Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haberler 63 0

Amerikalı Mühendisler Robot Arı Üretti

Teknolojik alanlarda Çin ve Japonya gibi dev teknolojik ülkelerden sonra büyük çağlı projelere imza atan Amerika Birleşik Devletleri, şimdi de başarılı bir grup mühendis tarafından gerçekleştirilen robot arı projesini resmen gerçekleştirdi. Yapımına 2013 tarihinde başlanılan robot arı projesinde nihayet son aşamaya da gelinerek, Amerika Birleşik Devletleri önde gelen dergilerinden Science Robotics dergisi tarafından robot arı projesi hakkında Amerikan toplumuna detaylı olarak bilgiler aktarıldı. Titiz bir çalışma sonrasında oluşturulan robot arı projesi için ciddi anlamda maliyetlerin harcandığı da öne sürülürken, robot arı projesi ile birlikte birçok iş alanlarının daha pratik bir şekilde kullanılması amaçlanmaktadır.

Suya Dalıp Çıkabilen Robot Arı Özellikleri Nelerdir?

Özellikle suya dalıp çıkabilen özelliğe sahip olduğu belirtilen robot arı hakkında ilgili mühendisler bazı açıklamalarda bulundu. Mühendisler, suya dalıp çıkabilen robot arının son dönemlerin en faydalı teknolojik projelerinden biri olduğunu belirtirken, robot arı projesinin Amerika Birleşik Devletleri ve dünyanın birçok ülkeleri açısından hayatın birçok farklı alanlarında kullanılmasında birçok faydalar sunacağının altını çizmektedirler. İşte suya dalıp çıkabilen robot arının başlıca özellikleri ise şunlardır;

  • Robot arı, canlı arılarda olduğu gibi yüzeylere yapışabilmektedir.
  • Suya dalıp çıkabilmektedir.
  • Vücut ağırlığı olarak toplamda 175 gram ağırlığa sahiptir.
  • Robot arı, üzerinde yer alan küçük çaplı bir patlayıcı roket sayesinde sudan kolay bir şekilde yüzeye çıkabilmektedir.
  • Robot arı, suyun içerisinde yer alan yanıcı oksijen-hidrojen gazını açığa çıkarabilen 2 adet elektrolitik plakaya sahip olmakta ve bu sayede suyu kullanarak kendi gücünün ötesinde itiş gücünü kolay bir biçimde uygulayabilmektedir.
  • Robot arı, suyun içerisinde kolay bir şekilde yüzebilmesi açısından toplamda 4 adet aparata sahiptir.
  • Robot arı, şimdilik sadece basit uçma konma eylemini gerçekleştirebilmektedir.

Robot arı projesine imza atan Amerikalı mühendisler, suya dalıp kolayca çıkabilen robot arı hakkında ileriki süreçlerde birçok yeni özelliklerin geliştirilmesinin amaçlandığını dile getirmektedirler. Şimdilik yalnızca yukarıdaki özelliklere sahip olduğu belirtilen robot arı projesinin önümüzdeki süreçlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde hayata sunulacağı projeye imza atan mühendisler tarafından belirtilmiştir.

Sonraki Teknolojik Proje Hakkında da Bilgiler Sunuldu

Robot arı projesine imza atan Amerikalı mühendisler, bu faydalı teknolojik projenin şimdilik uzaktan kumanda sistemine sahip olamadığını, ancak ileriki süreçlerde özellikle tarım alanlarında uzaktan kumandalı robot arıların üretileceğini belirterek, bu sayede tarım alanlarındaki en önemli problemlerden biri olan polenlerin yayılmasının uzaktan kumanda ile çalışan robot arılar sayesinde ortadan kaldırılması amaçlandığı belirtilmiştir.

Robot Arı Projesi Amerika Kamuoyunda Büyük Yankı Uyandırdı

Amerika Birleşik Devletleri mühendisleri tarafından gerçekleştirilen robot arı teknolojik projesinin kamuoyuna duyulması ile birlikte haber, kamuoyu tarafından sevinçle karşılanırken, projenin ayrıca sosyal medya üzerinden de büyük yankı bulduğu, Amerikan basını tarafından duyuruldu. Amerika Birleşik Devletleri mühendisleri tarafından büyük başarı ile gerçekleştirilen robot arı projesinin ileriki dönemlerde geliştirilmesi Amerika kamuoyu tarafından heyecanla beklenilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir