AI gerçekten duygusal olarak zeki olabilir mi?

/ 29 Haziran 2018 / 15 / yorumsuz
AI gerçekten duygusal olarak zeki olabilir mi?

1968’de bilim kurgu olan şey, yapay zeka endüstrisindeki birçok kişi arasında tartışmaya açık bir konudur. AI ilerlemeleri ileriye doğru ilerlerken , çoğu kişi duygusal zekânın endüstri için bir sonraki aşama olduğuna inanmaktadır. Bir arkadaşı, asistan, basit bir robotun daha fazla bir şey – Bu büyük bir şeyin basit bir çağrı ve cevap yardımcı bir sanal asistan iter bir basamak var.

Ama duygusal AI olarak gerçekten böyle bir şey var mı ve gerçekten yapay zihinlere duygu vermek için kullanılabilir mi? Bu, Alphr’in kendi editoryal yönetmeni Victoria Woollaston tarafından düzenlenen Photobox Group’unTech Week paneli tartışmasında tartışılan konu oldu .

Sesler teknoloji danışmanı Hugh Williams, “Duyguları olan makinelerin kavramı bilim kurgu alanında görünüyor” dedi. “İnsan duygularına yol açan girdileri düşünürseniz, oldukça karmaşıktır… Bu duygular vücudunuzda yüz milyonlarca sensörün işlenmesiyle üretilir. İnsan olmanın bir ürünüdür.

“Aynı sonuçları bir makinede yeniden üretmeye yakın bir noktaya gelebileceğimiz muhtemel görünmüyor – eğer ilk etapta bir makinede çoğaltmak bile mantıklıysa.”

Yani, eğer duygusal AI, AI’ye duyguları kullanma yetkisi vermiyorsa, o zaman nedir?

Duygusal AI’yı anlama

Duygusal bir ZE kavramı, robotların ve yapay zekalıların aslında insan duygularına sahip olmadıkları gibi görünmesini sağlayan basit bir eylemdir. Bu bir aldatmaca eylemi; İnsanlara, etkileşim kurduğumuz şeyin bizi anlayabildikleri veya anlayabilecekleri duygusunu veren sabit durumlara verilen yanıtlar.

As Google Yardımcısı ‘ın teknik kurşun Behshad Behzadi açıklıyor zaten Google Assistant bu yaklaşımı görebilirsiniz. “Google Asistan yanlış bir şeye cevap veriyorsa, insanlar kendilerini aptalca çağırarak kendilerini ifade eder ve özür diler. Benzer şekilde, bizden beklenenleri yaptıklarında çok teşekkür ediyoruz ve buna göre cevap veriyor. ”

Google Asistan’a, yanlış olduğu için özür dilemek veya övüldüğünde şükran göstermek gibi bir düzeyde kişilik vererek, insanların gerçekten dinlediğini hissetmelerini sağlar. Sadece bir robotik cihaz değil, insanların geri dönüp tekrar tekrar kullanmak istedikleri bir şey olduğunu göstermek zorundadır. Bu kibar tepki bile bir kapı zili basmaya ve bir zil sesi duymaktan çok daha gelişmiş olmasa bile.

“İnsanların makinelerle nasıl çalışacağını anlamaya çalışmak yerine, makineleri insanlara anlamalıyız”

Behzadi, “İnsanların makinelerle nasıl çalışacağını anlamaya çalışmak yerine, makineleri insanlara anlamamız gerekiyor” diyor. “Duygusal yapay zeka bu boşluğu köprüleyebilir. Bir makine, kullanıcının duygusal durumunu anlayabildiğinde, daha doğal yanıtlara ve yararlı etkileşimlere yol açar. ”

Duygusal AI, başka bir kullanım alanı olsa da. Kullanıcıları, insan durumunu anladıkları konusunda ikna etmek için bir araç olarak oynamak için makine duyguları vermek yerine, duygusal anlayış, bir kullanıcının eylemleri için daha fazla bağlamda bir AI sunabilir. Kızgın olduğunuzu biliyorsa, neden bulunduğunuz durumdan yola çıkarak çalışabilirsiniz. Aynı şekilde, eğer aynı kötü durum yaşanıyorsa, ancak bir kullanıcı neşeli görünüyorsa, problemin farklı bir şekilde ele alınması gerekebilir.

The Trainline’ın CEO’su Clare Gilmartin , “Müşterilerimizin farklı duygusal durumlarını tanımak ve bu kuralları ürünlerimize koymak için yapabileceğimiz çok şey var” diye itiraf etti . “Duygusal durumlar, treniniz geciktiğinde nasıl tepki verdiğinize göre bir fark yaratabilir. Ya geç eve dönersiniz ya da Como Gölü’nden Milan’a giden güzel tren yolculuğunuzun biraz gerisinde olabilirsiniz. ”

İnsanların, düşündüğünüz ve hissettiğiniz şeyleri kaydetmek ve yanıtlamak için kullandığı hizmetlere ihtiyaç vardır. Duygusal Yapay Zekayı bir hizmete sokmak, gürültüden kendiniz filtrelemek yerine, istediğiniz zamanda cevapları ve sonuçları alacağınız anlamına gelir.

Duygusal olarak rahatsız edici?
Duygusal farkındalık yaratan bir zeka kavramı, omurganızdan aşağı doğru birkaç çığlık gönderirse, bunun nedeni sanal asistanların hala norm olmadığı bir dünyada yaşıyor olmamızdır. Bununla birlikte, her şeyde olduğu gibi, bu zamanla değişecektir.

Behzadi, “Bir kuşak bu [sanal asistan] cihazlarla günlük yaşamlarının bir parçası olarak büyüdüğünde, onlarla etkileşimleri çok daha doğal olacak” diyor. Önümüzdeki on yıl içinde “her zaman konuşabileceğin bir asistana sahip olacaksın” bir durumu öngörüyor. Güvenebileceğiniz bir şey ama aynı zamanda size yardımcı olabilecek bir şey.

“Günümüzde insanlar sadece zaman zaman aygıtlarına güveniyorlar, ama gelecekte çok daha yaygın olan bir şey olacak.” Örneğin, Çocuklar için Amazon Echo, çocuklara zorbalık gibi görevlerinin ötesinde sorunlar hakkında yetişkinlere konuşmalarını tavsiye ediyor .

Behzadi’nin de gördüğü gibi, duygusal AI’nın yükselişi, bu doğal tartışmaların gerçekleşebileceği anlamına gelir. Biraz korkutucu olsa da, Spike Jonze’nin Onun dünyası akla yatkın olabilir – bir insan ve bir makine arasında duygusal bir bağlantının oluşabileceği bir yer.

AI’yi kısmen sorunlu bir alan olarak görüyoruz, çünkü gelecekte bu kadar çok ahlaki seçenekten sorumlu olacak. Ancak Williams, genç neslin AI’nın nasıl çalıştığını ve günlük yaşamımızda oynadığı rolü daha iyi anladığından, daha geniş bir yaratıcı etki havuzunun ortaya çıktığını görüyoruz.

Şu anda, AI’nın kritik karar verme süreci, bir grup programcı ve onların ahlaki pusulası tarafından belirlenmektedir. Bu alan çeşitlenmeye başlıyor olsa da, kesinlikle bir yapay zeminin dünyayı tarafsız bir şekilde nasıl yönlendirebileceğine dair bakış açıları neredeyse hiç görülmeyen beyaz bir erkek egemen alan. Zamanla Williams, bunun değişeceğine inanıyor.

“İnsanlığın bir bütün olarak insanlığa AI yapmasına yardımcı olmak için farklı geçmişlerden insanlara ihtiyacımız olacak”

“Birkaç yıl içinde, insanların sosyolog ve psikolog olarak üniversiteden çıktığını, ancak teknolojinin neler yapabileceğini anlayarak göreceğiz” diye açıklıyor. “Onlardan önce gelenlerden daha derin bir anlayışa ulaşmalarını sağlayacak.

“İleride bilgisayar bilimcileriyle birlikte oturan bu insanları bulmaya çalışacağız ve duygusal olarak bilinçli AI’nın etrafındaki sorunları çözmemize yardımcı oluyoruz. AI’nin insanlık için bir bütün olarak oluşturulmasına yardımcı olmak için, organizasyonların içinde farklı geçmişlerden ve beceri kümelerinden başka insanlara ihtiyacımız olacak. ”

Duygusal olarak tehlikeli

Bir yapay zeka anlayışını çeşitlendirmek, kültürel ve toplumsal bir bakış açısıyla, açıkça, fantastiktir. Ama bana biraz endişe veren duygusal AI’nın bir başka yanı var – ve panelin en iyi niyetine rağmen tatmin edici bir şekilde cevap verilemeyen bir şey var: Bir AI’yı, duyguyu anlama yeteneği ile hareket ettiğinde ne olur, ama önemli değil ? Sosyopatik bir AI yaratmak, gerçekleşmesini bekleyen bir felaket olabilir.

Photobox Group CTO’dan Richard Orme, “Teknolojiyle yaptığımızın etkisine gerçekten bakmamız gerekiyor” diyor. “Sormak zorunda olduğumuz asıl soru, bir şey yapıp yapamayacağımız değil, bir şeyler yapmamız gerekse bile.”

“Teknolojiyle yaptığımız şeyin etkisine gerçekten bakmalıyız”

Kuşkusuz, Photobox Group’un duygusal zekaya sahip AI’yi alması ürpertici Skynet seviyeleri değil, müşterilere unutulmaz özel yapım fotoğraf albümleri oluşturmasına yardımcı olmak. Ancak panel, duygusal AI’nın uygulamalarının daha geniş etkileriyle birlikte müşterileri üzerindeki etkisini anlamanın, üzerinde çalıştığınız şeyden çok önemli olduğuna inanıyor.

Orme, “Duygusal yapay zekanın insanlar üzerindeki etkisini ve bu etkiyi nasıl ölçtüğünü anlamaya başlar” diye devam ediyor. “Gerçek şu ki, gerçekten duygusal olarak zeki makineler üretemeyebiliriz, ancak belirli bir şekilde tepki vermek için tasarlanabilirler ve etkileşim kurdukları insanlar üzerinde belirli bir etki türüne sahip olacak şekilde tasarlanabilirler.”

Orme’nin duygusal AI’nın sorumlu konuşlandırılması hakkındaki görüşleri diğer panelistler tarafından da dile getirilmiştir. Örneğin, Gilmartin, bu teknolojiye erişen, The Trainline, Google veya Photobox Group gibi teknoloji şirketlerinin, AI ile oluşturdukları şeyi anlamada etik ve ahlaki bir görevi olduğuna inanıyor.

Google’ın dünyanın bilgisini organize etmek için AI kullanması veya Taşımacının mutlu olmasını sağlamak için teknolojiye dahil olmak üzere Train Line’ı isterse, Emotional AI sistemlerine bakan her uygulama ve şirketin gerçekten neyi başarmak istediğini anlaması gerekir.

“Sonuçta,” Gilmartin, “duygusal AI ile yaptığımızın arkasında bir çeşit amaç olmalı” diye açıkladı.

Tavsiye

6. Terminatör Filmi Geliyor