40 DİL BİLEN KULAKLIK

/ 17 Ekim 2017 / 204 / yorumsuz
40 DİL BİLEN KULAKLIK

        Google, San Francisco’da düzenlediği yeni teknolojileri barındıran sunumunda akıllı birçok teknolojik cihaza yer verdi. Etkinlikte mini kameralar, akıllı telefonlar, kulaklıklar tanıtıldı. Bunlardan en çok ilgi duyulanı ise dil çevirisi özelliği bulunan Pxel Buds isimli kulaklık oldu.

Dil iletişim kurmamızı sağlayan yegane aracımızdır. Dil öğrenmek uzun ve meşakkatli bir yoldur. Bu yolun bir diğer yönü de maddidir. Kurslara verilen ücretler, tekrarlanan kurlar, tekrar kayıt olunan kurslar derken işin içinden çıkması zorlaşıyor. Bu süreci kısaltacak teknoloji Pxel Buds ile anlık olarak çözümleniyor. Pxel Buds’a  40 dilde çeviri yapabilmesi nedeniyle Douglas Adams’ın kitabında geçen  babil balığı lakabı takıldı.

        BABİL BALIĞI BENZETMESİNİN NEDENİ

Küçük ve garip canlı olarak betimlenen babil balığı; taşıyıcısından değil de çevresinden aldığı beyin dalgaları enerjisi ile beslenir. Bu enerjideki bilinçaltı frekansları emer. Ardından taşıyıcısına, bilinçli düşünce frekansları ile konuşma merkezlerindeki sinyalleri telepatik olarak iletir. Bu alıntının özeti olarak kıstası olarak ise; babil balığını kulağınıza sokarsanız her dili anlayabilirsiniz. Babil balığının size göndereceği sinyaller ile dil şablonları çözümlenmiş olacaktır. Pxel Buds bir babil balığına benzer özellik ile zihninize dilin çözümlenmiş halini gönderiyor.

        PXEL BUDS ÖZELLİKLERİ

        Pxel BudsGoogle tarafından tasarlanmış bir cihazdır. Çeviri özelliğini barındıran dil seçenekleri oldukça geniş bir yelpazededir. 40 dilde çeviri yapabilme özelliği bulunmaktadır. Arapça, Türkçe, Korece gibi dilleri çeviren kulaklık, Tai ve Hint gibi dünya dillerini de çeviriyor. Tanıtım etkinliği sırasında kulaklık kullanılarak, İsveççeden İngilizceye çeviri yapıldı.

        Pxel Buds kablosuz özelliği ile tasarımlanmış. Kablosuz kullanım teknolojik cihazlarda yaygınlaşmaya başladı. Gerek şarj aleti gerekse kulaklık olarak artık kablolar tarih olmakta. Google’ında Pxel Buds adına tercihi kablosuz olmakta.

        Pxel Buds aynı zamanda bluetooth kulaklığı özelliğini de taşıyor. Dolu batarya ile 24 saat, kesintisiz görüşme yapma süresi ise 5 saattir.

Kulaklıkta dokunmatik yüzey bulunuyor. Bu yüzey çeviri aktif edecek olsa da yalnızca bu işlem için kullanılmıyor. Diğer özellikleri olan; arama yapma, müzik değiştirme, ses kısma gibi işlevler de yine bu yüzeye dokunarak gerçekleşebiliyor.

        PXEL  BUDS ÇALIŞMA SİSTEMİ

        Google’ın akıllı telefonu Pxel, piyasaya sonradan girmesine rağmen ortalama özellikler ile ses getirdi. Pxel 2 ve Pxel 2 XL ile de bu ortamda son yeniliklere sahip cihazları satışa Ekim sonuna doğru çıkacaktır. Pxel 2 cihazın artık en önemli özelliği ise Pxel Buds’u desteklemesi oldu.

        Pxel Buds’u bluetooth kulaklığı haricinde çeviri özelliğini de içerek bir biçimde kullanmak isterseniz Pxel 2 sahibi olmanız gerekiyor. Pxel  Buds akıllı cihaza bluetooth ile bağlanıyor ve yardımcı olarak google asistan ile senkronize çalışıyor. Anlık çeviriyi aktive etmekiçin, sağ kulağınıza dokunarak “Okey Google” komutu ile devreye giriyor.

        PXEL BUDS FİYATI

Satışa sunulacağı tarih Kasım ayında olması beklenen Pxel Buds, etiket fiyatı 159 Dolar olacak. Dolar bazlı sistemden TL olarak çevirdiğimizde yaklaşık 580 TL gibi bir tutara denk geliyor. Ancak vergileri ile ortalama 800 TL gibi bir rakamla satışta olacağı düşünülüyor.