Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Nasıl Yapılır 106 0

Bulut Depolama Nedir?

Bulut depolama, teknolojiyle birlikte gelişen üst düzey bir depolama teknolojisidir. Bulut depolamada kullanıcılar internet üzerinde kendilerine ait bir depolama alanı yaratarak burada tüm bilgi ve verilerini saklayabilirler. Bulut depolamaya Google Drive, Yandex’in sunmuş olduğu Yandex.Disk ve Dropbox gibi depolama servisleri kaynak olmaktadır. Bulut depolamanın bireysel ve kurumsal kullanıcılar için çok önemli olması erişilebilirlik ve kullanışlılık özelliklerini de arttırıyor.

 

Bulut depolama hizmetini kullandığınız kaynak veya serviste kendinize veya şirketinize özel açtığınız hesabınız ile işe başlıyorsunuz. Buraya kaydettiğiniz bilgi ve belgeleri online olarak bulut teknolojisinde güvenle saklayabiliyorsunuz. Bu şekilde ister cep telefonunuzdan isterseniz de bilgisayarınızdan veya tabletinizden bu bilgilere dilediğiniz zaman ve dilediğiniz yerde erişim sağlayabiliyorsunuz. Belgeler, fotoğraflar ve videolar dahil her türlü dosya ve klasörü bulut depolamayla birlikte servis erişimde olduğu sürece ve servisi veren firma tarafından çok büyük bir hata olmadığı sürece dosyalarınızı istediğiniz kadar saklayabilirsiniz.

 

Bulut depolamanın sahip olduğu en önemli özelliklerden biri ise depolama alanının sonradan genişletilebilir yani arttırılabilir olmasıdır. Sabit diskiniz ve harici sabit diskinizdeki depolama kapasitesini yükseltmek için yeni bir sabit disk almanız gerekir veya mevcut dosyalarınızı silerek yeni yer açmanız gerekirken bulut depolamada böyle bir sorun yoktur. Depolama alanında tam kapasitedeyseniz bu servisi satın aldığınız şirket ekstra bir ücret ile depolama için size daha fazla alanı hemen sunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir