kaldığını gösteriyor. Bu nedenle, siber suçlara karşı sürekli mücadelede, bu makalede, World Wide Web’de dolaşan çevrimiçi dolandırıcılara daha az duyarlı ve güvenli bir şekilde göz atabileceğiniz bazı hızlı ve kolay yollar açıklanmaktadır.

Antivirüs yazılımı

Bu belki de siber suçlara karşı en temel ilk savunmadır ve her yeni cihazda kolayca kurulabilir.

Değirmen antivirüs yazılımınız tüm virüsleri körfezde tutabilmek için yeterince karmaşık olmasa da, çoğu durumda etkili bir caydırıcıdır.

Hangi antivirüs yazılımının sizin için en iyisi olduğunu keşfetmek için bu pcprotect incelemesi gibi kullanışlı kaynakları kontrol etmeye değer .

Güvenli Wi-Fi bağlantısı

Kişisel Wi-Fi bağlantınızı bir şifre ile koruyun. Bu, herhangi bir yetkisiz kullanıcının komşularınız ve yoldan geçenler de dahil olmak üzere bağlantınıza erişmesini önlemenin hızlı ve basit bir yoludur.

Herhangi bir kimse tarafından tahmin edilemediğinden emin olmak için şifrenizin iyi bir sayı ve aynı zamanda küçük ve büyük harflerin bir karışımını içerdiğinden emin olun.

Sabit sürücünüzü şifreleyin

Sabit sürücünüzü şifrelemek, verilerin sisteminizden herkes tarafından kaldırılmasını imkansız hale getirecektir. Cihazınızın çalındığı veya yanlış ellerde kaldığı talihsiz olayda, şifrelenmemiş bir sistem kolayca baypas edilir ve verileriniz ve gizli bilgileriniz ihlal edilebilir.

Dolandırıcılığa dikkat edin

İnternetle ilgili dolandırıcılığı gittikçe daha sofistike ve ikna edici hale geliyor, bu yüzden şüpheli bir şeye rastlarsanız, zekanızı sizin hakkınızda tutmak çok önemlidir. Daima dikkatli olunuz, ve şüpheniz varsa, basitçe kaçının.

Özellikle günümüzde giderek yaygınlaşan teknik destek dolandırıcılığına karşı dikkatli olun. Bunlar, güvenlik sorunlarınız olduğunu bildiren ve ‘çözüm için uzaktan teknik destek’ sunan soğuk sesli aramaları ve pop-up’ları içerir. Bunları size verirseniz, cihazınızın kontrolünü potansiyel sahtekarlara teslim etmektesiniz, o zaman bu cihazda yer alan tüm verilere erişebilir.

Çevrimiçi ödemeler

Gayrimeşru görünen web sitelerinden uzak durun ve herhangi bir şüphe durumunda yorumları arayın. Sadece çevrimiçi güvenlik için kusursuz bir üne sahip web siteleri üzerinden alışveriş yapın.