Çağımızın En Tehlikeli Oyunu Sayılabilecek Mavi Balina Oyunu Neden Engellenemiyor? 

/ 1 Ekim 2017 / 195 / 1 Yorum
Çağımızın En Tehlikeli Oyunu Sayılabilecek Mavi Balina Oyunu Neden Engellenemiyor? 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun yaptığı açıklamaya göre Mavi Balina isimli oyun dünya çapında bilenen rakam olarak 130 gencin intihar etmesine sebep oldu. Türkiye’de de bu vakalarla karşılaşıldı fakat oyunun yayılması ve kullanımı engellenemiyor.

Mavi Balina Oyunu Nedir ?

Mavi Balina oyunu, mobil aplikasyon ile uygulama halinde indirilemeyen bir oyun. Oyuna erişim sadece bir link aracılığı ile gerçekleşiyor. Oyunun yöneticisi tarafından link ile ilk günlerde sadece kişilerin özel bilgileri toplanıyor. Bunun yanı sıra oyunun linkinde virüs bulunduğu için de bütün bilgisayar verilerinize ulaşabiliyorlar. Oyun aşamalı şekilde ilerliyor ve oynayan kişilerden her aşamada korku dolu deneyimler yaşaması talep ediliyor. Bir aşamasında gece karanlık bir odada gönderilen korku filminin izlenmesi istenirken başka bir aşamada bir arkadaşına zarar verilmesi isteniyor. Diğer yandan oynayan kişilerin vücutlarına zarar vermesi ve bunu görüntülemeleri isteniyor. En son aşamada ise oyunun kullanıcısı olan kişinin intihar etmesi söyleniyor. Bütün bunları oyunu oynayan kişilerin yapma sebebi ise şantaja ve tehdide maruz kalmaları. Oyunu oynamadan önce ve oyun sırasında kişisel tüm bilgilerini karşı tarafa verdikleri için ve oyun linkinin virüslü olmasından dolayı bilgisayarlarındaki tüm bilgiler karşı tarafa açık hale geldiği için kişiler tehdide uğruyorlar. Oyunun her aşamasında verilen görevlerin yerine getirilmediği takdirde aileden birine zarar verileceği, öldürüleceği ya da evlerine zarar verileceği şeklinde şantajlar yapılıyor. Bunun yanı sıra kişisel fotoğraflarının alınması için de oyunu oynayan kişiler zorlanıyor.

Mavi Balina Oyunu Neden Engellenemiyor?

Mavi Balina oyununa herhangi bir tarayıcıdan aratılarak ulaşılamıyor. Oyunun oynanması ve yayılması kişiler arasında ya da oyunun yöneticisi tarafından dağıtılan özel linkler ile mümkün olabiliyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre oyunun sadece özel link üzerinden oynanabiliyor olması oyunun engellenme ihtimalini ortadan kaldırıyor. Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre bu durumda yapılabilecek tek şey oyun kullanıcılarının şikayette bulunmaları. Bu durumda cezai yaptırımlarda bulunulabilir.

Oyunun engellenememesi sebebi ile en büyük görev ailelere düşüyor. Ailelere düşen görevler ise;

  • Aileler muhakkak çocuklarının oynadığı ya da oynayacağı oyunları çocukları ile beraber belirlemelidir.
  • Oyun ya da bilgisayar başında geçirilecek süreye sınırlama getirilmeli ve oynanacak tüm oyunlar çocuğun yaşına uygun olmalıdır.
  • Çocukların internet alışkanlıkları, kaç saatlerini neye harcadıkları gibi şeyler aileler tarafından kontrol edilmelidir.
  • Dikkat edilmesi gereken diğer nokta ise çocukların fiziksel görünümünde olumsuz yönde değişiklikler olup olmadığı ya da bir zarar görüp görmediğidir.
  • İnternet karşılaşılan tanınmayan yani yabancı kişilere karşı tedbirli yaklaşılması, bu kişilerle iletişim kurulmaması ve kişisel hiçbir bilginin verilmemesi gerektiği çocuklara anlatılmalıdır.
  • Aileler bütün bunları gerçekleştirmeye gayret etmeli ve akıllarında bir şüphe bulunuyorsa ya da çocuklarının doğru olmayan bir şey yaptıklarına tanık oldularsa uzman birinden yardım almalıdırlar.

 

Çağımızın En Tehlikeli Oyunu Sayılabilecek Mavi Balina Oyunu Neden Engellenemiyor?  (1 Yorum)

  1. Mavi balina oyunu son zamanlarda çok can aldı ve haberlere konu oldu özellikle aileler bu işe çok dikkat etmeli dediğiniz gibi oyun malesef engellenmiyor çocuğunuzu korumanız lazım