Bilgisayarınız Güç Kaynağını Kullanamıyorsa Neler Yapmanız Gerekir

/ 4 Ekim 2017 / 82 / yorumsuz
Bilgisayarınız Güç Kaynağını Kullanamıyorsa Neler Yapmanız Gerekir

Kalem kağıtla uzun sürecek işleri bilgisayar ve internet aracılığı ile yapabilen insanoğlu bilgisayarına bağımlı hale gelmiştir. Her an her koşulda elinin altında bulunmasını istediği cihazların sorun çıkarmadan çalışmasını ister. Ancak toz gibi olumsuz faktörlerden etkilenebilen bilgisayarlarımız bazen çalışmayabilirler.

Gün içinde aktif olarak kullandığınız bilgisayarınız aniden kapanıyorsa ya da kapalı olan bilgisayarınızı başlatamıyorsanız bunun birçok nedeni olabilir. Ancak ilk akınıza gelmesi gereken Bilgisayarım Güç Kaynağını Kullanmıyor olmalıdır. Çünkü stres yapmanıza gerek olmayan ve muhtemelen kolaylıkla çözebileceğiniz bir sorundur bu ve verilerinize herhangi bir zarar vermez. Ancak aktif olarak çalıştığınız bir ekrandaki bilgileri sık sık kaydetme alışkanlığınız yoksa bir enerji kesintisi o an çalıştığınız dosyaya zarar veriyor olacaktır. Dizüstü ya da masa üstü ayrımı yapmadan kişi çalıştığı her ekranı kaydetme yoluna giderse veri kaybının önüne geçmiş olur.

Güç Kaynağı Kontrolleri

Her şeyi kaydedip veri kaybını engelleme alışkanlığına kavuştuktan sonra bilgisayarınızda güç kaybından kaynaklı bir açılmama durumu varsa yapmanız gereken birkaç basit işlem vardır. Bunlardan birincisi bilgisayarınıza elektriğin ulaşıp ulaşmadığını kontrol etmektir. Bu noktada önce prize, sonra bilgisayar güç kablosuna elektriğinin iletilip iletilmediğini kontrol etmeniz gerekmektedir.

Prizde elektrik olup olmadığını bir kontrol kalemi ile kontrol edebilirsiniz. Kontrol kaleminiz yok ise bilgisayarınızı başka bir prize takmak da kontrol için yeterli bir işlem olacaktır. Prizde bir sorun olmadığından eminseniz bilgisayara güç ileten kabloyu kontrol etmeniz gerekir. Bu kontrol de biraz kulaklarınızdan yardım almalısınız. Bilgisayarın ana kartı gibi büyük devrelerinde bile sorun var ise kablonuzdan elektrik düzgün bir şekilde akıyorsa fanın çalışması gerekir. Fan sesinden bu işlemi anlayabilirsiniz. Eğer fan çalışmıyorsa ya kablonuzda bir bozukluk vardır ya da kablonuz doğru şekilde takılmamıştır. Kabloyu çıkarıp düzgün bir şekilde takmak sizin bu sorunda bir adım daha önde olmanızı sağlayacaktır.

Cmos Sesi

Bilgisayarınıza enerji geldiğinden emin olduktan sonra kontrol etmeniz gereken bir diğer husus da CMOS pilidir. Bilgisayarda herhangi bir sorun yok ise başlangıç aşamasından bir kez bip sesi çıkaran bu pil eğer bilgisayarınızda farklı bir sorun var ise farklı kombinasyonlarda ses üretir. Birden fazla CMOS pili sesi duyuyorsanız bilgisayarınızın bir tamirciye gitme zamanı gelmiş demektir. Ya da hiç ses duymuyorsanız yani bir kez bile olan CMOS pili sesini hiçbir şekilde duymuyorsanız bu pilin değişme zamanı gelmiş demektir. En fazla 30 TL’ye bilgisayar malzemeleri satan yerlerde bulabileceğiniz bu piller normal saat fili değiştirmek gibi kolayca değiştirilebilir. Bu sayede de enerji sorununuz çözülmüş olur.

CMOS pilinde de herhangi bir sorun yoksa o zaman iş burnunuza kalmış demektir. Kasanın içini koklayarak oluşmuş olabilecek herhangi bir yanma olup olmadığını kontrol etmeniz sağlıklı olacaktır. Kasa içleri hem dizüstünde hem de masa üstünde her zaman toz toplamaktadır. Oluşan bir kontak sonucu bu toz yanmış olabilir ve bilgisayarınızı kendini korumak için kapatmış olabilir. O zaman ufak bir temizlik yaparak bilgisayarınızı tekrar başlatabilirsiniz. Ancak bu durumda yine de açılmıyorsa farklı bir bağlantının yanmış olabileceği fikri aklınıza gelmeli ve detaylı bir kontrol yapmış gerekmektedir.

Bilgisayar güç kaynağı problemlerinin bir diğer nedeni ise ana kart ömrünün dolmuş olmasıdır. Tüm çabalarınıza rağmen çalıştıramıyorsanız bir tamirciye götürmeniz sorunun tespitini kolaylaştıracaktır. Elektronik bilginiz hiç yoksa yani bir kontrol kalemini bile nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız bilgisayarınızın açılmama probleminde kendi başınıza kontrol etmektense bir uzmandan yardım almak hem çözüm sürecini kısaltacak hem de olası riskleri ortadan kaldıracaktır.