Bu bilekliği Takanlar Direksiyon Başında Uyuklamayacak

/ 13 Eylül 2017 / 275 / yorumsuz
Bu bilekliği Takanlar Direksiyon Başında Uyuklamayacak

Artık araç sürerken uyumamak için yaptığınız her şeye bir kenara bırakın üretilen yeni bileklik sizi uyutmayacak.

Sürücü olmak dikkat gerektirir. Tehlike karşı tarafın hatalarından kaynaklanabildiği kadar sürücünün kendi hatalarından da kaynaklanabilir. Mal ve can kayıpları ile sonuçlanan kazalara meydan vermemek için gerekli önlemler alınmalı, uzun yola çıkılıyorsa araç bakımının tam olduğundan emin olunmalıdır. Yeterli önlem alındığı düşünüldüğü zamanlarda bile üzücü kazalar yaşanabilmektedir. Araç kullananların karıştığı kazaların sebepleri başında uyuklama gelmektedir. Uzun yolu ara vermeden gidenlerin ve yorgun araç kullananların bazılarında öyle bir an gelir ki gözler açık tutulamaz. İşte o anlar kazaların davet edildiği anlardır. Uyumamak, uyanık kalmak için kahve içmek gibi akıllara gelen bazı yollar denenebilir. Uyarıcılığına güvenilen ve üst üste içilen kahveler, zararları göz ardı edilerek tüketilen enerji içecekleri bile direksiyon başında uyuklamayı engelleyen kesin yollar değildir. Peki, daha emin olunacak başka yollar da var mıdır? Evet, teknolojinin son harikalarından biri olan akıllı bileklikler bu işe çare olabilmektedir. Sürücülerin uyumasını önlemek için özel tasarlanmış Steer adı verilen bileklikler uyku seviyesini ölçerek direksiyon başındakileri uyarmaktadır.

 

Nano teknoloji trafikte

 

Kulağa ne kadar hoş geliyor, değil mi? Ciddi kazalara sebebiyet vermeden yola devam edebilmeyi sağlayan bu ilginç bileklikler herkesi heyecanlandıracak bir gelişmedir. Biliyorsunuz giyilebilir nano teknoloji ürünleri hayatımıza öncelikle akıllı saatler, akıllı ayakkabılar ve elbiseler, daha sonraları da akıllı gözlükler şeklinde girmişti. Bu müthiş teknoloji farklı alanlarda yararlanmak üzere giderek geliştirilmektedir. Bu teknolojinin geliştirilmesindeki amaç günlük yaşamda karşılaşılabilen sorunların önüne geçebilmektir. İşte, Steer yani akıllı bileklikler tam da amacına hizmet eden giyilebilir ürünlerden biridir. Yaptığı işlevle trafik kazalarını önleyici olması hedeflenmektedir.

 

Araç kullananların başına uyuklama gibi tehlikeli bir durumun gelmesini kimse istemese de farkında bile olmadan bazı sürücüler uyuklamaktadır. Sürekli uzanıp giden yola yoğunlaşan, göz kapakları ağırlaşan ve belki saniyelerle ölçülen kısa bir uyku sürecine giriveren sürücüler bu aşamadan sonra yeniden kendine geldiğinde çok geç olmaktadır. Yaklaşık 30 saniye gibi kısa bir zaman içinde uykuya dalan sürücüler diğer araçların korna sesini işitemeyecek, uyarı ışıklarını fark edemeyecek ve tepki veremeyecektir. Uyuklamayı önleyecek olan akılı bileklikler sürücüleri böylesi risklerden uzak tutmayı amaçlamaktadır.

 

Ölçüyor, kıyaslıyor ve uyarıyor

 

Steer, sürücülerin direksiyon başında iken uyuklamalarını şu şekilde engellemektedir. Steer yapısı ve içerdiği sensörler aracılığıyla sürücünün deri iletkenliğinin ve kalp atışlarının analizini yapabilmektedir. Bu analizlere dayanarak sürücüyü uyku yaklaştığı zaman uyarmaktadır. Dışarıdan sıradan bir aksesuar gibi görünen ürün 16 adet sensör içermekte ve sürücünün kan akışını izlemekte ve uyanık olması gereken bir insanla kıyaslamaktadır. Kalp atışları veya kan akışları azaldığında anlık uyarı verebilen cihaz titreşim yapmakta ve sarı ışığı yanmakta, böylece uyuklamadan önce sürücüyü dikkatli olmaya sevk etmektedir.

 

Uykudan uyandıran elektrik şoku

Steer’in uyarılarına rağmen sürücü uyuklamaya başlayacak gibiyse, yani kalp atışları hala düşükse, cihaz sürücünün uykuya geçmek üzere olduğuna karar vererek acil olarak zararsız derecede bir elektrik şoku uygulayacak ve kullanıcıyı uyanık tutmaya çalışacaktır. Bu yolla kazaları engelleyebilecek olan akıllı bilekliklerin çok yakın bir zamanda piyasada satışa çıkarılması beklenmektedir. Yeterince uyumadan uzun yola çıkacaklar için özellikle gece yolculuklarında işe yarayan akıllı bileklikler can sıkıcı uzun toplantılarda da işe yarayacaktır. Henüz net olmasa da kıllı bilekliklerin fiyatının 100 Dolar olabileceği düşünülmektedir.

 

İnsan hayatı önemlidir. Yola çıkacak biri hem kendi hayatını hem de başkalarının hayatını düşünmeli, güvenlik önlemleri almalıdır. Cihaz piyasaya çıkıp yaygınlaşsa da kişisel bir önlem olarak yeterince uyumadan, yorgun iken yola çıkılmamalı, yolda iken vücudun gevşemesiyle birlikte uyku belirtileri başladığında araç en uygun yerde durdurulmalı, bir süre dinlendikten veya uyuduktan sonra devam edilmelidir.