Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 111 0

APPLE WATCH AKILLI SAAT İNCELEME

Apple’ın teknoloji piyasasına sunmuş olduğu birçok ürün bulunmaktadır. Gerek sağlamlık açısından gerekse de şıklık açısından üretimini yaptığı ürünler teknoloji kullanıcıları tarafından yoğun ilgiye maruz kalmaktadır. Bu yoğun ilgiden dolayı Apple personelleri son derece memnun durumda olduklarını tahmin etmek zor olmasa gerek. Apple’ın akıllı saati olan Apple watch ürünü Iphone 6 plus ile birlikte hem aynı anda tanıtımı yapıldı hem de aynı anda piyasada satışa çıkarıldı. Apple ürünleri başta Amerika olmak üzere anlaşmalı olduğu ülkelerde satışa ülkemizden daha önce zamanda çıkarılıyor. Haliyle ülkemize de geç de olsa gelmeyi başarıyor. Şimdi gelin birlikte Apple ürünü olan Apple watch’ı inceleyelim;

Apple watch’ın sipariş edilmesi durumunda gönderilen kutuda kutuya ait ön yüzeyde pek fazla özellik bulunmuyor. Kutunun ön yüzeyinde watch yazan bir görsel karşılıyor kullanıcıları. Bu watch yazısı ise görselliğe renk katmak açısından kabartmalı bir biçimde yazılmış durumda. Apple’ın böyle bir kutuda ürünü göndermesi de artık sadelikten yana olduğunu ifade etmesinden kaynaklanıyor. Ürünün kutusunun içerisinde akıllı saatin dışında şarj etmek için bir adet adaptör, bir adet şarj kablosu, ürünü doğru kullanmak için kullanım klavuzu, garanti belgesi ve ek olarak da bant gönderiliyor. Bu ek olarak gönderilen bant saati bileğinize taktığınzda sıkması veya bol gelmesi durumlarında ayarlamanıza yardımcı oluyor.

Apple watch ürününü inceleyecek olursak; boyutları açısından 38 mm ebatında olan ürünlerde 38.6×10.5, 42 mm ebatında olan ürünlerde ise 42×10.5 boyutları tercih edilmiş. Ekran özelliği açısından amoled özellik kullanılmış ve 312×390 değerlerinde çözünürlük kullanılmış. Cihaz 512 mb’lık bir ram kapasitesine sahip durumda. Cihaza kaydedilen verilere ayrılan depolama alanı ise 8 gb olarak belirlenmiş. Her üründe olduğu gibi bu cihazda da pilin ömrünü merak edenler için 38 mm olan üründe 205 mAh, 42 mm olan üründe ise 246 mAh’lık pil gücü kullanılmış. Hali hazırda WatchOs 1.0.1’i kullanan bu cihazda, ileriki dönemlerde WatchOs 2 güncellemesinin gelmesi beklenmektedir. Ve firmanında bu güncellemenin gelmesi hakkında pozitif düşünlere yer verdiğini biliyoruz. Cihaza ait olan bağlantıları arasında Nfc, Wi-fi ve Bluetooth 4.0 bulunmaktadır.

Apple watch ürününe ait birçok renk seçeneğini mevcuttur. Bu ürünler genellikle spor görünümlü oldukları için daha şık bir görselliğe sahip oluyorlar. İster sosyal medya kanalları aracılığı ile olsun isterse de birçok reklam kanalları üzerinden üzerinden tanıtımı yapılan bu cihazlar genellikle büyük boy ebatı ile algılanmış olarak piyasada kendine yer buluyor. Ama 38 mm’lik ve 42 mm’lik boyutlara sahip olan bu cihazın 38 mm’lik modeli kola takıldığı andan itibaren biraz olsun gözde küçükmüş hissi yaratabiliyor. Bu yüzden 42 mm’lik modeli oldukça ideal olduğunu belirtmek istiyorum.

Bu akıllı saatin dizaynı dikdörtgen şeklinde yapılmış şekildedir. Kimilerine göre dikdörtgen şekilde tasarlanması kötü gelebilir ama genele yakın bir kitlenin seveceğini düşünüyorum. Apple watch ürününün 3 çeşidi var. Bunlar; sportif model, çelik modeli ve altın modelidir. Dünya genelinde tercih edilen model çeşidi ise sportif modelidir. Altın modeli haliyle dikkatinizi çekmiş olabilir. Tasarımı ve şıklığı açısından biraz fazla cep yaktığını belirtmek isterim.

Apple watch cihazının sağ tarafında saati açıp kapatmaya arayan güç tuşu konumlandırılmış. Bunun haricinde ise bir de döner düğme kendine yer edinmiş. Bu döner düğme sayesinde menüleri kaydırma, siri’yi aktif olarak kullanma ve çekmiş olduğunuz fotoğrafları daha yakından incelemek için yakınlaştırıcı düğme görevini üstlenmektedir. Hem güç tuşuna basıp hem de döner düğmeye aynı anda basılması durumunda ekran görüntüsü alınması sağlanmaktadır. Ürünün arka kısmı oldukça önemli çünkü; altın ile çelikten yapılan modeller safir lens seramik kaplamayla yapılmış. Spor modeli ise optik polimer kaplamaya sahiptir. Cihazın arka tarafında bulunan bir başka özellik ise fotodiyotlarla kaplı led ışıklarının olmasıdır. Bu ledler sayesinde değişik ortam ışıklarında saat oldukça güzel renkler etrafa yaymaktadır. Bu da saati çekici yapmak için yeterli görülebilecek bir özelliği olmaktadır.

Apple watch akıllı saatleri Iphone telefonları ile eşleşerek uyum içinde çalışmaları sağlanıyor. Ama Iphone telefonlardan da Iphone 5 ve daha yukarı modellerde anca uyumluluk sağlanabiliyor. Akıllı saatin Iphone telefonlarına uyumunu gerçekleştirmek için Iphone telefonlardan Apple watch uygulamasını indirerek geriye saatin ekranı ile telefonun uygulamasının eşleştirmesini yapmak kalıyor. Iphone telefondaki uygulama sayesinde Apple watch’a ait olan ekrandaki menünün düzenlenmesini bile yapabiliyorsunuz. Menüdeki araçların yerlerinin değiştirilmesi ve nasıl dizayn edilmesi gerektiğine siz karar verebiliyorsunuz. Telefonlarda nasıl bildirimler geldiğinde uyarı alınıyorsa Apple watc ürünlerinde de aynı şekilde uyarıların alınması sağlanmış.

Telefonlarda olduğu gibi ekranı yukardan aşağıya doğru kaydırma durumlarında akıllı saate ait bildirim penceresi açılıyor. Bu bildirim penceresinde gelen tüm bildirimler değilde en son gönderilen 3-4 bildirim gözüküyor. Ayrıca; Apple watch cihazında otomatikmen bildirim penceresi açıldığı zaman ne kadar şarjın kaldığını, kalp atar uygulamasının verilerini, dinlemiş olduğunuz şarkının ismini, takvime ve o günkü hava durumuna ait verilere ulaşabiliyorsunuz. Bu saymış olduğum uygulamaları değiştirmek isterseniz Iphone telefonunuza indirmiş olduğunuz uygulama sayesinde istediğiniz gibi ayarlama yapmak size kalıyor. Saatin bir diğer güzel özelliği ise siz saati aktif olarak kullanmak istemediğiniz durumlarda uykuya alabiliyorsunuz. Ve dış etmenleri algılama özelliği sayesinde kolunuzu araba sürerken veya herhangi bir müzik aleti çalarken hareket ettirmeniz halinde uykudan çıkıp tekrar aktif hale gelebiliyor. Bu özelliği tabiki de gerçekten harika bir buluş ama bazende yapacağınız sık komutlar nedeniyle saat hep aktif kalıyor ve pilin ömrü normalden daha hızlı tükenmesine sebebiyet vermiş oluyorsunuz.

Apple watch’ın kullanıcılara sunmuş olduğu özellikler oldukça fazladır. Bunlardan bazıları; e-postalarınıza gelen iletilerinizi kontrol etmek, cihaza kayıtlı olan müziklere ve fotoğraflara bakabilirsiniz, spor yapanlar için aktiviteleri takip edebilir ve egzersiz programlarını düzenleyebilirsiniz. Telefonunuzun yanınızda olmadığı zamanlarda Apple watch sayesinde ister sesli olarak isterse de yazılı olacak şekilde mesajlar atabiliyorsunuz. Iphone telefonunuz ile Apple watch cihazınızı uyumlu bir şekilde kullanmak isterseniz, akıllı saatinizin kamerasını herhangi bir yere odaklamanız halinde telefonunuzdan o görüntüye daha detaylı bakma imkanına sahip oluyorsunuz.

Apple watch’ta siri de bulunuyor. Akıllı saatteki siri nasıl olur diye düşünmenize gerek yok. Çünkü, Iphone telefonlarındaki siri ile aynı özellikleri taşımaktadır. Bir diğer önemli özellik ise akıllı saatlerde aynı Iphone telefonlardaki gibi telefon görüşmelerinizi sorunsuz bir şekilde yapabiliyor olmanızdır. Telefonunuz cebinizde duruyor ve saatten konuşabilirmiyim diye düşünenlerdenseniz tabiki de telefonu cebinizden çıkarmadan saatiniz yardımıyla konuşmalarınızı yapabiliyorsunuz.

Genel anlamda Apple watch ürününü değerlendirmek gerekirse;

Tasarım şıklığı ve ürünün ağır olmaması oldukça iyi düşünülmüş özellikleri arasında bulunuyor. Telefon yerine kullanmakda yani görüşmeler yapmada ve mesajlaşmada telefona gerek kalmadan saat üzerinden yapmanızda yardımcı oluyor. Cihazda bulunan hareket sensörleri sayesinde pil tasarruflarının yapılması ince düşünülmüş bir hareket olarak göze çarpıyor. Spor yapmayı sevenler için aktivite uygulamaları ve egzersiz programlarının düzenlenmesi gayet başarılı bir biçimde yapılmış. Bunların yanı sıra; akıllı saatin sürümü watchOs’un eski sürümü kullanılıyor. Bu açıdan biraz olsun kullanıcılar açısındna sıkıntı yaratacak durum oluyor. Ama yeni sürümün gelmesi düşünülüyor. Yeri ve zamanına göre Iphone telefonlar ile bağlantıların kurulması konusunda aksaklıklar yaşanabiliyor ama Apple personellerinin bu sorunlara çözüm bulacağından şüphemizin olmadığını düşünüyorum. Apple watch akıllı saatinin fiyatının 1250 tl civarlarında olduğunu düşünürsek ortalama gelir seviyesi de düşünüldüğünde standartın üzerinde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ama genel anlamda gerek şıklığı, gerek farklı renk seçeneğinin olması, gerekse de her türlü sorununuza cevap veriyor olması nedeniyle tavsiye edip kullanmanızı önerebileceğim bir ürün olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir