Beyninizle donanım nasıl kontrol edilir?

/ 29 Haziran 2018 / 38 / yorumsuz
Beyninizle donanım nasıl kontrol edilir?

Bilim adamları, gadget’ları beyninize bağlamanın yollarını aramakla meşgul. Buna inanmayabilirsiniz ama onlar zaten Google Nexus cihazını bir hastanın beynine bağlamayı başardı ve beyin sinyallerini kullanarak onu kontrol etmesine izin verdi.

Bir parmağınızı hareket ettirmeden hareket edebilmek (evet, Jedi olmak için alabileceğiniz en yakın şey budur). İnsanlar için bir hayal gerçekleşir. Evinize girdiğinizde, bir göz açıp kapayıncaya kadar televizyonunuzu açın ve bir espresso hazırlamanız için kahve makinesine komut verdiğinizde bir senaryo düşünün. Ne kadar serin?

Teknoloji yavaş yavaş bir tüketici ürünü olmaktan çıkıp niş bir fikir olmaktan çıkıyor. Bu kulaklıkları 500 dolardan daha ucuza satın alabilir ve bilgisayarlarınızı, akıllı telefonlarınızı ve cihazlarınızı evde beyin sinyallerini kullanarak kontrol etmeye başlayabilirsiniz . Bunu düşündüğünüzde belirli görevleri yapmak için bile programlayabilirsiniz.

Emotiv Kulaklık – Hepsinden En Popüler

Emotiv son birkaç yıldır beyin kontrollü kulaklıklar üreten başarılı bir ticari girişimdir. Emotiv EPOC, bilgisayarınızı, sanal gerçeklik oyunundaki karakterinizi kolayca kontrol etmenize ve hatta tekerlekli sandalye hareketini yapmanıza olanak tanıyan, fiziksel olarak zorlanan bireyler için bir nimet olan ürünlerinden biridir.

Emotiv kulaklık seti, kontrol ettiğiniz gadget için uygun sinyalleri göndermek için kafanızda gülümsediğiniz, kaşlarını çektiğiniz veya hareket ettirdiğiniz gibi fiziksel hareketlerinizi bile anlayabilmektedir.

Muse – Bir Başlangıç ​​Fikri

Muse , daha sezgisel, boyut olarak kompakt ve Emotiv Kulaklıktan daha kolay kullanılan bir başlangıç ​​fikriydi. Kulaklıklı mikrofon seti Bluetooth bağlantısını kullanır ve bilgisayarınızı kontrol etmek için beyin dalgalarınızı göndermenizi sağlayan elektro ensefalografi sensörleri ile donatılmıştır. Fikir iyi gitmedi, ama aslında beyninizle donanımı kontrol edebildiğinizi, ancak bunu yaparken salakça görünmediğinizi kanıtladı.

Beyin Kontrollü Protezler

En çok ortalama insanlar bilimkurgu filmlerini hayal ederken, beyin kontrollü protez kolları ve bacakları bir bireyin hayatını değiştirebilir. İleri Biyomedikal Mühendisliği İttifakı zaten var ve beyin komutlarınıza cevap veren uzuvlar yarattı . Bilim adamları İzlanda’daki karda yürümek için biyonik bacak kullanıyorlar. Beyin aktivitelerini tespit etmek için ek sensörler, taktik geri bildirimler ve kulaklıklar entegre ederek, kişinin hızına, arazisine otomatik olarak uyum sağlayabilen ve hızlı bir şekilde tepki verebilen kusursuz protez donanımı yaratabileceğini düşünüyorlar .

Beyin Kontrollü Donanım ve Sanal Gerçekliğin Geleceği

Teknolojinin tüm dünyası şimdi Oculus Rift ve HTC Vive gibi sanal gerçeklik kulaklıklarına yönelik . Odak noktası, insanları sanal bir dünyayla etkileşime sokmak ve onu gerçek hissettirmek olsa da, mantıklı adım, beyin algılayıcılarını yakalamaya başlamak ve başka hiçbir şey gibi sürükleyici bir deneyim sağlamak olacaktır.

Ne düşündüğünüzü anlayabilen kulaklıklar, bir VR oyunundaki karakterleri kontrol etmeyi veya parmakları kaldırmadan çalışma materyallerine göz atmayı kolaylaştıracaktır. Her beyin sinyalini yorumlamaya çalışmak yerine, uzmanlar beyin dalgalarının belirli bir modeline doğru çalışıyorlar. Fiziksel olarak meydan okuyan insanların, sadece bunu düşünerek görevleri değiştirmelerine ve gerçekleştirmelerine izin verecektir. Diğer herkes elleriyle başka eylemler gerçekleştirirken, donanımlarına komut gönderebilmenin rahatlığını yaşayabilirler.

Özellikle hızlı bir şekilde VR patlamasıyla birlikte beyin kontrollü donanım için parlak bir gelecek bekliyor. Artan bilgi işlem gücü sayesinde, araştırmacılar beyin sinyallerinizi algılayabilen ve uzuvlarınızı kullanmanın özgürlüğünü tamamlamanızı sağlayan geniş bir donanım yelpazesine kolayca komut gönderebilen kulaklıklar oluşturabilecekler.