Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haberler 50 0

Beynin Yoğun Olarak Çalışması İnsana Özgü Olmadığı Tespit Edildi

Birçok sırlara sahip olduğu gözlemlenen insan beyninin genel anatomisi hakkında birçok bilimsel araştırmalar yapılmaktadır. Son olarak Amerika Birleşik Devletleri bilim adamları tarafından insan beyni hakkında yapılan bazı araştırmalar sonucunda beynin yoğun olarak çalışması sadece insana özgü olmadığı gözlemlendi.

Bilim adamları tarafından gerçekleştirilen uzun süreçli çalışmalar sonucunda insan beyninin, bedenin küçük bir kısmında yer aldığı halde, gereğinden fazlaca enerji harcaması durumunun aynı zamanda bazı hayvan türlerinde de görülebildiği bilimsel olarak tespit edildi.

Bu sayede bilinenin aksine beynin yoğun olarak çalışması sadece insana özgü bir durum olmadığını belirten Amerikalı bilim adamları, bu durumun bazı küçük hayvan türlerinde de görüldüğünü kesin bir şekilde belirtmektedirler.

Bilim Adamları Tarafından Beynin Yoğun Çalışması Gerçekleştirilen Bilimsel Deney Sonucunda;

Amerika Birleşik Devletleri bazı bilim adamları tarafından beynin yoğun olarak çalışması hakkında 22 hayvan türü üzerinde beynin enerji harcaması hakkında detaylı olarak incelemeler yapıldı. Gerçekleştirilen inceleme sonucunda, enerjinin beyin damarları sayesinde glikoz adını alan bir şeker formunda taşındığı belirtilerek, hayvan türlerinin belirli düzeyde kafatası kemik kesitinden içeri giriş yapan glikoz miktarının doğrudan ölçümü yapıldı.

Gerçekleştirilen ölçüm neticesinde, insan beyninin oransal olarak kemirgenler, şempazeler ve orangutan gibi hayvan türlerinin daha fazla enerji tüketebildiği gözlemlenmiştir. Ancak cüce ipek maymunu ve halka kuyruklu lemur gibi küçük hayvan türlerinin ise oransal anlamda insan beynine yakın yada daha yüksek düzeyde enerji tükettiği tespit edilmiştir. Fiziksel olarak bedenin ortalama olarak yüzde ikini oluşturan insan beyni, buna rağmen bazal metabolizmanın toplamdaki enerjisinin yaklaşık olarak yüzde yirmi yedisini kullanabilmektedir.

Bilimsel Çalışma Sosyal Medya Üzerinden Geniş Yankı Buldu;

Amerika Birleşik Devletleri bilim adamları tarafından gerçekleştirilen beynin yoğun olarak çalışmasının insana özgü olmadığı hakkındaki bilimsel çalışması beraberinde başta Amerika kamuoyunda olmak üzere dünyanın birçok ülkelerinde geniş yankı bulurken, ayrıca sosyal medya üzerinden de ciddi anlamda yankı buldu. Uzun dönemden beri merakla beklenilen bilimsel çalışmanın neticesi hakkında bilim adamları tarafından kamuoyuna açıklamalar yapıldıktan sonrasında, açıklama Amerika kaynaklarından geniş bir takipçi kitlesine ulaştı.

Beynin Yoğunluğu Hakkında Bilimsel Çalışmaların Sürdürüldüğü Belirtildi;

Bilim adamları beynin yoğunluğu hakkında ayrıca bilimsel bazda çalışmaların sürdürülebilir olduğunun altını çizmektedirler. Buna göre beynin yoğunluğunun farklı hayvan türlerinde de nasıl bir işleve sahip olduğunun tespiti açısından bilimsel çalışmalara devam edileceği sinyalini veren ilgili bilim adamları, bu konuda da ileriki dönemlerde bilimsel neticelerin duyurulacağının altını çizmektedirler.

Bilinenin aksine oldukça zahmetli bilimsel çalışmalar sonucunda beynin yoğun çalışmasının sadece insana özgü olmadığı sürecinde bir hayli zahmetlerin çekildiği bilim adamları tarafından vurgulanmıştır. İleriki dönemlerde bu alan hakkında yeni bilimsel çalışmaların kamuoyu tarafından beklenmesi söz konusu olmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir